Dnes je streda, 24. júla 2024, meniny má Vladimír
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Nasaďte si prilby :)

Slovensko patrí medzi krajiny, kde je počet zranení hlavy u tínedžerov dvojnásobne vyšší ako vo svete. Preto občianske združenie Chráňme naše deti pripravilo na aktuálnu lyžiarsku sezónu pokračovanie informačnej kampane s názvom „Vymeňme čiapky za prilby!“ Snažíme sa ňou upriamiť pozornosť rodičov na fakt, že ochranná prilba môže pri nešťastných pádoch v mnohých prípadoch zachrániť i život dieťaťa.

Alarmujúce fakty

Medzi najčastejšie zimné športy detí patria lyžovanie, snowboard, sánkovanie, bobovanie a jazda na klzákoch. Podľa dostupných údajov, každý tretí z tých, ktorí sa venujú zimným športom, zažil už úraz. Na Slovensku predstavujú úrazy detí a mladých ľudí do 19 rokov až 30%. Najohrozenejšou skupinou pri úrazoch sú deti do 6 rokov, pričom takmer trikrát väčšie riziko úrazu je u chlapcov. Podľa odborníkov ochranná prilba dokáže zabrániť až 60% úrazom hlavy.

Hliadky dobrovoľníkov dali deťom šancu vyhrať

V tomto roku dobrovoľníci z občianskeho združenia vyšli po prvýkrát priamo do terénu a v slovenských lyžiarskych strediskách (Krahule, Salamandra Resort, Kubínska hoľa, Jasenská Dolina, Martinské hole, Vrátna, Donovaly) sme zorganizovali od 26.januára sedem minipretekov.

Do súťaží sa mohliť zapojiť deti, ktoré lyžiarsku prilbu ešte nemajú. Pre víťazov pretekov bola pripravená odmena – detská prilba. Veríme, že aj takáto pozitívna motivácia rodičov a detí prispeje k nášmu celkovému snaženiu. V rámci aktivít nášho OZ Chráňme naše deti chceme dosiahnuť nielen zodpovedný prístup rodičov, ale aj zmenu legislatívy tak, ako je to v okolitých krajinách, kde je nosenie lyžiarskych prílb u detí do 15 rokov povinné. To sa zdá aj podarí. Podľa avíza MV SR do konca tohto kalendárneho roku bude pripravená legislatíva na prijatie zákona. Nesmierne ma to teší, pretože naozaj platí, že ak je zákon zlý, alebo nedostatočný, netreba frfľať, treba konať a pracovať na jeho zmene. Som rada, že naše OZ pri takejto zmene stojí.

Viac informácií je možné nájsť na www.chranmenasedeti.sk.

Martina Valachová, poslankyňa MsZ Senec a predsedníčka OZ Chráňme naše deti

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007