Dnes je štvrtok, 25. apríla 2024, meniny má Marek
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Najlepší športovci roku 2009

Senec sa môže pýšiť nádejnými mladými športovcami, ale aj seniorskými majstrami sveta či Európy.

Medzi najlepších ocenených v kultúrnom dome sa dostalo trinásť jednotlivcov a dva kolektívy. Od predstaviteľov mesta si prevzali pamätné plakety. Športové divadlo predviedli majstri sveta v Taekwon-De Tibor Labuda a Ronny Ivanecký. Voľný súboj step sparingu striedalo prerážanie dosiek nohami, prerážanie škridiel, pomohli si aj efektným plameňom. Zožali veľký aplauz.

Ocenení jednotlivci:
Lucia Debnárová (22), pretláčanie: Lucia je nielen najlepšou slovenskou pretláčačkou, ale zbiera aj najvyššie tituly. Je aktuálnou majsterkou sveta pravou rukou v kategórii do 60 kg, strieborná ľavou rukou z rovnakého svetového šampionátu v Taliansku. Z bulharskej Sofie si doniesla z majstrovstiev Európy dve strieborné medaily. Je majsterkou Slovenska na obe ruky v kategórii nad 60 kg. Najbližšie ju máme možnosť vidieť na pretekoch doma, čaká ju Senecká ruka.

Bc. Tibor Labuda (25), (Taekwon-Do)
Bol veľkým prekvapením svetového šampionátu v Kuala Lumpur (Malajzia). Poraziť domácich borcov je veľkým umením. Získal nielen titul majstra sveta v individuálnej disciplíne power breaking (prerážanie) technikou side strike, ale aj dve strieborné medaily v disciplínach tímový sparing a tímové prerážanie. Má 2. dan, v Senci je hlavným trénerom. Pripravuje sa na výborne obsadené majstrovstvá Euroázie v Astane, hlavnom meste Kazachstanu.

Ing. Ronny Ivanecký (27), (Taekwon-Do)
Keby niekto pred majstrovstvami sveta v Malajzii povedal, že dvaja Senčania donesú odtiaľ zlaté medaily, tak by sme sa na neho dívali dosť pochybovačne. Stalo sa, Ronnymu sa podaril rovnaký husársky kúsok ako Tiborovi. Získal titul majstra sveta v individuálnej disciplíne power breaking (prerážanie) technikou side kick a dve strieborné medaily v disciplínach tímový sparing a tímové prerážanie. Má 1. dan. Aj on sa chystá na majstrovstvá Euroázie. Rovnako ako Tibora ho v rámci slovenskej reprezentácie trénuje Matiullah Karwandgar, majster tohto bojového umenia.

Rastislav Málek (25), pretláčanie
Majster Slovenska ľavou rukou v kategórii do 85 kg, 5. miesto ľavou rukou na majstrovstvách sveta v Taliansku v kategórii do 80 kg. Konštatoval, že konkurencia medzi mužmi - armwrestlermi je na Slovensku obrovská.

Dávid Varga (18), šach
Roky patrí medzi najlepších vo svojej kategórii, ale aj medzi staršími. Vlani získal 1. miesto na majstrovstvách Slovenska do 18 rokov. Je extraligovým hráčom Dunajskej Stredy.

Alexander Rekoš (12), plávanie
Výpočet úspechov tohto plavca je obdivuhodný: Medzi mladšími žiakmi na Letných majstrovstvách SR získal 2. miesto v disciplínach: 400 m polohové preteky, 100 m a 200 m prsia, 4x50 m polohové preteky, 3. miesto – 200 m polohové preteky, 100 m motýlik. Na pretekoch Štiavnický Kahanec bol prvý na 100 m prsia a 3. na 100 m motýlik. Na medzinárodných pretekoch v Insbrucku zvíťazil v disciplínach: 100 m a 200 m prsia, 100 m motýlik, 400 m polohové preteky, tretí skončil na 100 m znak a 200 m polohové preteky.

Tomáš Bagi (19), futbal
Talentovaný hráč je členom futbalovej reprezentácie SR 18. Dal napr. gól na medzinárodnom turnaji Slovakia Cup 2009 v zápase Slovensko - Belgicko 4:2. Zúčastnil sa na kvalifikácii o postup na ME hráčov do 19 rokov do Slovinska. Začiatkom roku 2009 bol hráčom st. dorastu Slovan Bratislava a 25. novembra nastúpil v 62. min. za mužov Slovana.

Renata Koloditsová (13), šach
Zaznamenala výrazný vzostup výkonnosti. Vyhrala majstrovstvá Slovenska do 12 rokov, je viacnásobnou víťazkou turnajov Grand Prix bratislavského kraja. Na medzinárodnej súťaži v Maďarsku obsadila 3. miesto. Trénuje ju László Mészáros, ktorý vraví, že náročná práca konečne prináša ovocie.

Evelína Tomovicsová (14), šach
Patrí k výrazným talentom seneckého šachu. Je víťazkou turnaja Grand Prix bratislavského kraja, zvíťazila aj medzi chlapcami do 14 rokov na Grand Prix Petržalky. Na Grand Prix Slovenska do 14 rokov skončila medzi dievčatami na 3. mieste, na medzinárodnej súťaži v Maďarsku bola štvrtá. Tréner László Mészáros.

Eva Bittová (15), karate
Na karate chodí päť rokov a dosahuje pekné výsledky. Vlani získala tri prvé miesta: na majstrovstvách Bratislavy, na Bratislavskom pohári a na Trnavskom pohári, druhé miesto na Slovenskom pohári a tretia skončila na súťaži Rapid Cup. Trénuje ju Aladár Dolán.

Jaroslav Antalič (11), motokros
Nechcel už súťažiť vo svojej kategórii, lebo všetky preteky vyhrával. Chcel si merať sily so staršími a skúsenejšími. Napriek hendikepu aj piatich rokov a dlhodobému zraneniu sa umiestňoval v prvej desiatke: Medzinárodné majstrovstvá SR 9. miesto, Malokarpatský pohár 9. miesto, v silnej konkurencii Moravy a Česka: Prebor Moravy 6. miesto, Medzinárodné majstrovstvách ČR 19. miesto. Jazdí na motorke Suzuki 85 cm3, trénuje ho otec Jaroslav.

Jakub Špiriak (13), futbalový brankár
Futbalista SFM Senec je oporou starších žiakov v najvyššej súťaži organizovanej SFZ – 1. SSŽZ A. Na regionálnom turnaji výberov všetkých regiónov Slovenska ho vyhodnotili ako najlepšieho brankára. Tréner Viktor Miko o ňom hovorí, že je ctižiadostivý, usilovný a pohybovo veľmi zdatný. Meria 185,5 cm a rodičov už prerástol.

Viktória Nagyová (12), stolná tenistka
Trénuje ju otec Ľudovít Nagy, sám výborný hráč. V kategórii mladších žiačok vyhrala v súťažnom ročníku 2009/2010 všetky bodovacie turnaje v rámci trnavského a bratislavského kraja. Na majstrovstvách Slovenska získala 6.miesto.

Najúspešnejšie športové kolektívy
Hádzanej sa v Senci darí predovšetkým vďaka obetavosti a zanietenosti predsedu klubu Františka Gábriša. Medzi najúspešnejšími za minulý rok sú dva hádzanárske kolektívy:
Piccard Senec (ženy).
Vlani slávili veľký úspech seneckej hádzanej, keď postúpili do 1. celoštátnej ligy. Darilo sa im na medzinárodnom turnaji v Barcelone, kde získali 2. miesto.
Vlani ich trénoval Milan Belica.
Piccard Senec (staršie žiačky). Vyhrali kvalitne obsadený turnaj v Maďarsku, získali 2. miesto na turnaji v Hodoníne a 3. priečku na turnaji vo Viedni. Trénerka Lenka Szabová vyzdvihuje hru a snahu celého kolektívu.

Zdroj: Eva Lauková