Dnes je štvrtok, 25. apríla 2024, meniny má Marek
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Taekwondista získal štyri medaily

Senčan Tibor Labuda (25) zaznamenal výrazné úspechy na turnaji Euro-Asia GTF (Global Taekwon-Do Federation) Cup v Almate (Kazachstan).

V silnej konkurencii si slovenský reprezentant vybojoval v individuálnych disciplínach zlato a bronz a v súťaži družstiev zlato a striebro. Potvrdil, že patrí medzi svetovú špičku (vlani získal na majstrovstvách sveta v Kuala Lumpur (Malajzia) jednu zlatú a dve strieborné medaily). Na otvorenom šampionáte Euro-Ázie sa zúčastnili pretekári zo 17 krajín. Tibor ho považuje za oveľa tvrdší, ako minuloročné majstrovstvá sveta.
Do Almaty išiel s túžbou obhájiť zlato z Kuala Lumpur. „Boli tam takmer rovnakí súperi. Mal som však prioritu, dať všetko do získania zlatej medaily v disciplíne knife hand (prerážanie rukou), čo sa mi napokon v tímovom prerážaní podarilo.“ Na druhé zlato dosiahol v individuálnej disciplíne prerážanie nohou dozadu (back kick). „Sám seba som prekvapil. Vravím si – idem si kopnúť a vyskúšam, však natrénované mám. Aj keď je back kick jeden z najsilnejších kopov v Taekwon- Do, sila v nohách je tu bez techniky zbytočná. V tomto kope sa preráža pätou a keď dosky prerazím, vtedy nič nebolí.“ Tibor si veľmi cení a je hrdý na bronzovú medailu, ktorú získal v individuálnej forme (ide o kombináciu postojov, blokov, kopov, tzv. improvizovaný boj...). Ukáže sa pri nej komplexnosť taekwondistu, celá jeho technika. ,, Je to moja prvá medaila z foriem vôbec. Je pre mňa veľmi cenná.“ Z foriem si doniesol aj striebornú tímovú medailu, ktorú vybojoval s 5-členným družstvom. Spolu s ním bol na šampionáte aj jeho zverenec, takmer 17-ročný Senčan Dávid Baráth. „Bol na prvom veľkom šampionáte a jeho výkon aj umiestenie je pre mňa veľkým zadosťučinením. V sparringu (voľný súboj) skončil štvrtý. Je to pre neho v jeho veku úžasná skúsenosť. Na tomto šampionáte mu udelili aj majstrovský stupeň I. dan.“

Slovenskí reprezentanti pod vedením majstra MUDr. Matiullaha Karwandgara (VII. dan dagree black belt) získali v Almate celkovo 10 medailí, 8 v individuálnych disciplínach - Simona Karwandgar (2x zlato, 1x striebro), Bekim Šabani (1x zlato, 1x bronz), Tibor Labuda (1x zlato, 1x bronz), Rastislav Krupa (1x striebro), dve tímové medaily (zlato, striebro) vybojoval tím v zložení Brian Lurie (kapitán), Ilirijan Berisha, Bekim Šabani, Benjamin Šabani, Vladimír Sudor, Tibor Labuda, Milan Rybár. Na jednej z fotografií Tibor Labuda a jeho zverenec Dávid Baráth, na ďalších Tibor na stupni víťazov a celá slovenská reprezentácia aj s trénerom.

Zdroj: Eva Lauková