Dnes je sobota, 15. júna 2024, meniny má Vít
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Kőszeg ďalším partnerským mestom

Maďarské mesto Kőszeg sa stalo v poradí štvrtým mestom, s ktorým má mesto Senec uzavretú dohodu o partnerstve a spolupráci.

Pribudlo tak k mestám Parndorf (Rakúsko), Mosonmagyaróvár (Maďarsko) a Senj (Chorvátsko).
Predstavitelia oboch miest zmluvu podpísali najprv v Senci a následne v Kőszegu, za Senec primátor Karol Kvál a za Kőszeg László Huber.
Obe samosprávy sa zaviazali, že budú spolupracovať predovšetkým v oblasti kultúry, športu, hospodárstva a cestovného ruchu. Ako uviedol K. Kvál, „s predstaviteľmi mesta Kőszeg sme sa spoznali v Senji a naša spoluprácu trvá od roku 2008. Podpísanie zmluvy je vyústením našich dobrých vzťahov a spolupráce.“ L. Huber vyzdvihol vzájomné kontakty medzi oboma mestami, no zdôraznil, že sú v kontexte s dobrými vzťahmi medzi oboma národmi.
Kőszeg je známy svojimi vinicami a dobrým vínom. Deň, keď tam obe mestá podpísali zmluvu, bol aj dňom tradičných oberačkových slávností. Pri tejto príležitosti tu prijali aj predstaviteľov ďalších partnerských miest z Nemecka, Rakúska, Slovenska a Chorvátska.
Sprievod ulicami mesta trval takmer dve hodiny.
Kőszeg je historickým mestečkom s viac ako 12-tisíc obyvateľmi. Po Budapešti a Šoproni je tretím najbohatším mestom na pamiatkovo chránené objekty. Leží v rakúsko-maďarskom pohraničí a na tamojšom evanjelickom gymnáziu študovala aj slovenská herečka Magda Paveleková.
Trochu z histórie: Kőszeg je mesto plné pamätihodností a každý rok ho navštevujú tisícky turistov. Spolu s príchodom Rimanov v jeho okolí začal rozvoj vínnej kultúry. K Maďarsku boli tieto terény pripojené kráľom Štefanom I., ktorý tu dal postaviť pevnosť, pod ktorou na brehoch potoka Gyöngyös vzniklo mesto. Na mieste pevnosti v súčasnosti stojí stará vyhliadková veža. Veľkou atrakciou mesta je pevnosť Jurisics. Pomenovaná je podľa kapitána Jurisicsa, ktorý sa v roku 1552 spolu s hŕstkou verných vojakov bránil počas 25 dní 60-tisícovej armáde sultána Suleimana. Tento hrdinský čin v meste každodenne pripomína bitie zvonov o 11. hodine. Pevnosť v roku 1958 obnovili, odvtedy slúži ako kultúrne centrum mesta. Nachádza sa v nej múzeum Miklosa Jurisicsa, divadlo a malý hotel. Stála expozícia v múzeu - Obrazy z dejín Kőszegu, obsahuje archeologické nálezisko, miestne historické predmety, zbrane a predmety z čias kapitána Jurisicsa. Od jari do jesene v pevnosti organizujú rôzne kultúrne podujatia, napríklad rytierske turnaje, renesančné predstavenia, stretnutia dychových orchestrov. Z Kőszegu je nedaľeko do Rakúska (Rattensdorf).

Zdroj: Eva Lauková
Foto: Ján Lauko

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007