Dnes je piatok, 14. júna 2024, meniny má Vasil
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Horúčka karnevalového dňa

Veľký letný karneval zatrúbil na školské prázdniny, sprievod spestrili tisíce masiek.

Do masiek odetí prišli ľudia z celého Slovenska, objavili sme však aj návštevníkov priamo z Taiwanu či rodinky pochádzajúce od moravského Vsetína, ktoré na senecký karneval, najväčší na Slovensku, chodia už päť rokov. Boli jeho súčasťou aj vtedy, keď sa počtom 3356 masiek zapísal do Slovenskej knihy rekordov.
Karnevalový deň sa pre niektorých začína už od skorého rána, veď potrebné je rozvešať približne 6-tisíc balónov, aby predovšetkým pešia zóna hýrila farbami.
Na malom pódiu na pešej zóne čakal najmenších zaujímavý program, v ktorom sa tancovalo, ale zaujalo aj bláznivé divadlo s ozrutami. Kráľ karnevalu (Jaro Lehocký) si prevzal od primátora Senca Karola Kvála kľúč od mesta a stal sa načas jeho pánom. Ľudí pribúdalo, pomedzi nich podchvíľou kľučkoval na malom hi-tec vozidle Segway všadeprítomný moderátor a zabávač Richard Vrablec.
Samotný pestrofarebný sprievod trval takmer 40 minút. Niektorí sa inšpirovali maskami Benátskeho karnevalu, iní dali priechod vlastnej tvorivosti. V sprievode sa objavili rodičia s deťmi, pubertiaci, manželské páry, celé rodiny, ale aj hromadné mega masky, rátajúce svojich členov na desiatky. Samostatnou kapitolou karnevalu sú vždy školáci, ktorí ním symbolicky končia školský rok. Aj tentoraz sa do sprievodu poriadne prichystali, na masky školám finančne prispieva aj mesto. Veľkú výpravnú masku opäť predviedol školský klub pri ZŠ Tajovského. Jeho masku Egypt, ktorej dominovala najznámejšia Veľká sfinga, predstavovalo 48 masiek, a vychovávateľky, žiaci, rodičia a ďalší zamestnanci školy ju tvorili takmer mesiac. Všetko si vyrobili sami. Pozornosť pútali aj levíčatá či rôzne rozprávkové postavičky, ktoré zastrešoval nápis Z rozprávky do rozprávky. Pestrosťou žiarili aj slnečnice zo ZŠ Mlynská, kde vytvorili aj najpozoruhodnejšiu masku, ekologické vozidlo Živé striebro. Zraky divákov priťahovala i ďalšia ocenená maska - bodkovaní Dalmatínci zo ZŠ A.M.Szencziho. Divákov nadchli aj hromadné masky, jedna z nich oslavovala obdobie a kráľa rock´n´rollu, ďalšia - obyvatelia Čeklískeho potoka, oslovila nápadom a spracovaním.
Sprievod sa končil na juhu Slnečných jazier, kde sa na pódiu striedala bubenícka šou, tanec a spev. Slovenského interpreta Freddieho Mercuryho, speváka Petra Pačuta, diváci nechceli z pódia pustiť. Vypúšťané balóny šťastia už len dotvorili atmosféru, ktorá najväčšiemu slovenskému karnevalu prislúcha už roky.

Zdroj: Eva Lauková
Foto: Ján Lauko

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007