Dnes je utorok, 18. júna 2024, meniny má Vratislav
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Seneckí divadelníci zo Základnej umeleckej školy žnú úspechy

Literárno-dramatický odbor seneckej ZUŠ-ky vyhráva súťaže. Krajskú súťaž detských divadiel Malá Tália vyhrali s inscenáciou Kráľ Lear.

Malí - veľkí herci z Literárno-dramatického odboru /LDO/ na Základnej umeleckej škole v Senci žnú úspechy na každom fronte. Krajskú súťaž detských divadiel Malá Tália vyhrali s inscenáciou Kráľ Lear a do krajského kola Hviezdoslavovho Kubína postúpili aj recitátori: Diana Čičmancová a Erik Šupčík s prózou a Adriana Žilová a Mária Lančaričová s poéziou. Na kraji sa taktiež starší žiaci predvedú aj ako detský recitačný kolektív s Bottovou baladou Margita a Besná.
Po dvoch premiérach LDO, ktoré sa konali 15. marca v dome kultúry Senec, sa žiaci zúčastnili aj na krajskej prehliadke detských divadiel Malá Tália. S menšími žiakmi v súbore Mačky vo vreci ich vedúca Mgr.art Zuzana Bírešová pripravila inscenáciu Dorotka v krajine Oz. Rozprávková inscenácia na motívy L. F. Bauma zaujala aj porotu, ktorá vyzdvihla prácu s rekvizitou ale aj šikovnosť malých hercov. ,,Je vidno, že deti hranie baví a vedia, ako sa pohybovať na javisku a preto dokázali, že vedia oni aj ich pani učiteľka, ako má vyzerať detské divadlo,“ povedala na rozborom seminári porotkyňa Barbora Zamišková.
Druhou inscenáciou bol Kráľ Lear. Shakespearovej predlohy sa zhostil starší súbor effecteD taktiež pod vedením Zuzany Bírešovej. Predstavenie zarezonovalo nielen u divákov, ale získali aj prvé miesto s postupom na celoslovenskú prehliadku v Šali. Podľa slov vedúcej súboru inscenácia vznikala z diskusií a fixovaných improvizácií. ,,Téma pretvárky a ohovárania ako aj nedodržiavanie sľubov sa nám odkryli práve v Shakespearovej rozprávke. Príbeh sme zoškrtali a prepísali a Leara sme sa rozhodli inscenovať predovšetkým z pohľadu krízy identity. Otázka: kto som? trápi totiž nejedného z nás a preto sme sa v inscenácii pustili do hľadania odpovedí. Možno tú svoju nájdete aj vy...“ Píšu divadelníci vo svojom bulletine.
Starší súbor minulý rok získal druhé miesto na celoslovenskom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín s divadielkom poézie Anča a umiestnil sa na prvých miestach aj na festivale Prednášam, teda som... v Kremnici, na ktorý sa chystajú aj tento rok a to práve s Bottovou baladou ale aj rôznymi experimentálnymi prednesmi či vnútornými monológmi, ktoré naštudovali tento školský rok. ,,Sme radi, že naša práca sa vypláca a svoje názory môžeme ukázať aj na doskách, ktoré znamenajú svet,“ povedala jedna z žiačok LDO Tatiana Prejsová. Dodala, že vďaka LDO našli nielen nových priateľov, objavujú sami seba, ale aj veľa pocestovali- naposledy boli v Liptovskom Mikuláši na festivale PAN.
Oba súbory si radi zahrajú aj u vás v škole či na podujatiach, stačí ich osloviť! A nám neostáva iné ako zapriať našim divadelníkom veľa šťastia na ďalších súťažiach, aby sa dobrý chýr o seneckej ZUŠ-ke niesol, čo najďalej. Zlomte väz!

Text a foto: Mgr.art Zuzana Bírešová

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007