Dnes je utorok, 18. júna 2024, meniny má Vratislav
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Jednota ČSOL Senec reprezentuje na medzinárodnej úrovni

Predseda Jednoty ČSOL Senec JUDr. Miroslav Bilský, DiS. sa zúčastnil v poľskej Wroclawi na medzinárodnej konferencii zameranej na prezentáciu mierových síl OSN.

Na pozvanie poľskej asociácie mierových síl OSN sa zúčastnil JUDr. Miroslav Bilský, DiS. v poľskej Wroclawi na medzinárodnej konferencii zameranej na prezentáciu mierových síl OSN. Na konferencii, ktorá sa konala 28. mája, bol jediným oficiálnym zástupcom ČSOL (Československej obce legionárskej), ako predseda Jednoty ČSOL Senec. Podujatia sa zúčastnili zástupcovia USA, Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka, Ruskej federácie, Ukrajiny a Slovenskej republiky, ktorú reprezentovala Únia vojnových veteránov. Miestom konania konferencie bola vyššia dôstojnícka škola gen. Tadeusza Kosciuszka, význameného poľského generála, ktorý sa tiež preslávil v bitkách americkej občianskej vojny a bol zakladateľom známej americkej vojenskej akadémie West Point. Konferencia sa zaoberala problematikou bezpečnosti a spolupráce medzi štátmi aktívne sa podieľajúcimi na mierových misiách OSN a boli odprezentované aj nové projekty zamerané na rekonvalescenciu vojnových veteránov a možnosti pomoci ich rodinám.
29. mája prebehli na Wroclawskom rinku oslavy dňa veteránov - Dzień Weterana, ktoré sa začali spomienkovou omšou v kostole sv. Alžbety a na obed pokračovali na miestnom námestí. Plk. Jerzy Banach, viceprezident asociácie poľských mierových síl OSN pri tejto príležitosti predstavil brata Miroslava Bilského v uniforme čs. légií ako oficiálneho reprezentanta ČSOL a nositela vojenských tradícií čs. légií. Z kostola sa potom všetci učastníci presunuli na glowny rinok, kam pod taktovkou vojenskej kapely napochodovali viaceré jednotky reprezentujúce všetky zložky poľskej armády. Záštitu nad celou akciou prevzal poľský minister obrany Bogdan Klich a viceminister Czesław Mroczek, ktorý nakoniec veteránom mierových síl odovzdával vyznamenania. Na záver celého podujatia predviedla čestná jednotka skvelú zostavu cvikov s puškou. Niečo po 14:00 hod. sa potom zúčastnení presunuli do priestorov filozofickej fakulty, kde bolo pripravené občerstvenie a bola odovzdaná pomoc vo forme finančného príspevku veteránom, ktorí zo zranení na misii mali vážne trvalé následky.

Text a foto: JUDr. Miroslav Bilský, DiS.

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007