Dnes je piatok, 19. apríla 2024, meniny má Jela
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Historický zápis: Maťo Homola vyhral na Salzburgringu

Slovenský automobilový pretekár Maťo Homola vyhral v pretekoch Majstrovstiev Európy cestovných automobilov FIA ETCC hodnotenie víkendu v triede S2000 a v celkovom poradí sa dotiahol na českého pretekára Petra Fulína.

Ďalší skvelý výsledok zaznamenal slovenský automobilový pretekár Maťo Homola. V pretekoch Majstrovstiev Európy cestovných automobilov FIA ETCC vyhral hodnotenie víkendu v triede S2000 a v celkovom poradí sa dotiahol na českého pretekára Petra Fulína. Na rakúskom okruhu Salzburgring to však bolo veľmi náročné. Počas prvých pretekov začalo husto pršať. Najväčší súper Maťa Homolu v triede S2000 Petr Fulín (BMW) v hustom daždi havaroval. Homola sa s vypätím všetkých síl udržal na 2. priečke v triede S2000 tesne pred Čechom Michalom Matějovským na rovnakom BMW 320si WTCC. Maťo bol v cieli spokojný, no sústredený na druhú jazdu: „Preteky boli najnáročnejšie v mojej, dá sa povedať, krátkej kariére. Počas prvých pretekov začalo pršať a nakoľko vozidlá mali obuté sliky, bol to pre nás veľký adrenalínový zážitok. Po ťažkej nehode dvoch pretekárov vyšiel na trať Safety Car a niekoľko kôl sme absolvovali v spomalenom tempe. Našťastie boli preteky pre silnejúci dážď následne zastavené a my sme mohli prezuť na mokré pneumatiky. Po reštarte zostávalo do konca pretekov 5 kôl a na mokrej trati bolo enormné množstvo súbojov koleso na koleso. Našťastie sa už nič vážneho nestalo a ja som si v prvých pretekoch prišiel pre druhé miesto v najvyššej triede Super 2000“. Druhá jazda po krátkom servisnom intervale sa od štartu išla na mokrej vozovke. Petr Fulín na štart nenastúpil a Maťo vedel, že sa môže na lídra šampionátu dotiahnuť, len ak príde do cieľa, čo však vôbec nebolo jednoduché. Druhé preteky sa odštartovali už na mokrých pneumatikách vo formáte pevného štartu. Po miernom zahrabaní odštartovalo Maťove BMW celkom v pohode. Scenár prvých pretekov sa však zopakoval: niekoľko nehôd, výjazd Safety Caru a spomalenie pretekov. Po dvoch kolách bolo neutralizačné vozidlo opäť v boxoch a začalo sa pretekať odznova. Vozidlá s predným náhonom mali veľkú výhodu na mokrej vozovke – lepšia stabilita a lepší prenos výkonu motora na vozovku. Maťo napokon po tvrdej bitke o pozície prišiel do cieľa na 1. mieste v najvyššej triede Super 2000! V celkovom súčte oboch jázd mu tak patrilo 1. miesto! V priebežnom hodnotení šampionátu Majstrovstiev Európy cestovných automobilov FIA ETCC je Maťo po absolvovaní 6 pretekov na 2. mieste so stratou 4 bodov na vedúceho Petra Fulína. „Oproti prvým pretekom som sa snažil byť rýchlejší na vode, čo vyúsťovalo do mnohých „krízoviek“, párkrát aj v najrýchlejšej zákrute na okruhu (v rýchlosti cez 180 km/h). Veľa ťukancov som ustál a tak som si došiel pre prvé miesto v druhých pretekoch víkendu. Po súčte prvých a druhých pretekov som obsadil 1. miesto v najvyššej triede S2000. Je to pre mňa veľká vec - stáť v takýchto významných pretekoch na najvyššom stupienku a počuť slovenskú hymnu. Bolo aj prijemné vidieť na 400 kilometrov vzdialenom Salzburgringu viať slovenskú vlajku v rukách skalných, ktorí ma prišli podporiť. Som nesmierne šťastný.“

Text a foto: Team HOMOLA Motorsport