Dnes je piatok, 14. júna 2024, meniny má Vasil
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Mladý Senčan ocenený v New Yorku!

Skupina prvákov Filmovej a televíznej fakulty VŠMU triumfovala nad svetovou konkurenciou v online filmovej súťaži.

Zdá sa, že sa zrodil na Vysokej škole múzických umení v Bratislave tím umelcov, ktorí patria do svetovej elity mladých filmárov. Sedem študentov prvého ročníka Filmovej a televíznej fakulty VŠMU si zvolili meno Nonchalant production, pod ktorým sa prihlásili do online súťaže krátkych filmov s názvom The 24 Hour Film Race. Slovo nonchalant v mene skupiny vyjadruje aj ľahkosť a nedbalú eleganciu, čo bolo cítiť zo snímku pod názvom Elipsa, kde sa Osud nonšalantne zahráva s postavami príbehu. Senčan, Štefan Hricišin, ktorý mal na starosti strih a zabezpečil aj hlavný stan pre štáb, priblížil neobyčajnú atmosféru tvorby súťažného filmu.

Ako prebiehala súťaž?
Zadanie sme dostali 18. mája ráno o 4:00. Všetci účastníci dostali od organizátorov rovnakú úlohu, natočiť krátky štvorminútový film za 24 hodín na tému cestovanie v čase. Vo filme sa muselo objaviť vajce, akcia a krčenie papiera. Odborná komisia vyhlásila 24. júna TOP 24 z vyše 200 diel z celého sveta. Z Európy postúpili len 2 filmy, z Fínska a zo Slovenska. Poradie v rámci TOP 24 bolo určené v ďalšom kole hodnotenia. V tejto fáze už prebiehalo aj divácke hlasovanie na internete. 17. augusta boli vyhlásené konečné výsledky na slávnostnom galavečeri v NewYorku. Náš film pod názvom Elipsa získal celkové druhé miesto a režisérka Zuzana Marianková dostala cenu za najlepšiu réžiu. Okrem krásneho pocitu z uznania sme získali aj 1000 dolárov, ktoré chceme investovať hlavne do zvukárskej techniky.

Ako ste prežívali 24 hodín tvorivého napätia?
Mnohí z nás sme v noci pred súťažou ani nespali poriadne od nervozity. O 3:00 sme sa stretli u mňa. Psychicky sme sa pripravovali na to, čo príde. Téma prišla o 4:00. Nasledovalo rozmýšľanie, námet, scenár... . Vopred boli dohodnutí potenciálni herci, ktorým sme o piatej ráno volali, aby sa pripravili. Okolo 10:00 sme sa presunuli na prvú lokáciu a padla prvá klapka. Nakrúcalo sa na 5 rôznych lokáciách, čo je v priebehu niekoľkých hodín veľmi dobrý výkon. O 18:00 som začal strihať film, zároveň kameraman s režisérkou a zvukármi ešte nakrúcali a materiál mi postupne dodávali. Pracovali sme doslova do poslednej minúty. Ráno 19. mája o 3:50 to boli neskutočné nervy. Nasynchronizoval som posledný materiál od zvukára, rýchlo export, všetci sme tŕpli..., čas 3:58 - vyplnenie formulára pre nahrávanie súboru, 3:59 (posledná minúta, posledné sekundy súťaže) - úspešný začiatok nahrávania na server filmracing.com. Nastala obrovská úľava a nasledoval prípitok k mojím narodeninám, ktoré som mal presne v ten deň, 19. mája. Sadli sme si vonku pri dome a pri svitaní sme preberali naše zážitky. Po chvíli sme zase pozreli náš výtvor aj 10 krát po sebe a všetci sme cítili, že to je ten pocit, pre ktorý to robíme. Hovorili sme o svojom nadšení a o tom, žeby bolo naozaj skvelé dostať sa do TOP 24. Boli sme síce iba prváci a moc filmov sme nenakrútili, no naše odhodlanie poraziť konkurenciu z celého sveta bolo naozaj silné. Verili sme, že to zvládneme.

Prečo nebol nikto z Vás na galavečeri v New Yorku?
Sme študenti a letenka do New Yorku stála vtedy v akcii okolo 700 Eur. Ďalším, možno rovnako závažným dôvodom bolo, že sa nám nechcelo ísť na galavečer bez našej režisérky, ktorá v tom termíne by sa nemohla k nám pridať.

Čo bude ďalej s Nonchalant production?
Základným pravidlom v štábe je vedieť podporiť druhých, hlavne slovne, čo u nás fungovalo veľmi dobre. Na druhej strane sme na začiatku svojich štúdií, máme svoje ročníkové filmy a budeme spolupracovať s mnohými ďalšími ľuďmi, ale s radosťou by som išiel znovu do projektu so štábom v zložení: Zuzana Marianková – réžia, Nick Kollár – kamera, Štefan Hricišin - strih, klapka, Michal Horváth – zvuk, Tomáš Balák – zvuk, Michaela Hošková – produkcia, Karolína Kamenská - make-up, klapka.

Text: VCs

Film ELIPSA: http://www.filmracing.com/Films/2013/24/Elipsa.htm

Členovia odbornej hodnotiacej komisie súťaže The 24 Hour Film Race: http://filmracing.com/24/Judges.htm

Album z galavečera v New Yorku: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151699867933705.1073741826.64171018704&type=1¬if_t=like

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007