V hravom múzeu po pokladoch nová výstava
Mestské múzeum je od tohtoročného leta hravé. V priestoroch stálej expozície sú pre deti sprístupnené hry, ktoré im vybrané exponáty priblížia interaktívnym spôsobom.
Miestnych obyvateľov, ale aj všetkých záujemcov o pamiatky zaujala výstava Mince zo Senca a jeho okolia, ktorú bolo možné navštíviť do konca septembra tohto roku v mestskom múzeu. Jej hlavnými organizátormi boli: Muzeologická spoločnosť na Matúšovej zemi a MsKS – Mestské múzeum v Senci, v spolupráci s Historickým múzeom Slovenského národného múzea v Bratislave (HM – SNM) a s Národnou bankou Slovenska – Múzeom mincí a medailí v Kremnici. Výstava bola realizovaná s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci programu Kultúra národnostných menšín 2012. Na výstave autorsky spolupracoval historik a numizmatik Marek Budaj, rodák z Hrubého Šúru, ktorý je odborným pracovníkom HM – SNM v Bratislave. Prezentované boli vzácne mincové nálezy nielen zo Senca, ale aj z Boldogu, Čataja, Ivanky pri Dunaji a Novej Dedinky. Expozícia dokumentovala používanie mincí na našom území od staroveku po 18. storočie (od roku 300 pred n. l. až do roku 1704). Popri minciach boli vo vitrínach aj modely strojov na výrobu mincí, valcovacieho taškového stroja (zo 17. storočia), vretenového stroja (balanciéru, z 18.-19. storočia). Detských návštevníkov – najmä tých najmenších - zaujali ukážky pokladničiek rôznych tvarov i veľkosti z 19. a 20. storočia. Vo vitrínach boli vystavené originály, napr. najstaršia minca nájdená v Senci, pochádzajúca z ostrova Naxos z roku 300 pred n. l., alebo strieborná tetradrachma bratislavských Keltov s nápisom BIATEC (z 1. storočia pred n. l.) Návštevníci mohli ďalej vidieť viaceré rímske mince, mince z 13.-15. storočia ako sú rakúske fenigy, či denáre Žigmunda Luxemburského, alebo Ladislava V. Pohrobka. Prezentovaný bol aj poklad nájdený v roku 1930 v Čataji, ktorý pozostával až z 2132 mincí, pochádzajúcich z 1. polovice 15. storočia. Súčasťou výstavy boli aj viaceré veľkoplošné postery približujúce zväčšeniny najvýznamnejších mincí a vysvetľujúce ich historický význam. Tieto zostanú tunajšiemu múzeu i naďalej k dispozícii, a v budúcnosti ich plánujeme využiť formou putovnej výstavy po školách i dedinských kultúrnych zariadeniach v našom okolí. Výstavu si od jej sprístupnenia, od konca minulého roka, pozrelo takmer dva aj pol tisíc návštevníkov.
Mestské múzeum je od tohtoročného leta hravé. V priestoroch stálej expozície sú pre deti sprístupnené hry, ktoré im vybrané exponáty priblížia interaktívnym spôsobom, napríklad môžu sa stať aj paleontológmi a čiastočne zrekonštruovať nálezisko seneckého mamuta.
V súčasnosti sa múzeum pripravuje na novú výstavu. Koncom októbra (30.10.2013, o 18.00 hod.) sa plánuje vernisáž výstavy s názvom Hradisko vo Svätom Jure – svedok dávnej minulosti. Ide o reprízu výstavy pochádzajúcej z dielne Malokarpatského múzea v Pezinku, s využitím zbierok Archeologického múzea SNM v Bratislave. Výstava je venovaná lokalite, ktorej počiatky osídlenia siahajú až do strednej a mladšej doby kamennej. Najintenzívnejšie osídlenie tu prebehlo v 8. až 10 storočí, kedy bolo tunajšie výšinné sídlisko prebudované na opevnené hradisko, ako jedno z centier Nitrianskeho kniežatstva a následne Veľkej Moravy. Hradisko malo aj svoje aktívne uhorské obdobie, od polovice 13. storočia a v 14. storočí slúžilo Grófom zo Svätého Jura a Pezinka ako dočasné sídlo. Výstava bude prezentovať viaceré zaujímavé nálezy v kontexte výsledkov archeologických výskumov, ktoré viedol archeológ PhDr. Július Vavák od roku 2006. Aj preto bude súčasťou plánovanej vernisáže jeho rovnomenná populárno-vedecká prednáška.
Tešíme sa na Vašu návštevu!
Text a foto: Gábor Strešňák