Dnes je piatok, 14. júna 2024, meniny má Vasil
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Andrej Tušer - osobnosť slovenskej žurnalistiky

Konferencia na pôde Paneurópskej vysokej školy poskytla priestor na slávnostné uvedenie medzi čitateľov knihy pod názvom Kroky slov, zborníka z kolokvia o živote a diele Andreja Tušera.

Na pôde Paneurópskej vysokej školy v Bratislave v réžii Fakulty masmédií sa za účasti významných osobností, ako rakúsky politik a dlhoročný prezident rakúskej pobočky Paneurópskej únie Karl von Habsburg, herečka Božidara Turzonovová, husľový virtuóz Peter Michalica, hudobný skladateľ Juraj Hatrik, novinár Ján Čomaj a ďalší, pod záštitou ministra kultúry Mareka Maďariča konala dňa 7. novembra medzinárodná vedecká konferencia „Otáz(ni)ky osobnosti“. Už aj názov podujatia naznačoval, že pojem „osobnosť“ vyvoláva v súčasnosti skôr otázniky, než otázky. Neplatí to však v prípade pedagóga Fakulty masmédií PEVŠ profesora PhDr. Andreja Tušera, CSc.

Konferencia poskytla priestor na slávnostné uvedenie medzi čitateľov knihy pod názvom Kroky slov, zborníka z kolokvia o živote a diele Andreja Tušera, ktoré sa konalo v júni pri príležitosti jeho významného životného jubilea. Dekan Fakulty masmédií PEVŠ prof. PhDr. Jozef Leikert, PhD., „otec“ myšlienky kolokvia a editor publikácie Kroky slov uviedol, že Fakulta masmédií nemohla nájsť vhodnejšiu príležitosť na uvedenie tejto publikácie ako konferenciu o osobnosti, pretože Andrej Tušer je skutočnou novinárskou a ľudskou osobnosťou.

Krst knihy moderovala najúspešnejšia slovenská televízna moderátorka spravodajstva PhDr. Lucia Barmošová, PhD. „Krstná matka“ publikácie, šéfredaktorka časopisu Slovenka Mgr. Mária Miková (mimochodom, obe dámy sú bývalými študentkami profesora Tušera) uviedla, že kniha Kroky slov je plná priateľských vyznaní, úcty, uznania a poďakovania celých generácií slovenských novinárov. Andrej Tušer im ukázal, že aj v prostredí konkurencie a rivality sú rešpekt, etika, empatia a ľudskosť rovnako dôležité ako hľadanie pravdy. „Krstný otec“ primátor mesta Senec Ing. Karol Kvál, taktiež vyzdvihol ľudský rozmer Senčana Andreja Tušera, mešťana vždy ochotného pomôcť spoluobčanom, mestu a v neposlednom rade aj mestským novinám Senčan. Keďže on je aj vinár, nielen no-vinár, krstilo sa tokajským suchým, ktorým prispel Tokajský inštitút vzdelávania a vedy, nezisková organizácia a ochranca dedičstva tokajského vína na Slovensku.

Andrej Tušer sa poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na zrode zborníka Kroky slov a ktorí poctili krst knihy svojou prítomnosťou. Podotkol, že popri „rozpomienkach“ väčšia časť publikácie sa dotýka odborných tém, rezonujúcich v súčasnej spoločnosti, čo môže byť ponaučením pre budúcich novinárov. A navyše, siedmy november bol významný pre Andreja Tušera aj tým, že v ten istý deň vyšla aj ďalšia jeho publikácia pod názvom Kompetentný hovorca, ktorú napísal spolu s kolegyňou, skúsenou hovorkyňou Evou Chudinovou. Je to jeho 30. autorská, resp. spoluautorská publikácia.

Deň sa skončil autogramiádou Andreja Tušera a vernisážou výstavy Martina Vrabka v Galérii Karola Kállaya, nachádzajúcej sa vo vestibule Paneurópskej vysokej školy.

Text a foto: VCs

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007