Dnes je piatok, 14. júna 2024, meniny má Vasil
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

V Tureckom dome sa zišiel medzinárodný tím projektu V4 „Dejiny susedov“

Pracovná schôdza učiteľov, metodikov a historikov bola venovaná prebiehajúcej tvorbe súboru moderných metodických materiálov k dejinám štátov Višegrádskej štvorky v 20. storočí.

Učitelia, metodici a historici z krajín Višegrádskej štvorky sa zišli 10. a 11. januára v Mestskom múzeu v Senci na pracovnej schôdzi, ktorá sa uskutočnila v rámci projektu V4 „Dejiny susedov“ pod záštitou českého občianskeho združenia PANT.
Členmi slovenskej delegácie boli: vedecký pracovník Miroslav Michela, učiteľka dejepisu Beáta Barlová a novinár Árpád Korpás v úlohe prekladateľa. Vedúci Mestského múzea v Senci Gábor Strešňák sa zúčastnil dvojdňovej pracovnej schôdze jednak v roli hostiteľa, ale aj v roli odborníka, ktorý sa zapájal do diskusií k prebiehajúcej tvorbe súboru moderných metodických materiálov k dejinám štátov Višegrádskej štvorky v 20. storočí.
Slovo PANT, ako sme sa dozvedeli od Petra Páneka, zakladateľa a predsedu PANT-u, nie je akronymom, je to české slovo, čo v slovenčine znamená pánt. PANT je teda občianske združenie, ktoré pomáha „otvárať dvere“ do histórie 20. storočia. Počas svojej päťročnej existencie sa združeniu podarilo vybudovať vysoké renomé v Českej republike a v Strednej Európe. Vlajkovou loďou PANT-u je portál www.moderni-dejiny.cz , ktorý je vzdelávacím portálom učiteľov, študentov a žiakov špecializovaným na dejiny 20. storočia. PANT spolupracuje v rámci Európy s historikmi z univerzít aj akadémií vied, ktorí považujú jeho portál za prostredie, kde ich príspevky sú zmysluplne využívané, čo dokazuje aj skutočnosť, že tento odborný portál zaznamenáva okolo 1500 návštev denne. Grant od Višegrádskeho fondu umožnil, aby sa portál rozšíril o slovenskú, poľskú a maďarskú jazykovú mutáciu. Ako uviedol Petr Pánek, projekt „Dejiny susedov“ dáva priestor pre uchopenie moderných dejín Strednej Európy metódou takzvaných cezhraničných pohľadov. Sú to pohľady na vývoj štátov, či už na ich vnútorný vývoj, alebo na vývoj ich vzťahov pohľadom toho druhého. Je dôležité poznať názor druhého na to čo sa stalo, ako aj to, že prečo má taký názor.

Text a foto: VCs

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007