Dnes je sobota, 22. júna 2024, meniny má Paulína
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Judit Bárdos hrá fair play

Večer 10. marca bol výnimočným v kine MsKS Senec, kedy sa v ňom odohrávala exkluzívna predpremiéra česko-slovensko-nemeckého koprodukčného filmu Fair Play, v hlavnej role so Senčankou Judit Bárdos!

Pred premietaním filmu Fair Play vystúpila na pódium Eva Gažová, producentka spoločnosti NOGUP Agency Slovakia, ktorá sa poďakovala primátorovi mesta Senec Karolovi Kválovi a celému vedeniu mesta za významnú podporu uskutočnenia predpremiéry.
Eva Gažová potom zavolala na pódium Judit Bárdos – stvárňujúcu hlavnú postavu filmu, Andreu Sedláčkovú – režisérku filmu a Erika Panáka – slovenského koproducenta projektu, aby ich pred plnou sálou vyspovedala.
Andrea Sedláčková, režisérka a scenáristka objavila tému filmu Fair Play v jednom článku o tom, že sa našli v Čechách na Ministerstve zdravotníctva utajované materiály o dopingu. Dokumenty obsahovali údaje o projekte štátom riadeného dopingu v Československu, ktorý vznikol za spolupráci Ministerstva zdravotníctva, vnútra a športu. Svoju účasť v programe potvrdilo 144 športovcov svojím podpisom. Nebolo ľahké nájsť atlétov, trénerov a lekárov, ktorí napokon boli ochotní spolupracovať so štábom s podmienkou, že ostanú v anonymite.
Erika Panáka, koproducenta filmu tiež oslovila predovšetkým téma, ale ako správny producent bral do úvahy aj praktické aspekty, napríklad spoľahlivosť českého partnera. Jedným z jeho starostí bolo zháňanie lokácií pre nakrúcanie a úprava priestorov do dobového kontextu. Prezradil, že záber z pražského metra natočili v Bratislave v budove Istropolisu.
Judit Bárdoš po hlavnej role vo filme Dom režisérky Zuzany Liovej, zahrala hlavnú rolu vo filme Fair Play režisérky Andrey Sedláčkovej. Obe hlavné postavy, Eva z Domu a Anna z Fair Play sú si podobné tým, že v hĺbke svojej duše majú kompas ukazujúci správny smer, ktorý podvedome nasledujú, napriek všetkým ťažkostiam. „Anna mi je tak trochu vzorom, pretože napriek jej mladosti sa dokázala správne rozhodnúť“ - uviedla Judit Bárdos.
Žiaľ Miroslav Žbirka, autor titulnej pesničky, sa napokon nemohol zúčastniť predpremiéry. Jeho skladba, okrem toho že vystihuje a dotvára atmosféru filmu, je zaujímavá aj tým, že je prvou Žbirkovou filmovou skladbou. Hoci jeho piesne sa už objavili vo viacerých filmoch, jedine táto skladba bola inšpirovaná zábermi filmu. Nahrávka vznikala v legendárnom londýnskom štúdiu Abbey Road a stala sa hitom, je v prvej desiatke najhranejších skladieb.
Fair Play nesporne hlboko zapôsobil na seneckých divákov. Nedávna, ale napriek tomu cudzo pôsobiaca minulosť bola zobrazená natoľko autenticky, že sa dotkla všetkých prítomných, bez ohľadu na ich vek, pretože otázka osobnej slobody a ceny, ktorú sme ochotní za ňu zaplatiť, je stále aktuálna.
Diváci po premietaní si mohli vymeniť svoje dojmi a porozprávať sa s umelcami v príjemnom prostredí Labyrintu, kde bol pre nich pripravený raut.

Text a foto: VCs

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007