Dnes je utorok, 18. júna 2024, meniny má Vratislav
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Senec je LED mestom roka

26. marca primátorovi mesta Senec Karolovi Kválovi odovzdal cenu LED mesto roka strednej a východnej Európy šéf Philipsu pre tento región Joost Leeflang. Predstavitelia Philipsu venovali Sencu aj dar – zaviazali sa bezodplatne vybaviť telocvičňu na ZŠ Tajovského novým LED osvetlením.

Mesto Senec v priebehu roka 2013 komplexne zrekonštruovalo mestské verejné osvetlenie. Ako jediné mesto na Slovensku sa radí k popredným mestám strednej a východnej Európy, kde sa už úspešne prevádzkuje moderné a ekologické LED verejné osvetlenie. Realizáciou tohto konceptu došlo k výraznej úspore v spotrebe elektrickej energie, čo sa v konečnom dôsledku premietne do zníženia komunálnych výdavkov. Zároveň použitím tejto najmodernejšej svetelnej technológie sa dospelo ku kvalitatívnej zmene v osvetlení mesta v nočných hodinách, čo nepochybne prispeje k zvýšeniu bezpečnosti na miestnych komunikáciách a v neposlednom rade sa táto technológia nepopierateľne radí k tzv. environment friendly (priateľská voči životnému prostrediu) osvetleniu vzhľadom na výrazné zníženie produkovaných emisií CO2. Vo finančnom prepočte Mesto Senec vďaka novej technológii v nasledujúcom období ušetrí cca 100 000 eur ročne.

Tento jedinečný projekt bol síce náročnou investíciou z finančného hľadiska, ale v tomto prípade sa samospráva stotožnila s myšlienkou, že je to zároveň veľmi rozumná investícia do budúcnosti mesta. Technológia LED osvetlenia aplikovaná v meste Senec pochádza od renomovaného výrobcu Philips, čo je v súčasnosti záruka špičkových technických a technologických parametrov. Každé svietidlo je vybavené systémom vlastnej regulácie intenzity osvetlenia – dokáže reagovať na rýchlosť stmievania sa a v čase nižšieho počtu ľudí a dopravných prostriedkov v uliciach mesta znižuje intenzitu osvetlenia bez toho, aby si to ľudské oko dokázalo všimnúť. Opäť tak šetrí elektrickú energiu a zároveň predlžuje životnosť LED diód.

Myšlienku realizácie projektu rekonštrukcie verejného osvetlenia LED technológiou navrhla mestskej samospráve miestna projektantská spoločnosť ECO-LOGIC, s.r.o., ktorá svoj návrh oprela o prevedený audit starého mestského osvetlenia. Finančne zrealizovať tento náročný projekt pomohla Slovenská sporiteľňa, a.s., ktorá mestu Senec poskytla úver v hodnote celého diela a v neposlednom rade významným bonusom v prefinancovaní tohto projektu bolo aj udelenie grantu od Európskej banky pre obnovu a rozvoj, v rámci jej programu pomoci – MunSeff, vďaka ktorému mesto získalo do mestskej pokladnice späť 20% z výšky istiny poskytnutého úveru potom, čo audit jej nezávislej agentúry Enviros, s.r.o. potvrdil predpokladané dosiahnutie takmer 67% úspory elektrickej energie. Pre mesto Senec je dôležité, že financovanie investície z úverových zdrojov nezaťaží mestský rozpočet, pretože mesto spláca poskytnutý úver z finančných úspor dosiahnutých zníženou spotrebou elektrickej energie a z úspor na údržbu verejného osvetlenia. Návratnosť investície je 8 rokov a jednotlivé komponenty majú záruku 10 až 20 rokov. Dodávateľom stavby bola spoločnosť O.S.V.O. Comp. Prešov, ktorá má dlhoročné skúsenosti a odborné zručnosti v oblasti montáže a prevádzkovania osvetľovacej techniky verejných priestorov.

26. marca primátorovi mesta Senec Karolovi Kválovi odovzdal cenu LED mesto roka strednej a východnej Európy šéf Philipsu pre tento región Joost Leeflang. Predstavitelia Philipsu venovali Sencu aj dar – zaviazali sa bezodplatne vybaviť telocvičňu na ZŠ Tajovského novým LED osvetlením.Text a foto: MO

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007