Dnes je sobota, 15. júna 2024, meniny má Vít
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Knižná nedeža je z roka na rok úspešnejšia

Počas Knižnej nedele, od desiatej do sedemnástej hodiny, pribudlo 30. marca pädesiat dospelých a tridsapä detských používatežov Mestskej knižnice Senec.

Bezplatný zápis nového používateža knižnice, odpustenie pokuty za oneskorene vrátené knihy a pestrý program boli 30. marca lákadlom pre vyše sto návštevníkov Knižnej nedele Mestskej knižnice Senec. Od desiatej do sedemnástej hodiny pribudlo pädesiat dospelých a tridsapä detských používatežov knižnice, ale prišli aj skôr registrovaní čitatelia. Od roku 2009 je posledná marcová nedeža v Senci zároveň Knižnou nedežou, ako súčas podujatí Týždňa slovenských knižníc, pričom myšlienka knižných nediež pochádza z mestskej knižnice Huszár Gál v Mosonmagyaróvári. Podujatie propaguje čítanie a používanie komunitnej knižnice ako kultúrno-spoločenského priestoru obyvatežov mesta. Návštevníci mali príležitos strávi čas príjemne a zároveň užitočne. Čakal ich hrací kútik, tvorba vežkonočných ozdôb pod vedením Evy Kožíkovej Kopócs a bábkové divadlo Aranykert Bábszínház s predstavením Palička pomocníčka – Okoska botocska v slovenskom a maďarskom jazyku. Na záver nasledovala literárna beseda s básnikom a spisovatežom Attilom F Balázsom a básnikom Károlyom Fellingerom. Tvorcovia sa zamýšžali nad významom poézie v živote súčasného človeka. Besedu moderovala Ágnes Bárdos s citom pre tvorbu intímnej atmosféry.

Text a foto: Margit Polák

A Könyves Vasárnap évről évre sikeresebb

Ingyenes beiratkozás, a késedelmi díj elengedése, színes gyermekprogramok, mindez több mint száz látogatót vonzott március 30-án, vasárnap a könyvtárba. Délelőtt 10 órától délután 5-ig ötven felnőtt és harmincöt gyermek használta ki az ingyenes beiratkozás lehetőségét, de a már bejegyzett olvasók is éltek a különleges alkalommal. A Könyves Vasárnap március utolsó hetének vasárnapján, a Szlovákiai Könyvtárak Hetében 2009-től minden évben megvalósul városunkban is. Az ötletet a mosonmagyaróvári Huszár Gál Városi Könyvtártól vettük át. Ez a rendezvény az olvasás és a könyvtárhasználat népszerűsítése érdekében, a közösségi könyvtár kialakításának jegyében került megrendezésre. Családok, baráti társaságok, felnőttek és gyerekek korhatár nélkül tölthettek együtt hasznosan szórakoztató órákat. Az idei kínálat igazán sokrétű volt: játszóházas foglalkozás, húsvéti tojásdíszítés Kožíkné Kopócs Évával, Okoska botocska – Palička pomocníčka című interaktív bábjáték a dunaszerdahelyi Aranykert Bábszínház előadásában szlovákul és magyarul. Mindezt irodalmi délután követte Balázs F Attila költő, író, valamint Fellinger Károly költő részvételével, akik fölolvasást is tartottak saját költeményeikből. Az irodalmárokkal Bárdos Ágnes beszélgetett bensőséges hangulatot teremtve. A vers, a költészet fontossága, szerepe a ma emberének életében – ezt a kérdéskört járták körül az irodalmi délután résztvevői. Elmondhatjuk, hogy a Csemadok Városi Szervezete és a Városi Művelődési Központ támogatásával lezajlott rendezvény sikeres volt. Nemcsak a számok tükrében, bár az sem mellékes. Több mint százötvenen vettek részt rajta.

Polák Margit

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  Š 2007