Dnes je piatok, 14. júna 2024, meniny má Vasil
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

ZDRAVÁ VÝŽIVA – OCHUTNÁVKA NA ZÁKLADNEJ ŠKOLE J.G.TAJOVSKÉHO, SENEC

Jednou z najdôležitejších vecí pre dobrý a dlhý život je zdravá výživa, na ktorú sa často zabúda.

Hneď na začiatku je tu jeden veľký otáznik:

STRAVUJE SA NAŠE DIEŤA SPRÁVNE???

K zvýšeniu kvality života, zachovaniu, podpore zdravia i pocitu pohody prispieva aj správna výživa. Zamysleli sme sa už nad tým, čo dávame svojim deťom denne na stôl? Žijeme v uponáhľanom svete, kde nemáme čas na dôkladnú prípravu večere a s ňou súvisiacim nákupom vhodných surovín/potravín, keď sa musíme venovať aj každodenným povinnostiam. Je často alarmujúce, čo všetko prijíma organizmus dieťaťa, ktoré sa nestravuje v školskej jedálni. Dlhoročné skúsenosti zamestnancov školských jedálni sú prekvapujúce. Deti nepoznajú a nejedia zeleninu, ryby, mlieko, dokonca ani u nás dospelých obľúbené slivkové gule. Majú panický strach zo zelenej farby v pokrmoch (napr. špenát, paprika, kel, brokolica...). Chyba je však aj v nás, že ich k tomu nevedieme alebo im nejdeme príkladom.

SPRAVME PRETO NIEČO!!! VEĎ SÚ TO NAŠE MILOVANÉ DETI.

Cieľom zdravej výživy je správne usmerniť deti, vysvetliť im, čo všetko je zahrnuté v tomto názve – čo a ako jesť, a čo je pre ne vhodné z hľadiska ich zdravého vývoja. Je správne a dôležité zdravo žiť a zdravo sa stravovať. Veľmi dôležitý je aj pohyb, športová aktivita a psychická hygiena. Aby sme si to utvrdili, aj naša škola sa zapojila do projektu Zdravá výživa.
Dňa 27.03.2014 pripravili členovia žiackeho parlamentu v spolupráci s vybranými zamestnancami Základnej školy J.G.Tajovského v Senci ochutnávku zdravých jedál. Pochutnať sme si mohli na šalátoch z ovocia a zeleniny, ale aj mliečnych výrobkoch, ktoré sú medzi deťmi i dospelými veľmi obľúbené. Pozvaní boli vyučujúci, vychovávatelia, zamestnanci školy a hlavne žiaci I. a II. stupňa ZŠ. Členovia žiackeho parlamentu vytvorili veľmi pekné projekty na tému – ZDRAVÁ VÝŽIVA.
Veľká vďaka patrí pani vedúcej školskej jedálne (pri ZŠ), pani kuchárkam, ktoré veľmi ochotne spolupracovali a pomáhali pri príprave ovocných i zeleninových mís, a samozrejme žiakom žiackeho parlamentu, ktorí boli veľmi kreatívni pri výrobe jedál a ochutnávok.
Ochutnávka zdravých jedál nám mala pripomenúť, že život každého človeka je jedinečný, neopakovateľný a nenahraditeľný. Preto by si ho mal každý z nás vážiť.

Pripravila: PhDr. Anita Dávidová Vidrová, ZŠ J.G. Tajovského, Senec

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007