Dnes je sobota, 15. júna 2024, meniny má Vít
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Kráľ čitateľov 2014

O titul „Kráľ čitateľov“ bojovali 9. apríla žiaci ZŠ na Mlynskej ulici Senec, ZŠ J. G. Tajovského Senec, ZŠ Veľký Biel a ZŠ Kráľová pri Senci.

Štrnásť detí, piataci a šiestaci kandidovali 9. apríla za tohoročného Kráľa čitateľov v Oddelení pre deti Mestskej knižnice Senec. Vedúca knižnice Anetta Zelmanová a knihovníčky sa starali o hladký priebeh podujatia. K príjemnej atmosfére prispeli aj chutné sendviče a domáca torta servírovaná po vyhodnotení súťaže. Peter Szabo, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska Senec predsedal porote, ktorá hodnotila výkony detí. Sčítanosť ašpirujúcich na kráľovský titul bola preverená vedomostným testom a slohovou prácou na tému „Prečo rád/rada čítaš?“. Tretie miesto obsadila Lucia Jančošková zo ZŠ Veľký Biel, druhou najlepšou bola Patrícia Potočárová zo ZŠ na Mlynskej ulici Senec. Kráľom čitateľov a majiteľom prehrávača mp4 sa stal Lukáš Mikulec, piatak Základnej školy na Mlynskej ulici Senec. Kráľ má samozrejme aj celoročný bezplatný vstup do knižnice. Všetci zúčastnení dostali diplom, balíček upomienkových predmetov a boli pozvaní na výlet do Piešťan, ktorý sa uskutoční 4. júna.
Posúďte sami, či tohoročný kráľ si zaslúži korunu. Lukáš Mikulec takto odpovedal na otázku „Prečo rád čítaš?“:
„Ak má byť kniha zaujímavá, musí mať zaujímavý a niekedy môže mať aj napínavý dej. Knihy rád čítam preto, lebo vždy je niečím zaujímavá. Oproti filmu má kniha výhodu, že celý dej si môžeme predstaviť, ako chceme. Ak sa chceme niekedy odreagovať, dá sa to aj pomocou knihy, lebo sa vžijeme do príbehu a nevšímame si realitu. Pri Troch pátračoch je dej vždy napínavý a každý chce vedieť, čo bude nasledovať. Niektoré knihy sú pre mňa také zaujímavé, že ich dokážem prečítať za jedno alebo dva dni. Čo sa týka čítania novín, tie si veľmi nečítam, ale ak si ich už čítam, vždy sa niečo nové dozviem. Plagáty, časopisy, články a ostatné veci si prečítam, keď je tam pre mňa niečo zaujímavé. Alebo si ich prečítam, keď nemám čo robiť, čiže keď sa nudím. Myslím, že v tejto dobe málo detí číta. Literatúru mám rád, lebo rád čítam. V prípade, že je pre mňa nejaká kniha nudná, nikdy alebo málokrát sa stane, že ju neprečítam. Aj keď nie je až taká zaujímavá, myslím, že by bola škoda ju neprečítať. Teraz už veľa čítam potichu, ale niekedy čítam aj nahlas. Myslím, že knihy sú nenahraditeľný priateľ človeka. Vždy bude lepšia normálna kniha, ako všelijaké elektronické knihy. Elektronické knihy sú síce dobré do autobusu, alebo keď môžete mať 500-stranovú knihu v malom zariadení, ale papierová kniha bude vždy najlepšia.“

Text: VCs
Foto: Pedro Estalagem Esperança

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007