Dnes je sobota, 22. júna 2024, meniny má Paulína
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Seneckí gymnazisti v Rakúsku

Žiaci rakúskeho gymnázia Amerlinggymnasium, Wien a Gymnázia Antona Bernoláka, Senec sa podujali podrobne preskúmať a zdokumentovať miesta svetového dedičstva UNESCO v oboch krajinách v rámci spoločného projektu Európskej komisie Comenius.

Ráno 31.3. 2014: pred Gymnáziom Antona Bernoláka je rušno. Rodičia odprevádzajú 24 žiakov s veľkými kuframi na 12- dňovú výmennú návštevu do Rakúska. Štyri sprevádzajúce učiteľky Mgr.Balúchová, Mgr. Pazderová, Mgr. Durayová a Mgr. Nemečková riešia posledné cestovné formality. Ešte prianie šťastia od vedenia školy a dobrodružstvo sa môže začať.

Dobrodružstvo, ktoré finančne umožnil bilaterálny projekt Európskej komisie Comenius , dvojročný spoločný projekt rakúskeho gymnázia Amerlinggymnasium, Wien a Gymnázia Antona Bernoláka, Senec. Témou projektu je Svetové kultúrne dedičstvo v srdci Európy. Žiaci sa podujali podrobne preskúmať a zdokumentovať miesta svetového dedičstva UNESCO v oboch krajinách. Ako prvé na rad prišli od 31.3. do 11.4. rakúske skvosty. Postupne s pracovnými listami, denníkmi a fotoaparátmi v ruke prebádali historickú Viedeň, Semmering, Graz, Salzburg, Wachau, Hallstatt, Neziderské jazero, prehistorické kolové stavby pri jazerách Mondsee a Attersee. O každom z týchto miest mali už značné vedomosti, veď informácie o nich spracovávali od začiatku projektu, od septembra 2013. Uvidieť ich naživo bola odmena za predchádzajúcu prácu. A ďalšia práca ich ešte čaká: príprava na výmennú návštevu na Slovensku, stále aktualizovanie webovej stránky projektu www.weltkulturerbestaetten.eu , či rešeršovanie a výber materiálu na finálny produkt. Bude ním viacjazyčný kalendár s kolážami a zápismi z denníkov.

Predvečer návratu na Slovensko 10.4. 2014: vyhodnotenie návštevy žiakmi .
„ Nemčina je mi už bližšia, do Hallstatt sa určite ešte raz vrátim.“
„ Najkrajší bol Salzburg, páčila sa mi aj multikultúrna spoločnosť vo Viedni.“
„ Dlho budem spomínať na úžasné spoločné zážitky, ktoré sme mohli spolu ako trieda zdielať“
„ Prínosom bolo pre mňa spravovanie webstránky pri obmedzenom prístupe k internetu na hosteli.“

8. septembra privítame u nás v Senci našich rakúskych priateľov a spolu s nimi sa vydáme na 12-dňovú cestu po pamiatkach UNESCO na Slovensku.

Text a foto: Mgr. Lucia Nemečková, vedúca projektu

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007