Dnes je sobota, 15. júna 2024, meniny má Vít
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Barokový kríž sa vrátil zreštaurovaný na svoje miesto

Barokový krucifix zapísaný na zozname miestnych pamätihodností mesta Senec bol zreštaurovaný v kamenosochárskom ateliéri Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Znovuzrodená pamätihodnosť bola vrátená na svoje pôvodné miesto 17. júla 2014.

Najstarší centrálny kríž rímsko-katolíckeho cintorína na bratislavskej ulici sa po minuloročnej demontáži dostal na svoje pôvodné miesto. Barokový krucifix zapísaný na zozname miestnych pamätihodností mesta Senec bol v školskom roku 2013/2014 reštaurovaný v kamenosochárskom ateliéri Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave študentom VŠVU Jakubom Hubom, pod vedením zodpovedných reštaurátorov Mgr. art. Gabriela Strassnera a Mgr.art. Ivana Pilného. Pieskovcový kríž o rozmeroch (VxŠxH) 288 cm x 93 cm x 23 cm bol už značne degradovaný a kamenná hmota bola výrazne oslabená. V rámci odborných zásahov bol očistený kombináciou mechanického a chemického čistenia, odsolený, kamenná hmota bola spevnená viacnásobným napustením petrifikačnými a roztokmi. Po dolepení odpadnutých častí bolo treba kameň výrazne vytmeliť v chýbajúcich častiach. Týka sa to aj samotného korpusu, napr. Ježišove chodidlá boli domodelované priamo z tmelu. Znovuzrodená pamätihodnosť bola vrátená na svoje pôvodné miesto 17. júla 2014 v súčinnosti spomínaných reštaurátorov, pracovníkov Mestského múzea v Senci a Odboru verejnej zelene, údržby a čistenie mesta MÚ Senec.
Barokový kamenný kríž bol postavený v roku 1786 po vysvätení seneckého cintorína. Dovtedy sa pochovávalo v bezprostrednom okolí Kostola sv. Mikuláša. V dôsledku príslušných nariadení panovníka Jozefa II. však táto prax bola zakázaná. Senčania začali pochovávať do nového cintorína ležiaceho na západ od kostola na pahorkatinnom výbežku v susedstve dnešnej Pezinskej ulice. Tu sa dá predpokladať jadro dnešného cintorína. Podstavec kamenného kríža nesie okrem spomínaného vročenia aj meno donátorky: Csizmazia Eörsébet (Alžbeta). Na podstavec ešte čakajú ďalšie reštaurátorské práce plánované v septembri tohto roku.

Text: Gábor Strešňák
Foto: MO

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007