Dnes je utorok, 18. júna 2024, meniny má Vratislav
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Po vlaňajšom striebre teraz už zlato z New Yorku

Adrenalínu zažili až-až, hoci to neboli preteky športové, ale umelecké! Študenti VŠMU: Zuzana Marianková - réžia, Nick Kollár - kamera, Štefan Hricišin - strih, klapka, Michal Horváth - zvuk, Viktor Magdolen – produkcia, vyhrali cenu za najlepší film, najlepšiu réžiu a herecký kolektívny výkon, sú tak absolútnymi víťazmi súťaže 24 HOUR FILM RACE!

Minulý rok sme sa tešili z druhého miesta filmu Elipsa na newyorskej 24 hodinovej súťaži krátkych filmov, z dielne tohto tímu, ktorý teraz dokázal vystúpiť na najvyšší stupienok. Pripomeňme si, že v čom spočíva súťaž 24 HOUR FILM RACE. Od okamihu, kedy z New Yorku obletí svet zadanie súťaže, majú filmári 24 hodín na to, aby napísali scenár, nakrútili, spracovali a odoslali porote svoj film. Tohoročné zadanie znelo takto: 1 – dĺžka filmu: štyri minúty, 2 – hrýzť do niečoho, 3 – metla a 4 –ultimátum. Z toho vznikol príbeh, pod názvom Almost there /Takmer tam/, o citovej vyprahnutosti a pokrytectve ľudí. Film je o rodinke, ktorá sa vyberie na hroby iba na základe ultimáta, že ak nepôjdu na hroby, nepôjdu ani „Tam hore“. Gregor Hološka, Zuzana Mauréry, Peter Kadlečík, Michal Jánoš, Anna Rakovská, Juraj Šimko, Mária Breinerová a Viera Frajtová sú tými hercami, ktorí prispeli k tohoročnému víťazstvu filmu študentov bakalárskeho ročníka Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení.
Jedným z kľúčových tvorcov filmu bol opäť Senčan Štefan Hricišin.

V čom bola iná tohoročná súťaž?
Teraz sme už vedeli, že kto čo má robiť, už to nebolo také divoké, vedeli sme presne, že kedy nastáva koho chvíľa. Bolo to iné aj v tom, že minulý rok sme odovzdali film minútu pred vypršaním termínu a teraz to boli 4 sekundy!

Ako Vám pomohol minuloročný úspech?
Dostali sme sa do povedomia. Majka Breinerová bola nadšená už z predchádzajúcej spolupráce s nami, bol som pri tom, keď na pľaci hovorila Zuzke Mauréry, že určite nebude ľutovať spoluprácu s nami. A teraz, keď sme dokázali vyhrať, herci nás už aj sami vyhľadávajú, napríklad na facebooku.

Ako financujete súťažné filmy?
Na film Almost there sme reálne minuli cca 150,- eur, ale nie je v tom zahrnutá nikoho práca. Sponzorov nemáme.

Opäť ste chýbali z galavečeru pre nedostatok financií! Ako prišla správa o víťazstve?
Keď sa galavečer v New Yorku začal, tu na Slovensku bolo 00:00. Na výsledky sme čakali celú noc a celý ďalší deň zbytočne. Filmracing.com si „dával načas“ so zverejnením výsledkov na internete. Nakoniec som si našiel človeka, ktorý sa zúčastnil galavečera v New Yorku. Síce najprv aj on si dával načas, ale potom spustil lavínu slov: „Milujeme váš film! Vyhrali ste cenu za najlepší film, najlepšiu réžiu a herecký kolektívny výkon! A zaslúžene! Veľmi sme sa na tom smiali. Rozosmiali ste úplne celú sálu v New Yorku!„

Ostatní sa to dozvedeli od Vás?
Áno, ale som ich trošku potrápil. Režisérke som volal takto: Zuzka, nooo, hmmm... (smutne) … ja už neoficiálne viem ako sme dopadli... ( hovorím sklamane). Režisérka Marianková odpovedá: ...hmmm (celkom skleslo), no povedz... ako? No vieš hmmm (dodávam sklamane), máme cenu za najlepší film, cenu za naj réžiu a herecký kolektívny výkon (šťastne energicky). Zrazu nastala neopísateľná radosť v telefóne. Režisérka zvýskla a bola celá bez seba, že sme to opäť raz dokázali a potvrdili, že sme dobrý tím. Náš čierny humor v New Yorku zabral. Vďaka jednoduchému vyrozprávaniu príbehu a bez potreby ťažkého rozmýšľania nad dejom sme si získali nielen ľudí z branže, ale aj laické publikum.

Čo je kľúčom k Vášmu úspechu?
Za naším úspechom stojí hlavne spoľahlivosť. Vedieť sa spoľahnúť jeden na druhého za každých okolností a nezlyhať, to je asi kľúčom k úspechu.

Text: VCs

Senčana Štefana Hricišina môžete nájsť a sledovať aj na Facebooku: http://fb.com/shricisin , alebo na http://www.strih.sk
LINK k výsledkom súťaže / film : http://www.filmracing.com/24/films2014.htm
YOUTUBE link k filmu: http://youtu.be/6Hai9YdR24o
Súťaž: filmracing.com
Prvý článok o našom úspechu: http://goo.gl/RGv4V9

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007