Dnes je štvrtok, 13. júna 2024, meniny má Anton
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Senecká hvezdáreň má nový ďalekohľad

Nový astronomický teleskop seneckej hvezdárne, ktorý mal krst 17. septembra, dostal meno Very Large Senec Telescope - VLST. Meno nesie v sebe aj štipku vtipu, ale práca nadšených astronómov a hotové dielo si zaslúži náš obdiv.

Hvezdáreň ZŠ A. M. Szencziho má vyše 30 ročnú históriu. Mikuláš Végh, bývalý riaditeľ ZŠ s VJM v Senci porozprával účastníkom slávnostného krstu nového ďalekohľadu o histórii výstavby hvezdárne, ktorá si vyžadovala spoluprácu odborníkov z rôznych profesií na tvorbe tohto nevšedného diela. Dozvedeli sme sa, že Matej Stanko, ktorý bol 25 rokov kostolníkom v kostole sv. Mikuláša, zostavil prvý ďalekohľad observatória.
Drahoslava Výbochová, vedúca pracovníčka Slovenskej ústrednej hvezdárne uviedla prednášku Jaroslava Šimona, ktorý je spolu s manželkou Klárou Balogh dušou hvezdárne. Boli hnacím motorom jej niekoľkoročnej rekonštrukcie, sú prevádzkovateľmi astroškoly, astrokrúžku a organizátormi pravidelných astroprednášok. Manželia sú absolventi pomaturitného štúdia astronómie, ktoré absolvovali na pôde Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Pani Výbochová sa im poďakovala za zanietenú popularizáciu tak krásnej vedy ako je astronómia a prezradila, že aj svoje áno si povedali na pôde hvezdárne. Jaroslav Šimon priblížil obdobie znovuzrodenia hvezdárne, ktorá už dlhé roky chátrala, keď sa o nej náhodou dozvedel. Hneď navštívil vtedajšieho riaditeľa Zoltána Metznera a získal ho pre myšlienku revitalizácie hvezdárne. Po nevyhnutných opravách sa v roku 2008 rozbehol astrokrúžok a postupne pribudla astroškola a pravidelné prednášky pre verejnosť. Manželia Jaroslav a Klára boli úspešní aj v získavaní nevyhnutnej finančnej podpory z dvoch percent dane, z europrojektov a od mesta Senec na celkovú rekonštrukciu hvezdárne a na zadováženie techniky na úrovni dnešnej doby. Z europrojektov bolo počas troch rokov preinvestované 16.000,- eur. Mesto Senec poskytlo 3.000.- eur na dokončenie tubusu nového astronomického teleskopu, ktorý bol pokrstený na Very Large Senec Telescope – VLST. Teleskop prináša novú kvalitu do pozorovania Mesiaca, planét a ďalších jasnejších nebeských telies. Hvezdáreň sa zapojí aj do medzinárodného projektu pozorovania vesmírneho odpadu na obežnej dráhe okolo Zeme. Mesto Senec je jedným z mála slovenských miest, kde je školskej mládeži k dispozícii funkčná hvezdáreň, ktorá sa zároveň zapája aj do projektov „veľkej vedy“.

Text a foto: VCs

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007