Dobrovoľné hasičské zbory v zrkadle archívnych dokumentov
Mgr. Daniela Tvrdoňová zo Slovenského národného archívu prezentovala na pôde Mestského múzea v Senci históriu dobrovoľných hasičských zborov.
V súvislosti s pamätnou výstavou s názvom Dobrovoľný hasičský zbor v Senci, ktorá prezentovala najstarší senecký spolok, ktorý na báze dobrovoľnosti funguje už od roku 1879, usporiadalo Mestské múzeum v Senci prednášku Mgr. Daniely Tvrdoňovej zo Slovenského národného archívu pod názvom Dobrovoľné hasičské zbory v zrkadle archívnych dokumentov.
Ako sme sa dozvedeli, prvé známky hasičstva sa objavili v stredovekých mestách. Neexistovala prevencia, stavalo sa z horľavých materiálov a požiare boli často výsledkom bojovej vojenskej činnosti. Protipožiarna ochrana sa ešte dlho riešila len likvidáciou požiaru, ktorý už vznikol a často aj búraním okolitých stavieb, aby sa zabránilo šíreniu požiaru.
Medzi prvé preventívne opatrenia patrilo napríklad ustanovenie hlásnej služby – strážnikov, vartášov a pod. Prvé vážnejšie preventívne opatrenia sa týkali otvoreného ohňa v domoch. Začali sa budovať komíny. V roku 1502 už máme doklady o činnosti kominárov v Bratislave. Kominári prichádzali z Apeninského polostrova, kde toto remeslo vzniklo.
Dobrovoľné hasičské zbory začali vznikať v priebehu 19. storočia. Priekopníkom bol humanista, športovec, pedagóg a prvý veliteľ Bratislavského dobrovoľného hasičského spolku Ferdinand Martinengo. Prvým zásahom zboru bol požiar hostinca K uhorskej kráľovnej, ktorý vypukol 21. júna 1868.
Text a foto: MO