Vernisáž výstavy: “Zaviaty svet praveku“
V Mestskom múzeu v Senci bola 26. novembra otvorená výstava, ktorá prezentuje až pol miliardy rokov trvajúci vývoj prírody na území Slovenska.
Návštevníkov vernisáže, ako aj výstavy “Zaviaty svet praveku“ privíta veľká maľba dinosaura, ktorou prispeli do expozície žiaci ZUŠ v Senci. Na vernisáž prišli Senčania, pre ktorých je poznávanie vždy vzrušujúcim dobrodružstvom. Dinosaury, mamuty a prehistorické žraloky zaujmú všetky vekové kategórie. Exponáty ako jediný nález stôp dinosaura na Slovensku, zvyšky 30 metrov vysokých prasličiek, zuby žralokov dlhých ako autobus či najväčší zub pravekého mamuta a mnoho ďalších tu budú až do 31. marca 2015.
Organizátorom výstavy je Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici, Prírodovedné múzeum v Bratislave a Mestské múzeum v Senci, ale viaceré prezentované predmety zapožičali aj iné múzeá. Prof. RNDr. Peter Fedor, PhD. v úvode vernisáže poukázal na to, že Charles Darwin v nálezoch pravekých fosílií rozpoznal predkov súčasných živočíchov, čo nakoniec viedlo k vypracovaniu jeho evolučnej teórie. S hlavnou prednáškou pod názvom „Putovanie pravekou prírodou Slovenska“ vystúpil paleontológ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, Mgr. Csaba Tóth, PhD. Poslucháčov previedol až pol miliardy rokov trvajúcim dramatickým vývojom prírody na území súčasného Slovenska. Pútnici sa počas tejto dlhej cesty ocitli niekoľkokrát na dne mora, na súši ich zatienili kolosálne dinosaury a nad hlavami im poletovali takmer metrové vážky, neskôr stretli bizarné nosorožce a stáda mamutov. Na záver sa vedúci Mestského múzea v Senci Mgr. Gábor Strešňák poďakoval kurátorke - vedúcej paleontologického oddelenia Prírodovedného múzea v Bratislave RNDr. Anne Ďurišovej a paleontológovi Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, Mgr. Csabovi Tóthovi, PhD. za spoluprácu na vzniku výstavy “Zaviaty svet praveku“.
Text a foto: VCs