TISÍC A JEDNA NOC
Sobotňajšie popoludnie 29. novembra sa v Kinosále v Senci nieslo v rytmoch orientálneho tanca. Oči divákov potešili aj pestré folklórne tance štúdia orientálneho tanca SANA´a pozvaných hostí.
Obrovský aplauz, ktorý zožali tanečnice bol nepochybne úspechom nielen pre ne samotné, ale aj vďakou pre organizátorov a všetkých, ktorí im pomáhali s prípravou.
Na pódiu sme mohli výnimočne vidieť svetovo uznávanú tanečnicu Najlu Ragasa, ktorú možno vidieť len na pódiách v najprestížnejších destináciách a aj ako porotkyňu na medzinárodných tanečných súťažiach, pôsobiacu v Tunisku Číne Turecku Egypte a inde v zahraničí.
A prečo práve v Senci opätovne vystúpila? – Lebo, ako ona hovorí, je nadšená tým, že tu v Senci vidí partiu nadšencov, ktorí sa Orientálnemu tancu venujú naplno a so zanietením.
Majiteľka štúdia ORIENT TANCA v Senci - Ing. Tatiana Klačová, bola jednou z prvých žiačok tejto svetovo uznávanej tanečnice. A čo je po stretnutí s ňou snom najmladších dievčat z kurzov orientálneho tanca v Labyrinte? Vidieť najslávnejší a najstarší festival Ahlan wa sahlan v Káhire, kde Najla Ragasa ako jedna z mála európskych lektoriek orientálneho tanca vystupovala.
Orientálny tanec vychádza z prirodzeného pohybu a môže ho robiť každá žena. Vyhľadávajú ho ženy rôznych vekových kategórií, spoločenského postavenia, štíhle aj guľatejšie. Práca bokmi v kombinácii s krokmi a jemnými pohybmi rúk - prináša okrem radosti aj upevnenie zdravia, posilňuje chrbtové svalstvo a výrazne zlepšuje držanie tela. Na hodinách tanečnice vypustia z hlavy všetky starosti a povinnosti, pretože práca s telom si vyžaduje maximálnu dávku koncentrácie. Neodmysliteľnou súčasťou orientálneho tanca je typická orientálna hudba. Je iná ako naša európska a odlišuje sa melódiou aj rytmom, použitím iných hudobných nástrojov a inej hudobnej formy. Začať správne vnímať a počuť túto hudbu vyžaduje taktiež trpezlivosť. Odmenou za tvrdú prácu je zlepšenie koordinácie tela, ladnosť a kultivovanosť pohybov.
Ak sa Vám vystúpenie páčilo a chceli by ste ovládať techniku orientálneho tanca aj Vy s Vašimi dcérami, kamarátkami a mamičkami tak Vás poteší informácia, že kurzy orientálnych tancov prebiehajú pravidelne každý štvrtok od 18.30 v Senci v Labyrinte na 2. Poschodí.
Text a foto: Ing. Tatiana Klačová
Pozn.
Melaya Leff (hravý tanec pochádzajúci z Alexandrie. Melaya je názov veľkej čiernej šatky, ktorú alexandrijské ženy nosili namiesto kabáta. Mladé dievčatá melayu začali používať ako tanečnú rekvizitu a tancovali s ňou v prístave, kde sa pohybovalo veľa námorníkov, ktorým dievčatá aj ponúkali na predaj tovar),
Núbijský tanec (Núbia je oblasť severného Egypta a priľahlej časti Sudánu, tanec je veľmi veselý a pozitívny, je preň typický húpavý tzv. núbijský krok)
Dabkeh (folklórny tanec populárny v Libanone, Turecku, Izraeli, Bosne či Iraku, tancuje sa v jednej rade, je veľmi obľúbený na svadbách a oslavách, kde sa voľne pripájajú všetci hostia)