Dnes je štvrtok, 08. decembra 2022, meniny má Marína
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Pri kúpaní dbajte na bezpečnosť! Štatistiky ukazujú hrozivé čísla

Horúčavy, ktoré prišli v posledných dňoch aj na Slovensko, priam lákajú k schladeniu. Našim útočiskom sú preto často kúpaliská, vodné toky, jazerá a vodné nádrže. Pri kúpaní je však dôležité dodržiavať základné pravidlá. Nepite alkohol a do vody vchádzajte pozvoľna a s osviežovaním!

Štatistika utopených občanov v Slovenskej republiky, ktorú sleduje Vodná záchranná služba Slovenského Červeného krížav spolupráci s Políciou od roku 1986 je neustále vysoká. Má to na svedomí aj plavecká negramotnosť, preceňovanie síl a v neposlednom rade alkohol.

Počet občanov, ktorí sa na Slovensku každoročne utopia, je v porovnaní s krajinami profitujúcimi z turistického ruchu alarmujúca. „Myslím si, že pohybová vyspelosť v rámci vodného prostredia na Slovensku je na veľmi nízkej úrovni čo dokazujú aj štatistiky sledovanosti utopených od roku 1986. Môžem povedať, že najhorším rokom v počte utopených bol rok 1991, kedy sa utopilo na rôznych miestach a vodných plochách 189 občanov,“ priblížil analytik VZS Milan Hučko. Ročne sa utopí vo vodách Slovenska do 150 občanov rôznych vekových kategórii. Nelichotivé prvenstvo v počte utopených od roku 1986 majú deti rôznych vekových kategórii (270) a starší občania do a nad 60 rokov (990). V roku 2014 sa utopilo 48 starších občanov do a nad 60 rokov. Detí do 10 rokov sa v sledovanom roku 2014 utopili 2.

Priebežná štatistika zo stredísk v ktorých pôsobili a pôsobia plavčíci – záchranári VZS SČK a Polície, hovorí, že v roku 2014 sa utopilo 122 občanov, z toho najviac – 60v tečúcich vodách, netečúcich vodách 16, na priehradách 13 a na iných miestach (studne, odpadové jamy, nezakryté jamy) 1. „Môžem konštatovať, že z hľadiska nehôd je voda ako živel na druhom mieste hneď za dopravnými nehodami,“ hovorí analytik M. Hučko. Tiež prízvukuje, že medzi najčastejšie príčiny utopenia patrí najmä konzumácia alkoholu, ktorá stúpla z 48 na 36. Konzumácia alkoholu pri kúpaní vo vodných plochách je nežiaduca. Ak je napríklad 35 stupňov a človek sediaci v tieni si dániekoľko pív alebo tvrdého alkoholu a potom skočí do vody, môže to mať fatálne následky. Organizmus to jednoducho nezvládne a nastane utopenie zo zlyhania organizmu.

Podľa slov analytika Milana Hučka vzniklo aj veľmi veľa prípadov utopenia vplyvom zlyhania telesných orgánov (7) z dôvodu šoku, ktorý organizmus môže dostať po slnení a následnom rýchlom vbehnutí alebo skočení do chladnej vody, kedy dôjde k utopeniu.

Celkovo sa za obdobie od roku 1986, odkedy tieto údaje sleduje Vodná záchranná služba Slovenského Červeného kríža, utopilo 3 570 občanov. Štatistiky ukazujú, že najväčšie nebezpečenstvo pre kúpajúcich plavcov je najmä v tečúcich a netečúcich vodách, priehradách a tiež samotný alkohol.

Dávajte si preto na seba počas letných mesiacov pozor a nepreceňujte svoje možnosti. Aj keď sme v roku 2014 zaznamenali pokles utopených občanov o 25 občanov nemôžeme byť spokojní.

Plávanie je najprístupnejšia letná vodná aktivita. Dôležité je však, aby mal každý občan, a to nielen vodný záchranár mal alebo získal základné znalosti a informácie ako zachrániť topiaceho sa človeka.

-mh- Spracoval:
prom. práv. Milan Hučko
analytik VZS

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007