Dnes je utorok, 29. novembra 2022, meniny má Vratko
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Mestské oznamy

Distribúcia SPP - Prechod na nový odorant zemného plynu/h2>

spoločnosť SPP – distribúcia, a.s., ako prevádzkovateľ distribučnej plynárenskej siete na Slovensku si Vám ako najvyššieho predstaviteľa miestnej samosprávy dovoľuje oznámiť, že v nasledujúcich dňoch bude vo Vašej obci meniť odorant zemného plynu, čo je zmes pridávaná do zemného plynu za účelom dosiahnutia jeho prenikavého zápachu.
Nový odorant s názvom Spotleak 1007 je na báze terciárneho butylmerkaptánu, doteraz používaný THT bol odorant na báze tetrahydrotiofénu. Táto odlišnosť v chemickom zložení spôsobuje, že odorant Spotleak 1007:
- má intenzívnejší, výraznejší zápach než THT
- zápach čo do čuchového vnímania človekom je obdobný ako zápach THT avšak s miernym odtieňom zápachu sírovodíka
- najmä v prvých mesiacoch, kedy sa budú plynovody nasycovať novým odorantom, budú dávky pridávaného odorantu vyššie než štandardne. Preto sa môžu vyskytovať prípady intenzívnejšieho zápachu plynu, než na aký sme doteraz zvyknutí.
- do doby, kým si obyvateľstvo zvykne na nový odorant resp. mierne odlišný zápach, je potrebné aby boli ľudia ostražití a každý zápach v domácnosti či inde preverili, aby nedošlo najmä v prvých mesiacoch k zámene zápachu plynu so zápachom napr. kanalizácie, silne pokazených vajec, hniloby z pivnice a pod.
- je potrebné, aby akékoľvek podozrenie na problém so zápachom plynu alebo podráždenie a vplyv na zdravie človeka či zvierat, občania ihneď nahlásili na Poruchovú linku – plyn 0850 111 727, ktorú nepretržite 24 hodín denne prevádzkuje naša spoločnosť.
- odorant Spotleak 1007 nie je toxický, nie je to jed. Prevádzkové koncentrácie odorantu v zemnom plyne sú veľmi malé (v rozsahu len niekoľkých miligramov na meter kubický plynu). Pri horení odorizovaného plynu sa odorant spáli, takže bežný spotrebiteľ za normálnych podmienok vôbec neprichádza s odorantom do styku.

Cieľom našej komunikácie je poskytnúť občanom dostatočné množstvo informácií o prechode na nový odorant zemného plynu a zároveň im poskytnúť kontakt, na ktorý sa môžu v prípade potreby obrátiť.
Radi by sme Vás požiadali, aby ste tento list vyvesili na Vašich nástenkách (informačných tabuliach), na Vašej web stránke, v obecných novinách alebo ho využili pri stretnutiach s občanmi. Spoločne tak zlepšíme informovanosť Vašich občanov a zabezpečíme presnú, aktuálnu a komplexnú informáciu o novom zápachu zemného plynu.

Zdroj: Distribúcia SPP

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007