Dnes je sobota, 22. júna 2024, meniny má Paulína
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Striebro z kuchárskej súťaže IKKER 2015

Senčan, Tibor Samaranský získal striebornú medailu na medzinárodnej kuchárskej súťaži IKKER 2015, ktorá sa konala v dňoch 20.-22. februára 2015 v Chorvátsku.

Na medzinárodnej kuchárskej súťaži IKKER 2015 súťažili finalisti štyroch regionálnych súťaží z roku 2014, čiže najlepší z najlepších zo súťaží Biser Mora 2014, Chorvátsko Balkánsky pohár 2014 v Srbsku, Bosansky dukát 2014 v Bosne a Hercegovine a Regionálna súťaž 2014 v Čiernej Hore.
Na regionálnych súťažiach zápolilo vo varení takmer 290 majstrov kuchárov, ktorí sa predviedli nielen so svojimi špecialitami, ale tí ktorí postúpili do záverečného kola museli ukázať aj svoje schopnosti v oblasti kulinárskej improvizácie.
Postup do superfinále IKKER 2015 vybojovalo 14 kuchárov. Slováci, Karol Sklenár a Tibor Samaranský z Gourmet klubu boli úspešní v regionálnej súťaži Biser mora 2014, odkiaľ si Karol Sklenár priniesol bronz a takto si zabezpečili postup do veľkého finále IKKER 2105.
Priebeh finálovej súťaže IKKER 2015 bol poznamenaný stresom a veľkou nervozitou, tak ako to na významných súťažiach býva. Suroviny, z ktorých sa malo podľa zadania vytvoriť 6 porcií predjedla a 6 porcií hlavného jedla, sa súťažiaci dozvedeli asi len päť minút pred samotným začiatkom varenia. Okrem povinných surovín, ktorých zoznam ukrývala obálka, si každý súťažiaci mohol z improvizovaného obchodu vybrať suroviny zapadajúce do celkového konceptu jedál. Všetko sa odohrávalo vo veľmi dynamickom tempe. Ak sa kuchár počas dvoch hodín čistého súťažného času rozhodol, že sa mu niečo nehodí, mohol suroviny vrátiť, prípadne doplniť. Porota hodnotila vhodnosť použitia surovín k hlavnej surovine a samozrejme kuchárske zručnosti, kreativitu pri príprave jedál a celkovú chuť a vzhľad jedla.

Obálka Tibora Samaranského obsahovala:

1. Sardinky - samozrejme čerstvé
2. Kalamáre – tiež čerstvé
3. Bravčové ľadviny – „to bolo pre mňa ako blesk z jasného neba“ spomína Tibor.
4. Bravčový krk – predsa nemohol chýbať kus poriadneho mäsa

Inšpirovaný týmito ingredienciami ako predjedlo Tibor Samaranský vyčaroval: Čerstvý šalátik z mangoldu, filetovaných cherry paradajok a čerstvého feniklu, rukolovú vinagret s vlašskými orechmi, medom, limetami a bielym vínom. Sardinkovú penu z tvarohu, mascarpone a ružového korenia a korunou bol restovaný kalamár na masle s morskou soľou.

„Po tomto predjedle mi príprava hlavného jedla išla celkom hladko“ spomína si Tibor.

Sous vide krkovička s pancetou a rozmarínom, ktorú som nakoniec opiekol na prepustenom masle s cesnakom. Tekvicová omáčka s bielym vínom a muškátovým orieškom. Restované ľadvinky na rasci z červeným vínom a zemiaky s karfiolom na maslovom póriku.
„So svojím výkonom na tejto súťaži som bol skutočne spokojný. Už len dostať sa medzi najlepšiu 14-tku kuchárov bolo víťazstvo. Úspech sme dosiahli aj vďaka podpore Gourmet klubu a aj Chorvátskeho klubu Skmer Acmer, ktorý našich kuchárov na súťaž pozval“ konštatuje Tibor Samaranský.
Prvé miesto v súťaži IKKER 2015 získal Dragan Šljivić z Bosny a Hercegoviny. Striebro putovalo na Slovensko k Tiborovi Samaranskému a bronz ostal v Chorvátsku u Gorana Staničića. Náš druhý súťažiaci Karol Sklenár získal diplom za účasť.

Počas súťaže bol vytvorený i priestor na prezentovanie národnej kuchyne. Túto príležitosť slovenskí Gourmet klub využil skutočne naplno. Prezident Gourmet klubu Jaroslav Ertl a Peter Ďurčo, ktorý je držiteľom mnohých ocenení za prínos v gastronómii, ďalej Ján Duda a Anton Dubický, ktorí pripravili štvorchodové menu s vynikajúcim slovenským vínom.

A toto už je slávnostné 4 chodové menu:
- Amuse – bouche Škvarková pomazánka: Domáci chlieb kukuričný, špaldový, ražný, podávaný s trilógiou paštét (medvedia, bravčová s pečeňou, husacia). Cabernet Sauvignon rose 2014, Prestige
- Jahňacie konfitované plece s bryndzovými pirohmi a slaninkou. Silvánske Zelené Gold Prestige
- Králičie stehno sous - vide na kalerábovej kapuste s mrkvovým pyré.
- Slivkové gule s tvarohom a slivkovou zmrzlinou, podávané portským vínom. Portito Rosso 2010

Text a foto: Tibor Samaranský

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007