Mesto Senec sa zapojilo do projektu BUK
Sme jedným zo siedmich pilotných miest, ktoré pod vedením ZMOS bude budovať kapacity na úrovni miestnej územnej samosprávy v oblasti integračnej politiky. Rozhovor s prednostkou MsÚ Ing. Jarmilou Répássyovou.
1. Akým spôsobom sa mesto zapojilo do projektu BUK? A čo tento prináša?
Združenie miest a obcí Slovenska nás ešte v minulom roku oslovilo ponukou zapojiť naše mesto do realizácie projektu, ktorý nesie názov BUK: Budovanie kapacít na úrovni miestnej územnej samosprávy v oblasti integračnej politiky. Projekt ponúka pomoc členskej základni ZMOS pri riadení integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín. Zabezpečuje pilotnú schému zavádzania integračných politík na lokálnej úrovni v 7 slovenských mestách, ako aj spektrum vzdelávacích a informačných aktivít, zameraných na budovanie kapacít miestnej územnej samosprávy a senzibilizáciu verejnosti k problematike integrácie cudzincov na Slovensku. Projekt je financovaný Európskou úniou z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín na roky 2007 – 2013: Solidarita pri riadení migračných politík.
Projekt vzniká v naviazaní na koncepčné dokumenty (Koncepcia integrácie cudzincov v SR a stanoviská Výboru regiónov Európskej komisie a iné dokumenty, ktoré deklarujú potrebu zvýšenia záujmu obcí a miest o problematiku integrácie cudzincov a zlepšenia informovanosti pracovníkov samospráv o migračnej a integračnej politike štátu a právnom postavení cudzincov).
Oproti ostatným krajinám EÚ možno Slovensko charakterizovať ako krajinu, kde je počet a podiel štátnych príslušníkov tretích krajín stále ešte jeden z najnižších. Je však dôležité upozorniť na skutočnosť, že počet štátnych príslušníkov tretích krajín sa však od vstupu SR do EÚ rýchlo zvyšuje (za posledných 5 rokov sa zdvojnásobil).
2. Kto predstavuje cieľovú skupinu Projektu BUK?
Projekt v sebe zahŕňa niekoľko cieľových skupín, ktorých spolusúčinnosť povedie k úspešnosti realizácie nosného cieľa projektu. Sú to na jednej strane :predstavitelia miestnej územnej samosprávy: odborní zamestnanci, volení predstavitelia (primátori, starostovia, poslanci), lokálni aktéri oslovení MÚS, verejnosť a štátni príslušníci tretích krajín, ktorým bol udelený jeden z troch typov pobytu: trvalý, prechodný alebo tzv. tolerovaný.
3. Ktoré sú ďalšie pilotné mestá?
Na projekte sa zúčastňuje 7 miest: na východe Slovenska : Michalovce, Snina a Svidník, stredné Slovensko zastupuje Banská Bystrica, Dolný Kubín a západné Slovensko zastupujú Prievidza a Senec. Predpokladám, že Senec bol vybratý aj preto, že zaznamenávame jeden z najprogresívnejších rastov z dôvodu ekonomickej migrácie do Bratislavy a jej okolia, je tu relatívne nízka miera nezamestnanosti oproti zvyšku Slovenska a tým pádom je tu väčšia možnosť pre štátnych príslušníkov tretích krajín získať prácu. A navyše Senec patrí medzi mestá so zmiešaným národnostným zložením obyvateľstva, čiže téma, resp. myšlienka „integrácie“ nie je pre občanov nášho mesta úplne neznámou.
4. Čo pre mesto z tohto projektu vyplýva?
Fenomén migrácie a následnej integrácie cudzincov je však každým rokom aktuálnejšia téma. Je úzko spätá s narastajúcou migráciou obyvateľstva, ako aj spoločenskou, politickou situáciou vo svete, čím sa stáva bežnou súčasťou života každej spoločnosti v európskom priestore.
Počet cudzincov (a teda aj štátnych príslušníkov tretích krajín) a ich podiel na celkovej populácii na Slovensku narastá. Do kategórie obyvateľov však patria aj cudzinci (rovnako občania EÚ/EHP ako aj štátni príslušníci tretích krajín – ktorých migrácia je motivovaná mnohokrát snahou zachrániť si svoj „holý život“), pokiaľ majú na danom území udelené povolenie na prechodný, alebo trvalý pobyt podľa zákona o pobyte cudzincov.
Proces cielenej a riadenej integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín sa často nachádza na konci zoznamu úloh miest a obcí. Miestnu územnú samosprávu je však potrebné pripraviť na nárast a trvalé usadenie štátnych príslušníkov tretích krajín na Slovensku, medializovať problematiku integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín, ako aj identifikovať problémy a bariéry integrácie na lokálnej úrovni s cieľom zohľadniť a presadzovať integračné lokálne politiky na úrovni všeobecných záväzných nariadení a ich aplikáciu do výkonu kompetencií a poskytovaní verejných služieb štátnym príslušníkom tretích krajín. Práve samosprávna úroveň je tou úrovňou, ktorá je „najbližšie“ pre reflexiu a napĺňanie potrieb štátnych príslušníkov tretích krajín v súvislosti s príchodom do krajiny a životom v nej. Preto je dôležité naštartovať proces integrácie na lokálnej úrovni so zapojením miest a obcí a podporou ZMOS ako najväčšej strešnej organizácie miest a obcí na Slovensku (96% obcí a miest), ktoré majú reálny záujem, motiváciu podniknúť prvé kroky a stať sa „prvými lastovičkami“ v procese, ktorý v dnešnej dobe nie je možné ignorovať a ani zastaviť. V praxi to znamená, že obecná a mestská samospráva vykonáva svoje kompetencie týkajúce sa obyvateľov mesta a obce rovnako bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť. Na konkrétnych úlohách, ktoré si projekt BUK vytýčil bude za naše mesto pracovať tím ľudí zložený z našich kolegýň na Odbore sociálnych vecí mesta v úzkej spolupráci s pracovníkmi OZ Marginál, ktoré v našom meste pôsobí a je zamerané na sociálnu inklúziu. Garant projektu ZMS nás bude metodicky usmerňovať. V týchto dňoch už začíname práce na Lokálnom akčnom pláne integrácie.
5. Ako sa budú môcť Senčania- teda široká verejnosť dozvedieť viac o tomto projekte?
V rámci Lokálneho akčného plánu integrácie sa pripravujú odborníkmi moderované verejné diskusie s občanmi na túto tému. Budeme ich organizovať už v priebehu tohto roka v MsKS, ďalej chceme organizovať večery, počas ktorých by sa nám jednotlivé komunity národnostných menšín, ktoré si vybrali Senec za mesto, kde sa rozhodli žiť a profesionálne pôsobiť predstavili našim spoluobčanom . Sme samospráva a tá je o ľuďoch a pre ľudí, ktorí ju tvoria. Je dôležité, aby sme sa poznali navzájom lebo to vzájomné poznanie je na prospech ďalšieho rozvoja nášho mesta a aj preto sme prijali ponuku ZMOS zúčastniť sa ako jedno z pilotných miest na tomto projekte.
Text a foto: MO/p>