Dnes je sobota, 22. júna 2024, meniny má Paulína
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Malá Tália v Senci spojila deti celého kraja

Krajskej súťaži detskej dramatickej tvorivosti a divadla pre deti Malá Tália sa v dňoch 17. a 18. marca zúčastnilo deväť súborov, no vyhrať mohol len jeden.

Každoročne sa v Senci v marci koná krajská súťaž detskej dramatickej tvorivosti a divadla pre deti Malá Tália. Prehliadky v dňoch 17. a 18. marca tohto roku sa zúčastnilo deväť súborov, no ako každý rok vyhrať mohol len jeden. Prvé miesto v kategórii detského divadla získala inscenácia FRI(END), ktorú pripravili dva súbory- Bratislavčania a Prešovčania. Spojili sily a podarilo sa im vyjadriť svoj názor na tému priateľstva ale aj hrozby fašizmu a neslobody. V kategórii divadla pre deti vyhral Experimentálny divadelný klub HRADOSŤ s dramatizáciou známej Jobusovej knižky: Muflón a dážďovka na cestách.

Malá Tália však nie je len o víťazoch, ale predovšetkým o divadle, inšpirácii a vzájomnej podpore. Divadlo pomáha aj učí, a preto je úžasné, že sa opäť v Senci stretlo takmer sto ľudí- detí, pedagógov, režisérov, ktorí svoje nadšenie divadlom rozsievajú ďalej. Diváci mohli vidieť dve predstavenia súborov seneckej ZUŠ, Modranov so svojou inscenáciou o Štúrovi a Pezinčanov, ktorí hrali zase o Jánovi Kupeckom. Ale aj deti s Downovým syndrómom, ktorým sa dlhodobo venuje Lucia Královičová so svojím tímom arteterapeutov a ktorí získali druhé miesto a aj návrh na postup na celoštátnu prehliadku. Taktiež druhé miesto, ale v kategórii dospelí deťom, získal súbor Agape z Modry. Detskí diváci, ale aj my dospelí sme boli dojatí, aké divadlo dokážu robiť ľudia s postihnutím ,ale zato s veľkým srdcom. Súbory spolu dokonca vytvorili hneď prvý deň krásne divadelné skeče a improvizácie a všetci spolu si zatancovali tanec priateľstva. A o tom celý festival má byť a aj bol- o priateľstve a láske k divadlu.

Súťažilo sa v dvoch kategóriách :

Detská dramatická tvorivosť
1. miesto: DS Čiarový kód pri ZUŠ Júliusa Kowalského, Bratislava a DS Trma – Vrma ZUŠ pri SŠ Letná, Poprad : FRI(END)
2. miesto: Divadlo Dúhadlo pri O.Z.Up-Down syndrom: Všetci sme na jednej lodi

Dospelí hrajúci pre deti
3. miesto: Experimentálny divadelný klub HRADOSŤ, Bratislava: Muflón a dážďovka na cestách
4. miesto: Divadlo AGAPE, MEREMA, Modra: Fantomas sa vracia

Seneckí divadelníci hviezdili štyrikrát
Sobotné popoludnie 14. marca patrilo v kinosále zuškárom. Divadelníci si pripravili štyri predstavenia a potešili priateľov, rodičov a nadšencov so svojou tvorbou. Najstarší súbor effecteD vytvoril absurdnú frašku Zábava a divadlo poézie o blízkosti vojnových konfliktov Krvavé sonety, s ktorými postúpil na krajskú súťaž Hviezdoslavovho Kubína. Menší žiaci vytvorili rozprávkovú paródiu a pobavili takmer plnú sálu. Tí najmenší zase naskúšali rozprávku o žabách, ktoré plánujú zvrhnúť levy, našťastie však došlo ku kompromisu , a tak sa aj rozprávka volá: Kompromis. Celé popoludnie moderovala dis.art. Nikol Likeová a predstavenia prepletali prednesy žiakov pani uč. Čajkovej. Réžiu štyroch predstavení mala Mgr.art. Zuzana Bírešová. Divadelníkom držíme palce, nech Senec a aj našu ZUŠ-ku úspešne reprezentujú!

Text a foto: MO

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007