Dnes je štvrtok, 13. júna 2024, meniny má Anton
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Seneckí výtvarníci vystavujú v Kőszegu.

V Kőszegu - v partnerskom meste mesta Senec - bolo 11. apríla otvorené Jarné výtvarné bienále výtvarníkov zo Slovenska, Nemecka, Rakúska a Maďarska. V Hoteli Írottkő boli predstavení seneckí výtvarníci: Alena Wagnerová, Jitka Bezúrová Mošková, Juraj Dolán a Peter Galvánek. Bienále otvoril László Huber, primátor mesta Kőszeg. Vedenie mesta Senec reprezentovala Jarmila Répássyová, prednostka MsÚ Senec.

Výprava do Kőszegu – nášho partnerského mesta - v sobotu 11. apríla 2015 mala jasnú príčinu a zmysel. V podvečer toho dňa sa totiž konala vernisáž výstavy seneckých výtvarníkov v tomto peknom prihraničnom maďarskom meste.
V sobotné ráno vyrážali do Kőszegu dve autá. Jedno, o niečo väčšie, viezlo vzácny náklad – obrazy štyroch výtvarníkov už dlhodobo žijúcich a tvoriacich v Senci. Dvaja z nich – Alena Wagnerová a Juraj Dolán vycestovali spolu so svojimi obrazmi , a keďže ďalší dvaja výtvarníci - Peter Galvánek a Jitka Bezúrová - ísť nemohli, dozreli aj na ich tvorbu.
Cesta do Kőszegu bola trošku uzimená, pre podaktorých z nás, no v cieli nás prijali, prívetivo, láskavo i pohostinne, a keďže bol slnečný deň, k totálnej spokojnosti nám chýbala iba šálka kávy, ktorú sme si dopriali hneď ako bola nainštalovaná hlavná časť výstavy. Naši výtvarníci dostali k dispozícii krásny priestor, dokonca dva. Vystavujú až do 6. mája v Hoteli na hlavnom námestí mesta a vo výstavných priestoroch na mestskom hrade.
Ako to už býva, bez práce nie sú koláče, no my sme pracovali, takže sme si vyslúžili priam kráľovský obed, no čo je dôležitejšie, mali sme možnosť ochutnať miestne víno – červené. Na to sú tunajší právom hrdí. Je veľmi príjemné prechádzať sa po meste a vedieť, že keď dostanete chuť na dobrý domáci vínny mok, nič Vám nebráni zavítať do niektorej z miestnych pivníc vinárskeho združenia. Predpokladám, že aj Fedor Malík by bol spokojný.
Celý deň sa niesol v znamení výtvarného umenia, keďže v Kőszegu otvárali hneď viacero výstav. Všetky prezentujú tvorbu umelcov zo spriatelených miest mesta Kőszeg, no nutno poznamenať že záver dňa - vernisáž seneckých výtvarníkov - bol úplným vrcholom celodenného „vernisážového“ maratónu. Výstavu otváral sám pán primátor mesta Kőszeg aj viceprimátor, ktorý sa bravúrne zhostil úlohy tlmočníka. Celý večer znela nielen maďarčina, ale aj slovenčina a nemčina – závan habsburskej ríše bol jasne dýchateľný – no v tom pozitívnom slova zmysle.
V tomto máme my Európania šťastie. V podstate všade môžeme naďabiť na nánosy vekov. A i keď nie sú identické, mnohokrát nám pomáhajú odkrývať aj to menej zreteľné, či to, čo chce zostať skryté.
Dobré víno, slnko, história, pohostinní ľudia a umenie – takto by sa medziľudské vzťahy mali pestovať i udržiavať – treba živiť, to čo nás spája a nie to čo nás rozdeľuje. Je to o prístupe, o ochote načúvať, o prajnosti i radosti zo zdieľania výnimočných okamžikov.
Raz som počula vetu, že „nie svet dáva myšlienky ľuďom, ale to ľudia dávajú myšlienky svetu“. A je to tak. Sme tvorcami aj toho pomyselného „genia loci“ a všetko dobré, i zlé je len a len v nás.
Spolupráca s mestom Kőszeg má rozhodne viacero úrovní, no tá na báze umeleckého stretávania, je zatiaľ viac než vydarená.

Text: Ivica Franeková
Foto: Ricardo Santos

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007