Dnes je sobota, 15. júna 2024, meniny má Vít
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Kőszeg – Kniha rastu hrozna

Na tradičnej slávnosti zápisu do Knihy rastu hrozna v našom partnerskom meste v Kőszegu sa zúčastnila aj senecká delegácia na čele s primátorom Karolom Kválom.

Podža pravidiel už 275 rokov trvajúcej tradície aj toho roku vykonali Kőszegčania slávnostný záznam do Knihy rastu hrozna v rytierskej sále hradu Jurisics. Miestni vinári od roku 1740, vždy 24. apríla zakreslia tvary jarných hroznových výhonkov do pamätnej knihy, ktorá je od roku 2013 zaradená do Zoznamu národného duchovného a kultúrneho dedičstva Maďarska. Tohoročný záznam vytvoril výtvarník a pedagóg János Németh. Pri príležitosti zápisu do Knihy rastu hrozna primátor mesta Senec Karol Kvál zasadil vínnu révu v Hroznovom sade priatežov. Tento akt bol zaznamenaný aj na pamätnej tabuli. Zároveň boli vyhlásené aj výsledky medzinárodnej vinárskej súaže, ktorá bola ďalším sprievodným podujatím slávnosti. Medzi prítomnými ocenenými bol aj senecký vinár Ján Svoreň. V mene ostatných ocenených zo Slovenska preberal ocenenia nᚠprimátor Karol Kvál. Jozef Navara získal bronz za svoj Rizling rýnsky, zlato za Veltlín zelený, bronz za rozé Kékfrankos a strieborné hodnotenie za červený Neronet. źudovít Farkaš za biely Cserszegi Fűszeres, rovnako ako za červený Merlot si vyslúžil strieborné hodnotenie. Veltlín zelený Senčana Jána Svoreňa a taktiež jeho červený Alibernet sa dostali na striebornú priečku. Ján Krajčovič vysúažil s Müller Thurgau striebro, s rozé Cabernet Sauvignon bronz, s červeným Dunajom bronz a s Dornfelderom striebro. Zelený silván spoločnosti ViPeF s.r.o. skončil v súaži na striebornej priečke. Slnečné počasie, bohatý program a maďarská pohostinnos navodili výbornú atmosféru, ktorú si účastníci určite dlho uchovajú v pamäti.

Kőszeg - A szőlő jövésének könyve

Ez év április 24-én immár 275. alkalommal a Kőszegi Jurisics-vár lovagtermében berajzolták a Szőlő Jövésének Könyvébe a szőlőhajtásokat. Ezt a szép hagyományt 1740-től őrzik és minden év április 24-én ünnepélyes keretek közt a hagyományokhoz hűen ezt elvégzik. Ez a hagyomány 2013-tól a Szellemi Kulturális örökség nemzeti jegyzékén szereplő örökség. Idén is Németh János festőművész-tanár örökítette meg a hajtásokat. Ez ünnepségsorozat alkalmával városunk polgármestere Karol Kvál Szenc testvérváros szőlőoltványát ültette el a "Baráti Szőlők dűlőjében". Ezt az eseményt emléktábla is rögzíti. Ez alkalommal hirdették ki az idei nemzetközi borverseny eredményeit. 214 borból 4 kapott okleveles minősítést, 34 bronz, 141 ezüst és 35 kapott arany minősítést. A díjazottak közt volt többek közt Ján Svoreň, városunk borásza is, aki személyesen vehette át a kapott elismerést. A többi nem jelenlévő díjazott elismerő oklevelét polgármesterünk vette át. Jozef Navara fehér Rajnai Rizlingje bronz, Zöld Veltelinije arany, rozé Kékfrankosa bronz és a vörös Neronetje ezüst minősítést kapott. źudovít Farkaš fehér Cserszegi Fűszerese, csakúgy, mint a vörös Merlotja, ezüst minősítést ért el. A szenci Ján Svoreň Zöld Veltelinije és vörös Alibernetje ugyancsak ezüst minősítést kapott. Ján Krajčovič Müller Thurgauja ezüst, rozé Cabernet Sauvignonja bronz, vörös Dunaj fajtájú bora bronz és Dornfeldere ezüst minősítést kapott. A ViPeF s.r.o vállalat Zöldszilvánija ezüst minősítéssel végzett a versenyben. A szép napfényes idő, a jó hangulat, gazdag program és a magyar vendégszeretet emlékezetessé tette ezt a napot.

Text a foto: Imre Szabó

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  Š 2007