Dnes je štvrtok, 08. decembra 2022, meniny má Marína
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Mestské oznamy

Seniori, pozor na podvodníkov!

Polícia vyzýva seniorov k zvýšenej ostražitosti, obozretnosti a opatrnosti najmä voči osobám, ktoré nepoznajú.

Nakoľko sa opäť vyskytli prípady, kedy podvodník cez telefón vylákal od seniora pod zámienkou, že je jeho príbuzný, nemalú finančnú hotovosť, polícia s cieľom predchádzať obdobným prípadom upozorňuje občanov na zvýšenú ostražitosť.
Obeťou podvodníka sa stala aj 82-ročná žena z Modry. V doobedných hodinách dňa 28.1.2016 páchateľ telefonoval žene na pevnú linku vystupujúc ako jej vnuk, ktorý potrebuje požičať peniaze na kúpu prístroja s prísľubom, že peniaze vráti hneď na druhý deň. Žena na základe telefonickej dohody o tom, že pre peniaze príde kamarát Peter, odovzdala finančnú hotovosť 2700 eur pred svojim bytovým neznámemu mužovi, ktorý vystupoval ako vnukov kamarát.
Polícia vyzýva seniorov k zvýšenej ostražitosti, obozretnosti a opatrnosti najmä voči osobám, ktoré nepoznajú. Môže ísť o podvodníkov, ktorí si ich vytipovali za účelom získania ich finančných úspor alebo cenností. Páchatelia využívajú dôverčivosť a bezbrannosť seniora.
Páchateľ si spravidla vytipuje pevnú linku na seniora a do telefónu sa predstaví ako príbuzný seniora, najčastejšie ako vnuk. Ale môže sa predstaviť aj ako synovec, brat alebo syn a kamarátka. Pokiaľ sa v telefóne ozve starší hlas, začne páchateľ s touto osobou komunikovať a bez toho, aby si senior uvedomil, zistí od neho pravé meno príbuzného. V jeho mene potom komunikuje so seniorom ďalej a žiada o požičanie peňazí. V prípade, že senior začne pochybovať o tom, že skutočne volá jeho vnuk, páchateľ ho začne presviedčať, že je momentálne chorý, preto má iný hlas. Páchateľ sa snaží potom vylákať od seniora peniaze na určitý účel, napr. na kúpu auta, darčeka pre rodičov, alebo na iný účel. Ešte aj upozorní seniora, aby o tom nikomu nehovoril, nakoľko to má byť prekvapenie a podobne. Pokiaľ senior povie, že nemá požadovanú sumu peňazí doma, páchateľ ho úpenlivo prosí, nech si ide požičať alebo nech vyberie z banky. Páchateľ sa snaží udržiavať telefonický kontakt so seniorom až do chvíle, kým senior nepotvrdí, že si môže prísť pre peniaze. Avšak páchateľ po chvíli opäť telefonicky kontaktuje seniora s ďalšou pripravenou legendou, že si nemôže prísť prevziať osobne dohodnutú finančnú hotovosť, nakoľko nemôže odísť zo zamestnania, alebo z iného dôvodu a uvedie, že pre peniaze príde jeho dobrý priateľ, kamarátka, alebo sekretára, ktorej dôveruje a predstaví ju pod konkrétnym menom.

Páchateľ sa snaží viesť telefonickú komunikáciu so seniorom až do doby, kým jeho spolupáchateľ neprevezme od seniora peniaze. K prevzatiu peňazí dochádza najčastejšie na ulici, pred domom, vo vchode, a príde ich prevziať osoba, ktorá sa predstaví vopred dohodnutým menom.
V mnohých prípadoch senior až s odstupom času zistí, že bol oklamaný.

Pri telefonáte s osobou, ktorá od Vás žiada požičať finančnú hotovosť, je potrebné:
- si situáciu overiť aj u ďalších blízkych osôb,
- overiť si, či naozaj volá Váš príbuzný, aj keď sa osoba v telefóne vyhovára, že má iný hlas kvôli chrípke alebo je prechladnutá,
- nedávať peniaze do rúk neznámym osobám, aj keby Vám osoba v telefóne tvrdila, že pošle kamaráta, či kamarátku,
- ihneď kontaktovať políciu na bezplatnom čísle 158, ak máte akékoľvek podozrenie, alebo na Vás osoba v telefóne tlačí a je neodbytná.

Zdroj: OKRESNÉ RIADITEĽSTVO POLICAJNÉHO ZBORU v Pezinku

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007