Dnes je sobota, 22. júna 2024, meniny má Paulína
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Slnečný festival – dva dni vlády umenia a tvorivosti

Slnečný festival - kultúrne finále prázdnin sa odohralo 31.8. a 1.9.2015 na uliciach a v kultúrnych stánkoch mesta Senca.

V Galérii Labyrint MsKS sa zrodil plán na to, ako dať za letnou sezónou kultúrnych podujatí štýlovú, uvoľnenú, skrátka festivalovú bodku. Slnečný festival, dvojdňové finále prázdnin sa odohralo 31.8. a 1.9.2015 na uliciach a v kultúrnych stánkoch mesta. Ivica Franeková, vedúca Galérie Labyrint MsKS, autorka projektu a vedúca realizačného tímu festivalu sa vyjadruje zdržanlivo, ale neskrýva radosť z toho, že ponuka 1. ročníka festivalu oslovila ľudí a z viacerých strán prichádzajú dobré ohlasy. „Prepojili sme Amfiteáter s Lichnerovou ulicou a s Námestím 1. mája. Chceli sme, aby sa ľudia prechádzali a pristavili sa na 10-15 minút pri jednotlivých pouličných umelcoch, ktorí dokážu in medias res, vtiahnuť diváka do niečoho, čo im nedovolí odísť. Veľký úspech zožali aj umelci z Maďarska a z Čiech. Z Poľska zatiaľ sa prišli len na nás pozrieť, ale prisľúbili, že budúci rok si u nás aj zahrajú. Obsadili sme takmer celý amfiteáter, okrem veľkého javiska. Boli tam aj zóny, kde sa tvorilo, kde sa prezentovali malé divadelné formy ako Literárna kaviareň, či divadielka. Aj dielničky mali úspech. Je dôležité, že aj dospelí sa pustili so záujmom do háčkovania, výroby šperkov a bábik. Výborne zafungovala aj hravá zóna. Prichádzali rodiny, aby sa naučili nejakú spoločenskú hru alebo aby sa zapojili do hry.“ - porozprávala Ivica Franeková. Program festivalu bol zostavený s vysokými nárokmi na umeleckú úroveň účinkujúcich. V Amfiteátri čakali na deti umelci divadiel Agapé, Štvorkolka, Piki, TUŠ, Jaja, Neline, ZáBaVKa, Tyjátr či THeatr Ludem. Veľkým lákadlom bol český súbor Buchty a loutky s ich predstavením Norská pohádka. Dokonca ani batoľatá neprišli skrátka, pre ne bolo pripravené Aquabatolárium. Dospelí sa tešili z predstavenia Majster a Margaréta od jedinečného súboru Teatro Tatro s Lukášom Latinákom, Róbertom Jakabom a Mariánom Miezgom. Vychutnali si aj CirKus-Kus či predstavenie „Jánošík? Jánošík! Jánošík…“ od divadla LAB. V kinosále mestského kultúrneho strediska bežalo predstavenie Mio môj Mio od Bratislavského bábkového divadla a Bábkové divadlo na rázcestí zahralo klasiku Kocúr v čižmách. Aj v literárnej kaviarni sa vystriedali vynikajúci umelci, medzi nimi Robert Roth s programom Hlbokomorské rozprávky, či Bibiana Ondrejková s ukážkami zo svojej literárnej tvorby. V sprievodnom programe prežilo obecenstvo Panoptikum Hrôzy Divadla na vysokej nohe, aj rôzne tanečné a hudobné vystúpenia. Nechýbala zóna hier, výstavy ilustrácií a textilnej tvorby a tvorivé dielne.
„Ešte je skoro na zhrnutie skúseností z prvého ročníka. Vyhodnotenie bude tímovou prácou, do ktorej vstupujú kolegovia aj občania, ktorí vyplnili náš dotazník. Teraz je čas sa poďakovať Mestu Senec, MsKS, SCR, BSK a sponzorom, ktorí dôverovali projektu a poskytli všestrannú podporu, prispeli tak rozhodujúcou mierou k úspechu Slnečného festivalu“. – dodala Ivica Franeková.

Text: VCs
Foto: Juraj Sebok

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007