Dnes je sobota, 22. júna 2024, meniny má Paulína
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

MAJSTROVSTVÁ SVETA - ARGENTÍNA - CELKOVÉ VÝSLEDKY - SLOVENSKO ZAZNAMENALO HISTORICKÝ ÚSPECH!

Finálovým tretím kolom súťaže jednotlivcom skončili s veľkým úspechom druhé majstrovstvách sveta vo FootGolfe. Po šiestom mieste Slovenska v súťaži 26 tímov, zaknihovala naša krajina historický úspech. Bývalý futbalový a súčasný footgolfový reprezentant a majster Slovenska za rok 2015 Ján Kozák ml. vybojoval tretie miesto v súťaži jednotlivcov. Zároveň sa stal najlepším Európanom v tejto súťaži! Cenné umiestnenie pridal aj ďalší bývalý futbalový reprezentant Branislav Fodrek, ktorý skončil na delenom 10. – 11. mieste z 230 zúčastnených hráčov. Slovensko po týchto majstrovstvách sveta v priebehu roka preniklo medzi svetovú špičku.
Majstrom sveta sa stal domáci Argentíčan Christian Otero, ktorý počas piatich dní odohral po tri kolá v súťaži jednotlivcov aj v súťaži tímov. Jeho výsledok je 198 kopov, 18 pod par (65-67-66). Dlho zvádzal boj o prvenstvo s Mexičanom EnriqueReyesom, ktorý skončil s výsledkom 201 kopov, 15 pod par (69-63-69). Jánovi Kozákovi ml. ušla tesne strieborná medaila, kedy na posledných dvoch jamkách mohol vylepšiť skóre po tom, čo Reyes na 16 jamke dal dva nad par, čím stratil šancu na titul majstra sveta a začal sa obávať aj o druhé miesto. Škoda bolo najmä tretieho Kozákovho kopu, ktorý už bol patovaním na poslednej jamke. Ak by ho umiestnil do jamky, mohol získať aj striebro.
Ján Kozák ml. získal pre Slovensko historicky prvú medailu, bronzovú, po výsledku 202 kopov (70-63-69).
Ján Kozák ml. sa podelil so svojimi prvými dojmami: „Už som to ani nečakal. Vo futbale som niečo dokázal, zažil som pekné momenty. Nečakal som, že znovu zažijem niečo také pekné, že budem počuť slovenskú hymnu za tretie miesto. Užíval som si to a bola to taká hrdosť.“
Okrem pocitov popísal aj priebeh zo svojho pohľadu: „Najťažšie kopy boli v prvý deň, lebo sme ešte nepoznali ihrisko. Potom, keď sme spoznali ihrisko, už to bolo lepšie. V treťom kole som mal dobrý začiatok, ale potom som veľa patov minul. Stálo ma to druhé miesto. Spokojnosť tam je, ale cítil som, že som mal na viac. Išiel som sem aj s tým, aby sme zviditeľnili tento šport na Slovensku a verím, že sa nám to podarilo. Možno, keby som bol teraz majster sveta, tak by som skončil, ale ešte mám čo doháňať, tretie miesto je pekné, ale ešte tam tie dve miesta sú voľné a budem pokračovať. Hranie FootGolfu ma uspokojuje, teší a je to dobrý relax.“
Druhý najlepší hráč Slovenska na svetovom šampionáte Branislav Fodrek zhodnotil účinkovanie na šampionáte. „Musím byť maximálne spokojný, ciele, ktoré sme si dali, sme splnili, aj keď sme sem išli s malou dušičkou, ale poznali sme svoju kvalitu a naše možnosti. Človek si niečo vyčíta. Dalo sa zahrať aj lepšie, chcel som ísť vyššie. Pred turnajom sme sa bavili, že byť do dvadsiateho miesta by bolo dobré, nakoniec je to desiate miesto. Dnes to bolo divoké, najmä na psychiku. Pár razy som útočil dlhými kopmi, nedal som a trápil som sa, najmä na prvých troch jamkách. Potom som dal ťažké paty. Druhú devinu jamiek sa mi podarilo zahrať najlepšie zo všetkých troch kôl. Boli sme vynikajúci kolektív. S Janym Kozákom sme už v profifutbale toho spolu veľa zažili a aj s ostatnými spoluhráčmi sme tu tvorili silný kolektív, čo sa prejavilo aj v tímovej súťaži, kde každý z chalanov potiahol. Aj dnes ma mrzí, že sme v tímovej súťaži mohli ísť ešte vyššie, ale je to šport, nie všetko vždy vyjde. Musím byť ale maximálne spokojný so svojím účinkovaním na svetovom pohári.“
Pre naše noviny sa vyjadril aj vedúci výpravy Slovenska na MS Juraj Gubáni: „Som veľmi šťastný, čo sme dosiahli. Stálo to veľa úsilia, ale podarilo sa! Je to historický úspech pre Slovensko a FootGolf na Slovensku. Zo začiatku sme ako jedna z najmenších výprav boli veľmi podceňovaní, ale po prvom hracom dni sa všetci začali zaujímať o našu krajinu i o klub a každým dňom sa to stupňovalo. Teší ma, že bol enormný záujem o naše dresy a hlavne, že sme pozvaní na veľké zahraničné turnaje ako napr. do Francúzska, USA, Anglicka,.. . Všetko bude záležať od financií, ktoré pevne veríme, že získame, aby sme mohli ďalej úspešne reprezentovať. Touto cestou ďakujem celej výprave za skvelú reprezentáciu Slovenska, nášho klubu i mesta Senec. Moje veľké poďakovanie patrí všetkým, ktorí nás podporovali, či už členom nášho klubu, partnerom – sponzorom, ale i všetkým ihriskám na Slovensku, kde môžeme vykonávať našu činnosť. Čaká nás zaujímavý rok a pevne verím, že budeme pokračovať v nastolenom úspešnom trende.“

MAJSTROM SVETA SA STAL ARGENTÍNČAN CHRISTIAN OTERO
1. Christian Otero (ARG) - 198 (-18)
2. EnriqueReyes (MEX) - 201 (-15)
3. Ján Kozák (SVK) - 202 (-14)
Poznámka: Na MS súťažilo 227 registrovaných hráčov

PRVÝM MAJSTROM SVETA V TEAMOCH, SA STAL TEAM USA
1. USA
2.Argentína
3. Holandsko
Ďalšie poradie: 4. Veľká Británia, 5. Taliansko, 6. SLOVENSKO, 7. Maďarsko, 8. Mexiko, 9. Francúzsko, 10. Írsko, 11. Švajčiarsko, 12. Nórsko, 13. Japonsko, 14. Chile, 15. Čína, 16. Nemecko, 17. Austrália, 18. Paraguay, 19. Brazília, 20. Južná Kórea, 21. Kanada, 22. Belgicko, 23. Švédsko, 24.Španielsko, 25. Portugalsko, 26. Salvador.
Poznámka: Na MS súťažilo 26 krajín z celého sveta

CELKOVÉ VÝSLEDKY SLOVENSKÝCH HRÁČOV (hráčov klubu FootGolf Senec):
3. Ján Kozák - 202 (-14)
T10. Branislav Fodrek - 209 (-7)
T39. Tomáš Bartko - 219 (+3)
T76. Juraj Gubáni - 225 (+9)
T133. Tomáš Tengeri - 233 (+17)
Poznámka: T - delené miesto

Ján Kozák mladší bol na druhých majstrovstvách sveta vo FootGolfe jediným účastníkom, ktorý hral aj majstrovstvách sveta vo futbale - Južná Afrika 2010 v drese Slovenska. Obojnohý, 193 centimetrov vysoký bývalý futbalový stredopoliar začal hrať FootGolf ako 35-ročný v marci 2015 po ukončení kariéry, najmä na udržiavanie svojej kondície a kvôli kontaktu s loptou. Vo FootGolfe našiel záľubu natoľko, že prijal ponuku byť prvým ambasádorom FootGolfu na Slovensku a v prvom ročníku Slovenskej FootGolfovejTour aj zvíťazil, stal sa prvým majstrom Slovenska. Na domácich ihriskách hrá za klub FootGolf Senec. Do Argentíny cestoval s istými ambíciami, najmä ako povedal, aby pomohol rozvoju FootGolfu na Slovensku. Keďže FootGolf môže byť v istom časovom horizonte aj olympijským športom, jeho historické tretie miesto na MS má vysokú hodnotu, ktorej cenu spoznáme ešte viac v budúcnosti. Na MS mu chýbali na víťaza Argentínčana Christiana Otera iba štyri kopy a na druhého Mexičana EnriquehoReyesa iba jeden kop, skončil s výsledkom 202 kopov (70-63-69).

Branislav Fodrek ako bývalý reprezentant začal prvú súťaž vo FootGolfe v júni 2015, kedy zvíťazil v treťom kole Slovenskej FootGolfovejTour. Na domácich ihriskách hrá za klub FootGolf Senec. Na MS v Argentíne išiel 34-ročný a 182 cm vysoký pravák s osobnými ambíciami byť v prvej dvadsiatke. Nakoniec sa vďaka stabilným výkonom ocitol na delenom 10. – 11. mieste, čím sa stal druhým najlepším Slovákom a šiestym najlepším Európanom na MS s výsledkom 209 kopov (71-69-69).
Tomáš Bartko sa po ukončení hráčskej, trénerskej a funkcionárskej kariéry v Senci a v Báhoni vo futbale, rozhodol v lete 2015 vo svojich 34-rokoch naplno venovať FootGolfu. Na domácich ihriskách hrá tento 187 cm vysoký pravák za klub FootGolf Senec. Jeho cieľom bolo dostať sa čo najvyššie, čo v budúcnosti na ďalších MS môže zrealizovať. V náročných klimatických podmienkach nebol spokojný so svojim umiestnením, nakoľko mal vyššie ciele. Svoju kvalitu chce dokázať v tomto roku v európskej FootGolfovejTour. Konečný výsledok mu pokazilo najmä druhé kolo. Na MS skončil na 39. – 41. mieste s počtom kopov 219 (71-75-73).
Juraj Gubáni sa venuje FootGolfu viac od roku 2014. Bol generálnym sekretárom SFGA, v súčasnosti sa venuje ako predseda najmä rozvoju klubu FootGolf Senec. V značnej miere na ňom ležala ťarcha získavania sponzorov a organizačné záležitosti. Tridsaťdvaročný a 178 cm vysoký ľavák svoju hru podriadil najmä tomu, aby Slovensko postúpilo medzi najlepších osem tímov sveta – v prvom kole zahral 69 kopov, najlepší výsledok spomedzi Slovákov v prvom dni. Jeho forma však pod ťarchou organizačných starostí klesala, pričom mu chýbal aj povestný kúsok šťastia na niektorých jamkách. Na MS skončil na delenom 76. – 79. mieste s počtom 225 kopov (69-79-77).
Tomáš Tengeri sa začal FootGolfu venovať v roku 2015, napriek tomu, že ešte futbal hráva v nižších súťažiach. Vo FootGolfovej lige 2015 klubu FootGolf Senec skončil na treťom mieste za Jurajom Gubánim a Jánom Kozákom ml. Tento 37-ročný, 169 cm vysoký hráč hovoril, že na MS si ideme aj niečo dokázať, čo sa aj podarilo. Počas zápasu Slovensko – Holandsko kráčal s tímom a zabezpečoval mu podporu. MS ukončil vo finálovej skupine na 133. – 136. mieste z 227 hráčov s počtom kopov 223 (76-77-80).
Katarína Horňáková a Martina Farkašová boli ozdobou slovenskej výpravy. Ich úloha bola podporná, fotili a zároveň vo svojich červených slovenských dresoch pútali pozornosť ostatných účastníkov popri žltých dresoch slovenských hráčov. Obidve sú členkami klubu FootGolf Senec, aktívne hrávajú FootGolf vo FootGolfovej lige a ďalších súťažiach. Martina Farkašová je víťazkou jedného z turnajov v ženskej kategórii v roku 2015.
Rastislav Blaško je historicky prvý slovenský novinár, ktorý sa zúčastnil na majstrovstvách sveta vo FootGolfe. Zároveň bol oficiálnym šiestym členom slovenskej výpravy ako hovorca Slovenskej FootGolfovej Asociácie na MS 2016. FootGolf hráva od júna 2015, kedy sa po prvý raz zúčastnil Slovenskej FootGolfovejTour vo flajte s Branislavom Fodrekom. Je členom klubu FootGolf Senec. Vo FootGolfovej lige klubu FootGolf Senec hral prvé kolo vo flajte s Jánom Kozákom ml., v kategórii seniorov nad 40 rokov skončil celkovo na štvrtom mieste. Z MS zabezpečoval každodenné spravodajstvo s fotografiami v spolupráci s PROFUTBAL.SK a zabezpečoval správy aj pre web futbalsfz.sk.

Zdroj:
Rastislav Blaško aFootGolfový klub Senec – www.facebook.com/FootGolfSenec
FIFG – www.fifg.org - www.facebook.com/FootgolfWorldCup2016

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007