Dnes je sobota, 22. júna 2024, meniny má Paulína
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Aktuálnymi témami nabitá divadelná Tália

Stretnutie s malou Táliou sa konala celé tri dni od 16. do 18. marca v Msks Senec.

Za poslednú divadelnú sezónu sa v Bratislavskom kraji urodilo tak veľa detského divadla, že krajská prehliadka detskej dramatickej tvorivosti Stretnutie s malou Táliou sa konala celé tri dni od 16. do 18. marca v Msks Senec.
Energiou nabité, nápadité a inovatívne predstavenia detí doslova ohúrili porotu, ktorá sa vyslovila, že bolo nesmierne ťažké rozhodnúť, kto je víťazom. ,,Víťazom sú všetci, pretože tvoria, hrajú sa, spoznávajú seba a svet cez divadlo. Najväčšou devízou bolo jednoznačne neuveriteľné množstvo aktuálnych tém, ktoré sú aktuálne a závažné a textov, ktoré sú kvalitné. Naozaj sme mali obrovský problém vybrať víťaza,“ povedala nám členka poroty Martina Majerníková. Jej kolegami boli Alexandra Štefková a Patrik Lančarič.
Porota hodnotila v kategóriách dospelí deťom a detská dramatická tvorivosť. V kategórii dospelí deťom sa zúčastnili dva súbory- Divadlo Gong s inscenáciou Lietajúci Santini a tí získali prvé miesto a Divadlo Agapé z Modry, ktorí získali druhé miesto s návrhom na postup na celoslovenské kolo súťaže s inscenáciou Drotári, ktorú napísal ich režisér a obetavý pedagóg Martin Žák.
V detskej dramatickej tvorivosti bolo 14 súborov, pričom Štúdio mladých Divadla na hambálku s inscenáciou N.U.D.A. porota preradila do kategórie divadla mladých na Divadelné konfrontácie do Pezinka. Mnohé inscenácie sa podľa slov poroty naozaj vydarili, hovorili o témach, ktoré deti naozaj trápia a to spôsobom veľmi pútavým a hravým. Najviac porotu očarila inscenácia Štúdia mladých Divadla na hambálku Milosrdný čas podľa textu Dušana Dušeka. Druhé miesto získal súbor Traje de teatro z Malaciek s inscenáciou Prečo je Záhorie pupkom sveta. Vtipná a presvedčivá výpoveď detí o nás a Záhorákoch a našich či ich slabostiach a radostiach si získala nielen divákov ale aj porotu a preto navrhli, aby aj oni súťažili na celoslovenskej súťaži v Šali. Tretie miesto si rozdelili tri súbory, ktoré porotu aj divákov zaujali pálčivými témami a zaujímavým divadelným spracovaním a to senecký detský divadelný súbor Mačky pri ZUŠ v Senci s inscenáciou Snehová kráľovná, bratislavský súbor LaNo s inscenáciou Pennacovej predlohy Ako psi a taktiež bratislavský Čiarový kód s predstavením o trápeniach mladých ľudí DaSiNaMaBaViSaSaDoDo 2015.
Tri dni nabité divadlom a láskou k nemu sa určite navždy vryjú do pamäte mladých tvorcov, získali nové skúseností ale aj priateľstvá a my veríme, že vo svojom nasadení budú pokračovať a divadlom meniť svet k lepšiemu. Nabudúce sa príďte pozrieť aj vy!

Text: Zuzana Bírešová
Foto: VCs

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007