Dnes je sobota, 15. júna 2024, meniny má Vít
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Biblia pauperum – predstavenie publikácie a výstava

Jenő Görföl a László Kovács predstavili v Galérii Labyrint MsKS svoju najnovšiu spoločnú publikáciu, ktorá vyšla pod názvom Biblia pauperum – Stredoveké nástenné mažby.

V prvú aprílovú nedežu popoludní sa zišli členovia seneckej maďarskej komunity v Galérii Labyrint MsKS, aby sa zoznámili s najnovšou spoločnou publikáciou Jenő Görföla a László Kovácsa, ktorá vyšla pod názvom Biblia pauperum – Stredoveké nástenné mažby. Podujatie vzniklo pod gesciou seneckej základnej organizácie Csemadoku, Mestského múzea v Senci a Združenia Senec a okolie. Margit Polák v úlohe hostitežky privítala obecenstvo a uviedla Katalin Danter, ktorá predniesla dva úryvky z lyrizovanej Biblie, rozprávajúce biblické udalosti spojené s vežkonočnými sviatkami. László Kovács k názvu knihy uviedol, že nástenné mažby stredovekých kostolov znázorňovali biblické príbehy v jednotnom štýle pochádzajúcom z Biblie pauperum, čiže z obrázkovej Biblie chudobných. Kniha prostredníctvom fotografií Jenő Görföla dokumentuje cenné nástenné mažby stredovekých kostolov z územia Slovenska, ktoré laická verejnos nepozná a ani odborníci im doteraz nevenovali patričnú pozornos . Jenő Görföl nabádal poslucháčov, aby išli do kostolov na vlastné oči si pozrie mažby zachytené v knihe na fotografiách, mnohé z nich sú v najkrajších kútoch Slovenska. Po prezentácii publikácie nasledovala autogramiáda, zároveň si návštevníci pozreli expozíciu zväčšenín fotografií z knihy a pochutnali si na domácich zákuskoch od Margit Polák.

Biblia pauperum – Könyvbemutató és kiállítás

Április első vasárnapján a Szenci Városi Művelődési Központ Labirintus Galériájában Görföl Jenő és Kovács László legújabb közös munkájának a Biblia pauperum - Középkori faliképek című könyvének bemutatójára gyűltek össze a szenci magyarok. A Csemadok Szenci Alapszervezete, a Szenci Városi Múzeum és a Szenc és Vidéke Társulás védnöksége alatt létrejött rendezvényt Polák Margit nyitotta meg, majd Danter Katalin a Verses Bibliából mondott el két a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó részletet. Kovács László bevezetőjében elmondta, hogy a középkori templomok freskóin a bibliai események ábrázolásának stílusa a Biblia pauperum, vagyis a Szegények Bibliájának képi ábrázolásmódját követi. A könyvben Görföl Jenő kitűnő fotóin keresztül bepillanthatunk a középkori freskók világába. A könyv sok olyan értékes képet mutat be, amelyek a nagyközönség számára teljesen ismeretlenek voltak és a szakmai közvélemény sem szentelt elég figyelmet nekik. Görföl Jenő a jelenlevőknek azt javasolta, hogy látogassák meg a gyakran festői vidékeken található középkori templomokat, hogy saját szemükkel is lássák ezeket a kincseket. Az előadást követően Kovács László és Görföl Jenő kérdésekre válaszoltak és a megvásárolt könyveket dedikálták, a közönség más része a könyvben található fotók nagyításaiból összeállított tárlatot tekintette meg, kézben Polák Margit saját készítésű süteményeit kóstolgatták.

Text a foto: VCs

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  Š 2007