Dnes je štvrtok, 13. júna 2024, meniny má Anton
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

V ŠKD ZŠ Tajovského sa stále niečo deje

Vynášanie Moreny

Už niekoľko týždňov sa 4 oddelenia ŠKD - 1.B, 1.C, 1.D, 1.G chystali na akciu „VYNÁŠANIE MORENY.“ Nakoľko je program oddelení ŠKD veľmi bohatý, streda 13.4. 2016 sa konečne stala tým plánovaným dňom. Apríl sa nie nadarmo volá bláznivý. Samozrejme to súvisí s počasím. V stredu 13.4. nám však počasie skutočne vyšlo a tak s ochranou mestskej polície sa pani vychovávateľky - Monika, Janett, Majka a Zuzka, pani učiteľky Evka, Jarka a Adri a pani upratovačka Alenka, vybrali s Morenou na Strieborné jazero. Po príchode deti Morene zarecitovali, cestou aj zaspievali, Majka a Janettka ju vodou z jazera postriekali a potom sme sa všetci spokojní a plní zážitkov z obnovenia jedného zo slovanských tradícií (Aj vďaka krojom ušitým p.uč. E. Prôčkovej), vrátili do ŠKD. Vynášanie Moreny zanechalo v deťoch silný zážitok, a tak sa táto akcia v našom školskom klube už stane tradíciou. MONSKOV

Súťaž
12. 4 2016 sa žiaci prvého a druhého stupňa zúčastnili Krajského kola gymnastického štvorboja v Šenkviciach. Žiaci súťažili ostošesť. Chlapci „B“ kategórie S. Tondra, M. Tondra, J. Tondra, S. Heringeš, CH. Mika obsadili 2. miesto. Dievčatá „B“ kategórie S. Mokošová, S. Tuššová, R. Vargová, M. Garajová obsadili 4. miesto. Dievčatá „A“ kategórie K. Bírová, E. Bálintová, V. Rickerová, B. Nagyová obsadili 4 miesto. Srdečne blahoželáme. p.v. Alenka

Literárna tvorba v ŠKD

Marec mesiac knihy bol mesiacom literárnej tvorby detí. 20 oddelení sa zapojilo do tvorby poézie a prózy. Témy boli rozdelené pod-ľa ročníkov a tak, aby zodpovedali mentálnej i fyzickej zručnosti. Deti 1. ročníkov sa popasovali s témou „Moja obľúbená činnosť v ŠKD.“ 2.ročník sa zamyslel nad témou „Jarné prázdniny“. Pre 3. ročník pripadla téma „ Priateľstvo“ a 4. ročník sa musel zamyslieť nad príslovím „Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne.“ Celú literárnu tvorbu, tak, ako každý rok, mala na starosti p. vych. Monika Škovránková a z vyše 100 prác vybrala týchto víťazov:
1.ročník:1.miesto Miška Šeboková-7.odd., 2.miesto Sabinka Bernátová-5.odd., 3.miesto Lucka Novotná-1.odd.
2.ročník: 1.miesto Filip Hegedus-9.odd. /vynikajúca slovná zásoba/, 2.miesto Alicka Dovalovská-12.odd., 3.miesto Richard Gregor-10.odd.
3.ročník:1.miesto Vaneska Lacsková-16.odd., 2.miesto Laura Findurová-15.odd., 3.miesto Klarka Szalayová- 13.odd.
4.ročník: 1.miesto Štefan Dóczi-18.odd., 2.miesto David Nezbeda-19.odd, Výnimočné ocenenie za spracovanie tém vo forme poézie získali: Majka Kunochová- 15.odd., Niki Furdová – 20.odd.
Je potešiteľné, že sa nájdu deti, pre ktoré kniha a literatúra nie sú cudzie pojmy. A tak knižné odmeny boli prijaté s potešením.

Ukážky tvorby:

Moja obľúbená činnosť v ŠKD – Miška Šeboková
Najradšej som na ihrisku, kde sa spolu hráme. Rada kreslím, lepím, strihám, vyrábam obrázky. Keď príde čas, všetko si poupratujeme a píšeme si DÚ a čítame. Chystáme rôzne súťaže a vystúpenia. Raz do mesiaca ideme do kina celá trieda. Je tam zábava. Kúpime si aj pukance. Keď sa oteplí, budeme dlhšie na ihrisku. Ani sa nenazdáme, prídu pre nás rodičia. V družine som veľmi rada.

Jarné prázdniny – Filip Hegedus

Na jarné prázdniny som sa veľmi tešil. Nevedel so sa ich dočkať, pretože sme mali ísť na lyžovačku s kamarátmi. Prišiel očakávaný deň a vyrazili sme do Oščadnice. Boli sme ubytovaní na chate Horec. Prvý deň sme nelyžovali, pretože pršalo a bol večer, ale namiesto lyžovania sme sa zabávali s kamarátmi na chate. Na druhý deň nepršalo a tak sme po raňajkách vyrazili na svah. Keď sme z auta vybrali lyže, zistili sme, že ja nemám palice, tatino bundu a okuliare. Aby sme nestrácali čas, tak sme išli na svah bez palíc, bundy a okuliarov. Na svahu ma už čakali kamaráti, s ktorými som si dobre zalyžoval a hore sme sa viezli lanovkou. Po návrate na chatu Horec nám rodičia pripravili hľadanie pokladu a na druhý deň sme chlapci pripravili tatinom a dievčatá maminám prekvapenie. Potom znova pršalo a náhradný program bol pobyt v plavárni v Poľsku. Ďaľšie dni sme si dobre zalyžovali a domov sme sa vrátili plní zážitkov.

Priateľstvo – Vaneska Lacsková

Priateľstvo je vzácna vec, ktorú si človek nemôže kúpiť za peniaze. Je veľmi ťažké ho získať, ale veľmi ľahko ho môžeš stratiť. Moja mamina má priateľku, s ktorou sa kamaráti už od 1. ročníka základnej školy. Zažili spolu všeličo dobré aj zlé. Ale ich priateľstvo stále pretrváva. Aj ona má dcéru, takú starú ako ja. Najprv nás spolu kočíkovali, neskôr sme sa spolu hrávali na ihrisku a od 1. ročníka základnej školy sme ozajstné kamarátky. Niekedy sa aj pohádame, ale hneď sa aj udobríme a všetko si odpustíme. Dúfam, že aj naše priateľstvo bude trvať tak dlho, ako priateľstvo našich mamičiek. Teším sa na to, že keď budeme už dospelé, aj my budeme vychovávať naše deti.

Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne – Štefan Dóczi

Na 1. apríla si chcel môj spolužiak zo mňa spraviť srandu. Preto vo chvíli, keď som sa cez prestávku rozprával na druhej strane triedy s iným spolužiakom, mi na stoličku prilepil špendlík. Ďaľšia hodina bola telesná a keďže bol slnečný deň, tak sme išli cvičiť na školský dvor. Po návrate do triedy zabudol spolužiak na špendlík a chcel sa porozprávať s mojim spolusediacim v lavici a sadol si na moju stoličku...Samozrejme, napichol sa na špendlík, ktorý bol pripravený pre mňa.
Výnimočné ocenenie – Majka Kunochová – Priateľstvo
Priateľstvo je vzácna vec,
vraví každý umelec.
Priatelia sa radi majú,
vo všetkom si pomáhajú.
Keď zlá nálada na mňa ide,
vtedy priateľ ku mne príde.
Pohladí ma, má ma rád,
si môj veľký kamarát.
So všetkým sa podelíme,
kopec srandy vymyslíme.
Kamarát je viac než zlato,
ak súhlasíš, ruku na to.

Niki Furdová – Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne
Jedna myš dobre si žila,
raz prišiel k nej vrabec.
Nuž čo? Aj jeho prichýlila,
nebola tá skúpa vôbec.
Dlho si žili v hojnosti,
prežili smútky i radosti.
Raz však jedlo sa minulo,
v komôrke už čoskoro nič nebolo.
Sem kuk, tam kuk, prehľadávala myš ulice,
snáď nájde zrnko pšenice.
Však obišla naprázdno,
nenašla ani len zrno.
Vrabec, veliký to lakomec,
chcel to málo, čo v komôrke ostalo,
privlastniť si pre seba.
To je ale darebák!
Vymyslel on teda plán,
čo o ňom viem, poviem vám!
Chcel chuligán vrabec,
nastražiť na myš šlopec.
A keď ho už našiel,
pred komôrku zašiel.
A v komore myš milá,
police tam utierala.
Položil pred komôrku pasť,
nestihol ani za krík zájsť.
Myš vybehla ladne,
chytiť sa ju ani nenapadne.
„ Čo si vrabec prespal dobu?“
Veď šlopce už dávno opustili módu.
Usmiala sa myš na vrabca,
ako na malého chlapca.
V tom sa vrabec nahneval
a kradnúť semienka sa ponáhľal.
Nedal pozor chamtivec
a stúpil on na šlopec.

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007