Dnes je sobota, 15. júna 2024, meniny má Vít
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Noc literatúry v Senci

Piati herci významného formátu čítali v rovnakom čase v stredu 11. mája od 18. do 22. hodiny maďarskú, slovenskú, francúzsku, nemeckú a českú tvorbu.

Už po tretí rok sa Senec zapojil, tak ako ďalších 12 slovenských miest, do celoeurópskeho podujatia, odhaľujúceho aktuálne podoby súčasnej európskej literatúry i nepoznané priestory európskych miest. V Senci sme oproti minulým rokom Noc literatúry poňali multikonfesionálne a zvolili sme si za miesta čítania Židovskú synagógu, kde sa konalo slávnostné otvorenie i záverečný ceremoniál, Rímsko-katolícky kostol, Evanjelický kostol a kultúrny dom.
Piati herci významného formátu čítali v rovnakom čase v stredu 11. mája od 18. do 22. hodiny maďarskú, slovenskú, francúzsku, nemeckú a českú tvorbu. Každá z vybraných kníh mala svoje čaro, či už to bola Sladká vrahyňa od Dezső Kosztolányiho, ktorá sa od svojho prvého vydania v roku 1926 dočkala 60 vydaní v maďarčine a 37 krát bola preložená do 17 jazykov v podaní mladého herca Jókaiho divadla Otta Culku. Alebo víťazná próza ocenená Anasoft literou 2015 - Medzerový plod od Veroniky Šikulovej, ktorú predniesla dramaturgička, herečka a pedagogička Zuzka Kolejáková. Či vo Francúzsku ocenený román Mitterandov klobúk od Antoine Lauraina, z ktorého úryvky čítal sympatický herec Přemysl Boublík. Alebo strhujúca rozprávka Ozaj, už som ti rozprávala od kultovej nemeckej autorky Sibylle Berg, ktorej state čítala obľúbená herečka Bibiana Ondrejková. Či posledný titul Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkovej z česko-slovenského pohraničia Bielych Karpát o liečiteľkách, ktorý vyšiel len pred tromi rokmi a už sa ho predalo viac ako 100 000 výtlačkov. Do kapitol tejto knihy sa úplne ponorila milá pani herečka Evička Matejková.
Aby sme neopomenuli oficiality, v synagóge pozdravila účastníkov Gabriella Németh, podpredsedníčka BSK a slova sa potom ujal jej kolega z BSK Rastislav Šenkirik, vedúci odboru kultúry, ktorý predstavil históriu synagógy a smelé plány, ktoré s ňou BSK má. Spestrením úvodu bolo vystúpenie žiakov z dramatického odboru a na záver vystúpenie učiteľov z hudobného odboru ZUŠ Fándlyho. Pár viet pridala aj pani prednostka MsÚ Jarmila Répássyová. Každý účastník získal odmenu – zľavu 2-10 % z nákupu v kníhkupectve Pergamen v Senci za pečiatky, ktoré zbierali na stanovištiach a dve dámy postúpili do záverečného žrebovania o víkendový wellness pobyt v hoteli Kopanice v kraji Žítkovských bohýň.
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli pri organizácii a realizácii tohto krásneho projektu. Nás ako organizátorov veľmi teší, že návštevnosť Noci literatúry z roka na rok stúpa, veď obdivovateľov literárneho umenia sa zišlo takmer 200 a zvýšil sa najmä počet mládežníkov.

Text: Mgr. Zuzana Szabóová MsKS Senec Labyrint
Foto: Gabriel Wagner, VCs

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007