Dnes je sobota, 22. júna 2024, meniny má Paulína
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

François Kollar, rodák zo Senca má veľkú výstavu v Bratislave

Veľká retrospektívna výstava z tvorby francúzskeho fotografa Francoisa Kollara (1904 1979 je v Slovenskej národnej galérii (SNG) v Bratislave. Expozícia potrvá do 11. septembra.

Bratislava 9. júna (TASR) Veľká retrospektívna výstava z tvorby francúzskeho fotografa Françoisa Kollara (1904 1979) je v Slovenskej národnej galérii (SNG) v Bratislave. Autor z rodného Slovenska emigroval ako 20 ročný a stal sa významným fotografom vo svojej novej krajine.
"Ide o prvé komplexné spracovanie jeho celoživotného diela a výstava po nedávnej premiére v Paríži je v Bratislave. Má štyri časti a je zoradená chronologicky, od autoportrétov a experimentovania, cez reklamnú tvorbu, veľký súbor Pracujúce Francúzsko až po módnu fotografiu. Vedel dobre zachytiť mužov a ženy pri práci, keďže pochádzal z rovnakého prostredia a jeho fotografie sú veľmi jemné, citlivé a krásne," informovala na dnešnej novinárskej prezentácii výstavy francúzska kurátorka Pia Viewing.
Podľa slovenskej kurátorky Lucie Almášiovej zo SNG je to v tejto galérii druhá Kollarova autorská výstava. "Prvá sa konala v roku 1965 vďaka šťastnej náhode a stretnutiu umeleckého historika Ladislava Savčina s autorom v jeho parížskom ateliéri. Vtedy bola výstava vo Vodných kasárňach na prízemí," uviedla pre TASR Almášiová.
Táto, oveľa väčšia expozícia na druhom poschodí Esterházyho paláca SNG obsahuje asi 130 čiernobielych fotografií z 30. až 60. rokov 20. storočia. Z nich mnohé neboli ešte vystavené. Najstaršie autor vytvoril vo svojom parížskom ateliéri, kde okrem seba portrétoval svoju manželku Fernandu Papillon. Tiež robil fotomontáže, fotogramy, prekrývanie negatívov a iné experimenty, čo využil aj v reklamnej fotografii pre veľké módne domy. Dostával aj zákazky od popredných módnych časopisov.
Hlavná časť výstavy predstavuje Kollarov najväčší fotografický projekt La France travail (Pracujúce Francúzsko) realizovaný v rokoch 1931 1934 na základe objednávky od vydavateľstva Horizons de France. Témou je pracujúci človek a podoby práce vo Francúzsku v rôznych odvetviach. Sú tam zábery zo stavby železníc a montáže lietadiel, práca baníkov, rybárov či v papierni. Je zastúpené šitie, tkáči, pradiari, sklári, keramici, rôzne montážne linky, ale aj továrenské komíny a priemyselné objekty. Desaťtisícami fotografií vytvoril unikátny obraz pracujúceho francúzskeho človeka navyše v čase hospodárskej krízy. Tie boli publikované v 15 tematických zošitoch v rámci edície uvedeného vydavateľstva.
Samostatná časť je módna fotografia. Nechýba tvorba po druhej svetovej vojne, keď bol vyhľadávaným portrétistom významných osobností a tiež pracoval na reportážach v oblasti priemyslu. Jedno z najvýznamnejších tvorilo poverenie od francúzskej vlády na zdokumentovanie života a práce v častiach tzv. Francúzskej Západnej Afriky či dokumentácia práce v Union Aéromaritime de Transport v Afrike. Vo výbere sú zábery z výroby topánok firmy Baťa v Senegale, práca v továrni na výrobu celulózy v Pobreží Slonoviny a iné z koloniálnych častí v Mali a Burkine Faso.
François Kollar sa narodil v Senci (1904). Po stredoškolskom štúdiu pracoval na železnici v Nových Zámkoch, v roku 1924 emigroval do Francúzska. V novom prostredí vystriedal viacero zamestnaní, kým získal prácu v niektorom z parížskych fotografických štúdií. Prelom v jeho živote nastal v roku 1930. Vtedy sa oženil a otvoril si vlastné fotografické štúdio. Počas druhej svetovej vojny sa z obavy o rodinu presťahoval na vidiek, stiahol sa z verejného života a fotograficky odmlčal. Po jej skončení v roku 1945 sa vrátil do Paríža a pokračoval vo fotografovaní.
Expozíciu, ktorá potrvá do 11. septembra, spestruje množstvo kníh, časopisov a dopĺňa ju rovnomenný katalóg.
"Výstavu podporilo Ministerstvo kultúry SR ako prioritný projekt SNG sumou 50.000 eur. Ide o skvelý projekt, ktorý je prenesený z Paríža, má francúzskych kurátorov a partnermi sú významné francúzske inštitúcie Jeu de Paume a Mediatheque de l architecture. Je súčasťou kalendária podujatí SK Press," TASR informoval Jozef Bednár z ministerstva kultúry.

Zdroj: 09.06.2016; www.24hod.sk; Kultúra, , s. ; Teraz.sk, TASR)

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007