Dnes je štvrtok, 13. júna 2024, meniny má Anton
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Rekonštrukcia pohonu zvonov kostola Sv. Mikuláša

V kostole Sv. Mikuláša prebehla rekonštrukcia elektrickej časti pohonu zvonov. Pri tejto príležitosti sme sa opýtali Ing. Gabriela Agárdyho na priebeh rekonštrukcie.

- Odkedy sú zvony kostola Sv. Mikuláša elektrifikované?
Ako 25 ročný som sa do toho pustil v r. 1975. Vtedy pán prelát Harsányi ma požiadal o túto prácu, aby sme uľahčili prácu kostolníkovi a nemusel denne niekoľkokrát zvoniť ručne. V tých časoch sme sami vyrábali snímače polohy, navrhovali a vyrábali plošné spoje elektroniky – skrátka spôsobom „urob si sám“, nakoľko na tento účel nebolo možné zohnať nič. Podotýkam, že mechanické časti pohonu (motory, hlavy, reťaze, laná, atď.) sú pôvodné a už 41 rokov stále dobre slúžia. Elektronická časť však už raz bola menená v r. 1997, za podpory mesta. Elektronika má priemernú životnosť 10-15 rokov, pri dobrom návrhu obvodov maximálne 20 rokov. Hlavný dôraz musí byť venovaný účinnej protibleskovej ochrane elektronických častí, čo sa nám aj podarilo. Od poslednej výmeny už uplynulo 19 rokov a blíži sa tak teoretický ako aj praktický koniec životnosti elektronických súčiastok.

- Ako prežila elektronika požiar kostola v r. 1981?
Samozrejme elektronická časť aj s časovacím programovateľným automatom v sakristii vyhorela celá, ale časť vo veži to prežila „bez väčšej ujmy na zdraví“. Vyhoretá časť sa postavila znovu a slúžila až do roku 2012, kedy sme nasadili moderný priemyselný riadiaci mikropočítač.

- V čom tkvie rekonštrukcia elektrickej časti vo veži?
Mení sa celý silnoprúdový rozvádzač nielen z dôvodu opotrebovanosti, ale aj z dôvodu zmeny noriem a predpisov. Oceľovoplechová izotermická skrinka slaboprúdovej časti je zachovalá, vydrží ďalších 20 rokov, preto meníme len vnútornú časť a tak nemusíme prerábať kabeláž. Naprojektovali sme kompatibilnú stykovú svorkovnicu, takže výmena sa dá urobiť do jedného dňa. Tiež sa menia „socialistické“, na kolene vyrábané snímače polohy za moderné indukčné približovacie snímače. Mení sa aj vyše 40 ročná kabeláž snímačov.

- Kedy plánujete ukončiť rekonštrukciu?
Prípravy trvali asi tak pol roka, aby sa rekonštrukcia dala zvládnuť do jedného-dvoch dní. Do konca augusta tohto roku by to malo všetko fungovať. Potom následne budeme meniť pohybujúce sa mechanické časti ako laná a reťaze. Výkyvné ložiská - ktoré sú z tanku, vtedy sa dali načierno zohnať - určite mňa prežijú, stačí ich premazať a otočiť vonkajší prstenec na opačnú stranu. Motory sú v poriadku tiež. Takto sa bude môcť zvoniť, dúfajme, ďalších 20 rokov bez väčších problémov. Mňa však čaká najdôležitejšia práca: nájsť nasledovníka, ktorý bude udržovať systém v chode ďalších 40 rokov... !

Foto: VCs

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007