Dnes je utorok, 29. novembra 2022, meniny má Vratko
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Mestské oznamy

Doporučenia hasičov: Čo robiť v prípade požiaru?

Všetko závisí od okolností. Ak požiar vypukol v byte a nie je možné ho uhasiť, tak odtiaľ treba rýchlo ujsť, no nie zase bezhlavo. Urobte pri opúšťaní bytu ohňu prekážky. Pozatvárajte za sebou pri odchode dvere, i vchodové, ale nechajte v nich kľúč. Pomôžete hasičom- nemusia ich násilne vylomiť - zničiť.

1. Ak je to možné uhaste požiar vlastnými silami. Ak to nie je vo Vašich silách telefonicky volajte hasičov na tiesňovú linku150 alebo 112! ( 158 – Polícia, 155 - Zdravotná záchranná služba)
2. Opustite priestor a budovu ohrozenú požiarom a dymom po únikových cestách. Nevstupujete do zadymených priestorov, na zadymené schodisko. Ostaňte v priestore, ktorý je nezadymený.
3. Keď sa Vám nepodarí evakuovať, uzavrite sa v miestnosti čo najďalej od ohniska požiaru.
4. Zachovajte kľud. Skúste opatrne kľučku na dverách miestnosti, v ktorej predpokladáte požiar. Pokiaľ je horúca, dvere neotvárajte. Pred prienikom dymu ich utesnite najlepšie namočeným uterákom, závesom a pod. Ak sa dá oblepte ich lepiacou páskou.
5. Upozornite na seba - najlepšie volaním či mávaním z okna, ale aj vyvesením plachty alebo časti odevu z okna. Upozorníte tak na seba hasičov i v prípade, že stratíte hlas alebo vedomie.
6. Pri pohybe v zadymenej miestnosti sa držte pri zemi, pretože dym stúpa hore.
7. Dýchajte cez improvizované rúško (napr. namočená vreckovka) .
8. V prípade silného zadymenia si ľahnite na zem a kryte si ústa rúškou, pričom sa snažte kľudne dýchať. Nadýchanie splodín horenie je životu nebezpečné. Po troch až štyroch vdychoch človek upadá do bezvedomia. 9. V žiadnom prípade sa neschovávajte pod skriňu alebo pod posteľ.
10. Hasiči vždy dorazia k požiaru za par minút, takže nezúfajte, pomoc príde čo najskôr.

Požiare v bytoch a bytových domoch tvoria rozsiahlu časť štatisticky evidovaných požiarov.
Väčšina nebezpečných udalostí vzniká z nedbanlivosti a neopatrnosti občanov a nedodržiavaním základných zásad protipožiarnej bezpečnosti, pričom škody na životoch a majetku občanov stále rastú.Prajeme Vám aby ste tieto informácie nikdy v živote nepotrebovali a prispejú k spokojnému bývaniu v domoch, bytoch a bytových domoch bez požiarov.

Zdroj: plk. Ing. Emil Moťovský, riaditeľ OR HaZZ v Pezinku

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007