Noc divadiel 2016
Nízkotučný život alebo „Nevezmem meno diéty svojej nadarmo...!“
Bezpochyby každý už zažil pocit, že by na sebe rád niečo zmenil. V predstavení uvedenom v MsKS Senec v sobotu 19. 11. 2016 to bola práve nadváha, s ktorou zvádzali hlavné predstaviteľky ťažký boj. Je ale ich nespokojnosť so svojím vzhľadom naozaj problém, pre ktorý stojí ich trápenie za to?
Túto, ale i množstvo ďalších otázok nastoľuje predstavenie „Nízkotučný život“, ktoré mali Senčania možnosť sledovať v rámci medzinárodnej Noci divadiel 2016. Do siedmeho ročníkanesúceho motto „Sedmospáči, prebuďte sa!“sa tento rok zapojilo až 49 divadiel z 22 slovenských miest.
Diváci mali možnosť privítať herecké esá ako Petru Polnišovú, Darinu Abrahámovú či Anikó Vargovú. Každá zahrala nešťastnú ženu zápasiacu so svojou bolesťou - s nízkym sebavedomím, samotou,zničeným vzťahom či kariérou. Ale predovšetkým s „nejakými tými pár kilami navyše“, čo ich priviedlo do redukčného sanatória s prísnoudozorkyňouZuzanou Šebovou. Ale fakt, že to s tým strácaním hmotnosti nejde tak ľahko, dokazuje prítomnosť ich vnútorného ja, znázorňujúceho všetky ich neistoty a, samozrejme, aj neprekonateľnú túžbu po jedle. Toto alter ego v excentrických kostýmochsi zahral Viktor Horján.
Na prvý pohľad hra plná humoruukrýva mnoho myšlienok, ktoré v sebe, naopak, nesú tragiku. Ťažké životné situácie troch pacientiek prinútia diváka ľutovať Anitu, ktorú jej šéf a milenec v jednej osobe vymenil za mladšiu kolegyňu, ale i Kristu, ženu postavenú pred ultimátum – buď schudne alebo ju čaká rozvod, pričom milenka jej muža je na tom s váhou rovnako ako ona. Pri poslankyni bulimičkeIngrid sa naopak človek schutizasmeje na paródii pomerov, aké vládnu v našej Národnej rade a politike vôbec. Ako Ingrid hovorí: „Buďme tučné, veď byť tučnými je jediná sloboda, aká nám v tomto štáte zostáva.“
Pocity sympatií k účastníčkam terapie dovedú diváka k prekvapeniu, keď štíhla, nekompromisná dozorkyňanapokon odhalí svoj životný príbeh, ktorého tragickosť kladie apel na to, aby si nielen tri hladné chuderky, ale aj diváci uvedomili, čo je v živote naozaj dôležité.
A hoci každú postavu čaká na konci iný osud, rezonuje v nej myšlienka, že všetky ženy by sa mali mať rady také, aké sú – slovami Ingrid:„Nezabúdajte, že chudé ženy sa trápia rovnako ako my pekné...“
Predstavenie„Nízkotučný život“malo svoju premiéru22. februára 2013 v divadle GUnaGU, ktoréhrá výlučne vlastné hry.Autorom a zároveň režisérom bol Viliam Klimáček, ktorý patrí medzi zakladateľov divadla a v súčasnosti zastáva post riaditeľa a umeleckého šéfa. O jeho profesionálnych úspechoch svedčí aj skutočnosť, že je sedemnásobným nositeľom Ceny Alfréda Radoka udeľovanej za najlepšiu českú a slovenskú hru roka. Klimáčkove predstavenia sa hrajú okrem GUnaGU aj v iných slovenských divadlách, ale aj v Čechách, Rakúsku, Taliansku, Francúzsku a Kanade.
Zaujímavým zostáva fakt, že ku konečnej verzii scenára prispeli všetci herci. Väčšina tvorcov tejto hry, vrátane režiséra, má skúsenosti s náročnosťou chudnutia, čo určite dopomohlo k autenticite stvárnenia ich postáv.
Obľúbení herci podali vynikajúce výkony odmenené dlhým potleskom, a aj keď Senčania vychádzali zo sály s úsmevom na perách, čierny humor, tak typický pre GunaGU, ich prinútil sa aj zamyslieť.
Zuzana Lenártová