Dnes je sobota, 22. júna 2024, meniny má Paulína
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Noc divadiel 2016

Nízkotučný život alebo „Nevezmem meno diéty svojej nadarmo...!“

Bezpochyby každý už zažil pocit, že by na sebe rád niečo zmenil. V predstavení uvedenom v MsKS Senec v sobotu 19. 11. 2016 to bola práve nadváha, s ktorou zvádzali hlavné predstaviteľky ťažký boj. Je ale ich nespokojnosť so svojím vzhľadom naozaj problém, pre ktorý stojí ich trápenie za to?

Túto, ale i množstvo ďalších otázok nastoľuje predstavenie „Nízkotučný život“, ktoré mali Senčania možnosť sledovať v rámci medzinárodnej Noci divadiel 2016. Do siedmeho ročníkanesúceho motto „Sedmospáči, prebuďte sa!“sa tento rok zapojilo až 49 divadiel z 22 slovenských miest.

Diváci mali možnosť privítať herecké esá ako Petru Polnišovú, Darinu Abrahámovú či Anikó Vargovú. Každá zahrala nešťastnú ženu zápasiacu so svojou bolesťou - s nízkym sebavedomím, samotou,zničeným vzťahom či kariérou. Ale predovšetkým s „nejakými tými pár kilami navyše“, čo ich priviedlo do redukčného sanatória s prísnoudozorkyňouZuzanou Šebovou. Ale fakt, že to s tým strácaním hmotnosti nejde tak ľahko, dokazuje prítomnosť ich vnútorného ja, znázorňujúceho všetky ich neistoty a, samozrejme, aj neprekonateľnú túžbu po jedle. Toto alter ego v excentrických kostýmochsi zahral Viktor Horján.

Na prvý pohľad hra plná humoruukrýva mnoho myšlienok, ktoré v sebe, naopak, nesú tragiku. Ťažké životné situácie troch pacientiek prinútia diváka ľutovať Anitu, ktorú jej šéf a milenec v jednej osobe vymenil za mladšiu kolegyňu, ale i Kristu, ženu postavenú pred ultimátum – buď schudne alebo ju čaká rozvod, pričom milenka jej muža je na tom s váhou rovnako ako ona. Pri poslankyni bulimičkeIngrid sa naopak človek schutizasmeje na paródii pomerov, aké vládnu v našej Národnej rade a politike vôbec. Ako Ingrid hovorí: „Buďme tučné, veď byť tučnými je jediná sloboda, aká nám v tomto štáte zostáva.“

Pocity sympatií k účastníčkam terapie dovedú diváka k prekvapeniu, keď štíhla, nekompromisná dozorkyňanapokon odhalí svoj životný príbeh, ktorého tragickosť kladie apel na to, aby si nielen tri hladné chuderky, ale aj diváci uvedomili, čo je v živote naozaj dôležité.

A hoci každú postavu čaká na konci iný osud, rezonuje v nej myšlienka, že všetky ženy by sa mali mať rady také, aké sú – slovami Ingrid:„Nezabúdajte, že chudé ženy sa trápia rovnako ako my pekné...“

Predstavenie„Nízkotučný život“malo svoju premiéru22. februára 2013 v divadle GUnaGU, ktoréhrá výlučne vlastné hry.Autorom a zároveň režisérom bol Viliam Klimáček, ktorý patrí medzi zakladateľov divadla a v súčasnosti zastáva post riaditeľa a umeleckého šéfa. O jeho profesionálnych úspechoch svedčí aj skutočnosť, že je sedemnásobným nositeľom Ceny Alfréda Radoka udeľovanej za najlepšiu českú a slovenskú hru roka. Klimáčkove predstavenia sa hrajú okrem GUnaGU aj v iných slovenských divadlách, ale aj v Čechách, Rakúsku, Taliansku, Francúzsku a Kanade.

Zaujímavým zostáva fakt, že ku konečnej verzii scenára prispeli všetci herci. Väčšina tvorcov tejto hry, vrátane režiséra, má skúsenosti s náročnosťou chudnutia, čo určite dopomohlo k autenticite stvárnenia ich postáv.

Obľúbení herci podali vynikajúce výkony odmenené dlhým potleskom, a aj keď Senčania vychádzali zo sály s úsmevom na perách, čierny humor, tak typický pre GunaGU, ich prinútil sa aj zamyslieť.

Zuzana Lenártová

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007