Dnes je sobota, 22. júna 2024, meniny má Paulína
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

V Pezinku sa otvára úplne nová dialýza a nefrologická ambulancia

Dialyzačné stredisko a nefrologická ambulancia regiónu doposiaľ chýbali. Nové stredisko v Pezinku ocenia nielen občania, ktorí dochádzajú na dialýzu do Bratislavy, ale aj tí, ktorí potrebujú ambulantnú starostlivosť, alebo len základnú diagnostiku.

Spoločnosť B. Braun Avitum otvorila v centre Pezinku nové moderné dialyzačné stredisko a nefrologickú ambulanciu za 700 tisíc eur. Teraz sa v Pezinku dialyzuje už 30 pacientov a nefrologická ambulancia sa stará o takmer 250 ľudí. „Nová dialýza zásadným spôsobom uľahčí život pacientom s ochorením obličiek. Dialyzačné stredisko a nefrologická ambulancia regiónu doposiaľ chýbali a teraz pacientom buď celkom odpadne, alebo sa zásadne skráti dochádzanie. Po mesačnej prevádzke má stredisko už viac než 30 dialyzovaných pacientov. Pezinok je šestnástym dialyzačným strediskom B. Braun Avitum na Slovensku,“ hovorí riaditeľ spoločnosti B. Braun Avitum Ing. Petr Macoun, Ph.D.

Otvorenie dialyzačného strediska víta aj primátor. „Verím, že túto skutočnosť ocenia nielen občania, ktorí museli doteraz na dialýzu dochádzať do Bratislavy, ale aj tí, ktorí potrebujú ambulantnú starostlivosť, alebo len základnú diagnostiku. Počet a rôznorodosť zdravotníckych služieb poskytovaných doteraz v mestskej Poliklinike a Pinellovej nemocnici sa otvorením dialýzy a nefrologickej ambulancie výrazne zvýši a skvalitní. Želám preto všetkým pracovníkom tohto zariadenia veľa energie, trpezlivosti a úspechov,“ uviedol Oliver Solga, primátor mesta Pezinok.

NOVÁ DIALÝZA JE ŠPIČKOVO VYBAVENÁ A POSKYTUJE PACIENTOM KOMFORT
Dialyzačné stredisko začalo svoju prevádzku tohto roku v októbri. Samotná stavba trvala zhruba tri mesiace, potom prebiehala inštalácia zdravotníckych technológií a ďalšie vybavovanie pre personál i pacientov. Súčasťou strediska sú tiež novovytvorené parkovacie miesta na ulici Záhradná. Dialyzačné stredisko pacienti nájdu na Ulici M. R. Štefánika 10 v budove okresného úradu na prvom poschodí. „Personálne zaisťuje prevádzku 9 sestier a traja lekári, ktorí medzi sebou kombinujú znalosti z nefrológie, interny, sonografie a imunológie,“ hovorí vedúca lekárka novej dialýzy MUDr. Zlata Pastvová. Nové stredisko je rozdelené na dve časti. Samostatný vchod má nefrologická ambulancia s priestrannou čakárňou, prípravňou pre sestru a ambulanciou pre lekárov. Druhou časťou je dialyzačné stredisko s 12 lôžkami. Ďalšie zázemie tvoria priestory pre pacientov, šatňa a sociálne zariadenie. Technologická časť potom poskytuje úpravňu vody s reverznou osmózou. Tá vytvára tzv. ultračistú vodu, ktorá je pre úspešnú dialyzačnú liečbu kľúčová.

NAJMODERNEJŠIA TECHNOLÓGIA I KOMUNITNÝ ŽIVOT
Stredisko je vybavené najmodernejšou zdravotníckou technológiou a pacienti tu majú plný komfort zahrňujúci napríklad wi-fi pripojenie, televíziu, dennú tlač alebo občerstvenie. Medzi pacientov, ktorí si už vyskúšali novú dialýzu, patrí aj Jana Šikulová. „Dialyzujem sa už dva roky a nové stredisko je pre mňa rozhodne zmenou k lepšiemu, pretože teraz dochádzam len 13 kilometrov namiesto predchádzajúcich 37. Zásadný pre mňa je však i skvelý prístup personálu. Vždy nás psychicky podržia, zoženú všetky informácie, zariadia vyšetrenie a všetko ostatné, čo treba,“ opisuje svoje prvé dojmy Jana Šikulová, ktorá trávi na dialýze 12 hodín týždenne. Súčasťou terapie je i rozvíjanie komunitného života. Preto dialyzačné stredisko organizuje najrôznejšie stretnutia dialyzovaných pacientov vrátane napríklad blížiaceho sa vianočného večierka.

PRIBÚDAJÚ STARÍ CHORÍ
S predlžujúcou sa dĺžkou života obyvateľstva sa mení i veková štruktúra pacientov dialyzačného strediska. Tí predtým častejšie umierali na pridružené ochorenia a na rozdiel od dnešných pacientov sa zlyhania obličiek už nedožili. Dnešní pacienti môžu profitovať z čím ďalej tým kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti. Dialyzačné stredisko teraz navštevuje viac než 30 pacientov a môžu ho využívať v pondelok, v stredu a v piatok v dvoch zmenách od 6.30 do 18.30 hodiny a tiež v utorok, vo štvrtok a v sobotu od 6.30 do 13.30 hodiny. Spádová oblasť Pezinku tvorí zhruba štyridsaťkilometrový rádius. „Priemerný vek dialyzovaných pacientov stále narastá a v súčasnosti dosahuje v našej sieti dialyzačných stredísk 68 rokov. V tomto ohľade sa kvalitou poskytovanej starostlivosti, ktorá má jednoznačný vplyv na dĺžku a kvalitu života, radíme k západoeurópskemu štandardu,“ doplňuje riaditeľ B. Braun Avitum Petr Macoun.

KOMPLEXNÁ STAROSTLIVOSŤ O PACIENTA
Úspešná starostlivosť o pacientov je podmienená aj dobrou spoluprácou s okolitými lekármi. Tí boli o novovzniknutých možnostiach pre pacientov informovaní. Chronické ochorenie obličiek ide aj ruka v ruke s ďalšími zdravotnými komplikáciami. „Spoluprácu s ďalšími odborníkmi považujem za kľúčovú. Do ambulancie a na dialýzu k nám posielajú pacientov praktickí lekári i špecialisti, napríklad diabetológovia a internisti. U pacientov, ktorí napríklad prekonajú infarkt myokardu alebo cievnu mozgovú príhodu, dochádza aj k poruchám malých tepien, kam patrí i poškodenie vlásočníc vnútri obličkových teliesok. Takže i spolupráca s kardiológmi je dôležitá,“ uzatvára vedúca lekárka dialyzačného strediska MUDr. Zlata Pastvová.

Text: Lucie Kocourková | tlačová hovorkyňa B. BRAUN CZ/SK
Tel. +420-271 091 313 | Mobil +420-602 167 024 | lucie.kocourkova@bbraun.com

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007