Dnes je štvrtok, 13. júna 2024, meniny má Anton
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Vínna pivnica na Farskom námestí začína žiť

S predsedom OZ Jungpereg 1632 Jozefom Navarom sme sa rozprávali pri príležitosti spustenia projektu, ktorým sa začína pravidelné využívanie priestorov nedávno otvorenej vínnej pivnice na Farskom Námestí v Senci.

• Aké sú ciele OZ Jungpereg 1632?
Naše občianske združenie bolo založené v roku 2015 s cieľom vrátiť Senec na vinársku mapu. Senec a jeho okolie jednoznačne patrí do Malokarpatskej vínnej oblasti. Ročník 1632, nachádzajúci sa v názve nášho občianskeho združenia je rokom, od ktorého sa datujú prvé písomné správy o tom, že v tejto oblasti sa vo veľkom pestoval vinič a vyrábalo víno. Jungpereg je „mladý vrch“, názov seneckého kopca, ktorý sa nachádza v urbári z roku 1632. Pivnica na Farskom námestí sa nachádza práve v časti mesta, kde voľakedy starí seneckí vinári, starí gazdovia, mali svoje vinohrady. Vinári sa už aj vtedy združovali do menších spolkov, čo nás tiež inšpirovalo k založeniu OZ Jungpereg 1632 v Senci.

• Ako sa darí pestovaniu hrozna v okolí Senca?
Kvitnúce senecké vinohradníctvo a vinárstvo utrpelo ťažkú ranu na konci 19. storočia, kedy boli vošky fyloxéry dovlečené z Ameriky do Európy. Na našom kontinente spôsobili obrovské škody kalamitným hynutím ušľachtilých výsadieb vinohradov, pretože nebola známa účinná ochrana proti nim. V Senci a v okolí na určitý čas prakticky zaniklo vinohradníctvo. Museli sa doviezť rezistentné odrody, ktoré gazdovia použili ako podpníky, do ktorých sa naštepili nové ušľachtilé odrody. V Senci sa nikdy neobnovilo pestovanie viniča v pôvodnom rozsahu. Našťastie už aj v okolí Senca, rovnako ako na celom území Malokarpatskej oblasti je veľa nových výsadieb.

• Ako vznikla myšlienka obnovy vínnej pivnice na Farskom námestí v Senci?
Traja-štyria zapálenci uvideli v tom príležitosť a budúcnosť. Vedeli sme, že na Farskom námestí, pod bývalou starou poliklinikou sa nachádza jedinečná historická pivnica, ktorá čaká na znovuzrodenie. Naše občianske združenie JUNGPEREG 1632 ponúklo Mestu Senec, že zafinancuje obnovu pivnice a zoberie ju do bezodplatného prenájmu na prezentačné účely, semináre, na propagáciu vinárstva, vinohradníctva a samotného vína a zároveň poskytne tento výnimočný priestor mestu na reprezentačné účely. Pri príležitosti ukončenia hlavných rekonštrukčných prác na vínnej pivnici ju 22. novembra 2016 v rámci malej slávnosti požehnal farár seneckej farnosti Jozef Dúc. Pivnica sa hneď zaradila medzi 160 malokarpatských vínnych pivníc, do ktorých mohli návštevníci už 25. a 26. novembra nazrieť v rámci Dňa otvorených pivníc - najznámejšieho vinárskeho podujatia na Slovensku.

• Pivnica je od apríla raz za týždeň otvorená pre verejnosť. Aké podujatia chystáte?
Pivnica sa od konca minulého roka až doteraz využívala príležitostne. Bola jednou zo zastávok Malokarpatskej vínnej cesty a zasadala tu aj Mestská rada. Je tam 23 kójí, z ktorých je zatiaľ 7 obsadených, kde si predplatitelia môžu uskladniť svoje vína, pričom k nim kedykoľvek majú prístup a môžu pivnicu využiť aj na posedenie v uzavretej spoločnosti. Naša predstava je taká, že jedenkrát v týždni, konkrétne vo štvrtok, budú pravidelné prezentácie a semináre o víne a vinohradníctve. Chceme poskytnúť príležitosť a priestor na svoju prezentáciu predovšetkým vinárom a vinohradníkom Malokarpatskej vínnej oblasti. Prvé podujatie bolo 20. apríla o 19:00, kedy vinári odprezentovali 12 odrôd vína.

• Aké sú ďalšie plány OZ Jungpereg 1632?
Chceme pomôcť rozvoju vinárskeho a vinohradníckeho remesla náborom na bielskej a seneckých základných školách pre Strednú odbornú školu vinársko-ovocinársku v Modre. Senecká a bielska vínna oblasť potrebuje viac vinárskych odborníkov. Nábor sme robili na ZŠ Tajovského a v ZŠ Veľký Biel. Už máme aj takých, ktorí sa hlásia a sú to dobrí žiaci, ktorí majú predpoklady k tomu, aby sa stali dobrými vinármi.

Program pivnice OZ Jungpereg 1632
v Senci na máj je nasledovný:
04.05. – prezentácia vín Vinko Klimko Modra,
11.05. – prezentácia vín Limbavin Limbach,
18.05. – prezentácia vín ViPeF Veľký Bieľ
26.05. - 27.05. – Otvorené pivnice na sv. Urbana
Rezervácia miest na tel. č.: 0905 617 661, alebo
na pskrip@zoznam.sk

Text a foto: VCs

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007