Dnes je sobota, 20. apríla 2024, meniny má Marcel
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Kam v Senci?

Zaujímavé miesta

Hlboké jazero (Guláška)

Hlboké jazero leží medzi železničnou traťou a cestou do Nitry. Je to najmladšie, najhlbšie a najčistejšie jazero v Senci. Hĺbka dosahuje 18 m. Aj s priľahlými súkromnými pozemkami je v súčasnosti ťažobným priestorom v zmysle banského zákona a vstup sem je oficiálne zakázaný, hoci ťažba skončila už okolo roku 1990. Pôvodne boli na mieste Gulášky dve menšie jazerá. Na jednom z nich sa začala ťažba štrku v roku 1950. Známy Modrý domček pri jazere bol sídlom administratívy pri expedícii štrku.

Z rýb nájdeme vo vodách Hlbokého jazera šťuku, karasa, mrenu, nosáľa, ale aj zákonom chráneného jesetera. Vzácnosťou je rak riečny. Raritou Gulášky je sladkovodná medúza či korytnačka písmenková.

Jazero sa ľudovo nazýva po pánovi Gulášovi, ktorý býval v neďalekom rodinnom dome. Neskôr ho rybári premenovali na Hlboké a v mape ho môžete nájsť pod názvom Čiernovodské. Foto: Ľ. Galovič


Strieborné jazero (Baňa)

Menšie jazero s komornou atmosférou sa rozprestiera na západ od mesta (pri cestnom nadjazde). V lete ho využívajú na kúpanie a pobyt pri vode hlavne Senčania. V zime po zamrznutí je to vyhľadávané miesto pre korčuliarov. Terajší tvar nadobudlo pri rozsiahlej ťažbe materiálu na stavbu ciest v jeho tesnej blízkosti. V okolí sú vybudované záhradkárske osady.


Kövecstó

Jazero Kövécstó je jedno z najstarších jazier v Senci (nachádza sa na východe Senca smerom na Trnavu). Ešte v nedávnej minulosti sa na jazere odchovali kŕdle domácich kačíc a husí. Terajší tvar jazera vznikol na začiatku šesťdesiatych rokov pri rozsiahlom bagrovaní. V súčasnosti má vodohospodársky protipovodňový význam. Okraje vodnej plochy slúžia ako skrýša pre vodné vtáky a žubrienky, sú miestom hniezdenia niektorých vtákov a miestom okysličovania vody v zime.


Tehelňa

Pozoruhodnou lokalitou Senca je bývalá senecká tehelňa. V októbri roku 1961 tu pri odstreľovacích prácach našli kosti mamuta - štvrtohorného, bylinožravého chobotnatca, žijúceho v chladných stepných pásmach až v tundrách. Kostra sa nachádzala na ploche s rozmermi 6 x 7 metrov. Celá lebka však bola zničená, pretože práve v nej bola uložená nálož. Zachovalo sa len množstvo drobných, niekoľkocentimetrových čriepkov. Niekdajšia pevná mamutovina bola krehká, pri nepatrnom pohybe sa rozpadala na dobré úlomky. V Senci sa ešte našiel mamutí kel v jazere Guláška.

V bývalej seneckej tehelni dnes možno zaregistrovať zákonom chráneného včelárika zlatého. Veľkosťou pripomína drozda, eleganciou lastovičky, štýlom lietania netopiera. V Senci od mája do augusta hniezdi a privádza na svet mláďatá. Svoje miesto si vtáky včelárika zlatého našli v dutinách stien tehelne. Dospelého jedinca spoznať podľa pestrého zafarbenia, kričí na ňom zlatožltý chrbát. V Tehelni sa nachádza jazierko, pri ktorom prirodzene hniezdia divé kačice.


Strom Európy

Vstup Slovenska do Európskej únie 1. mája 2004 pripomína Strom Európy. V tento deň ho v parku pred Mestským úradom v Senci vysadil senecký primátor Karol Kvál a primátor partnerského rakúskeho mestečka Parndorf Anton Gabriel.


Najstarší senecký strom

Pred jedným z vchodov na južnú stranu Slnečných jazier nájdete najstarší žijúci strom v Senci. Ide pravdepodobne o pozostatok z aleje, ktorá viedla z mesta na železničnú stanicu. Odhaduje sa, že vek lipy striebristej, rastúcej na konci Štúrovej ulice, je 150 rokov. Blízke topole sú o polovicu mladšie. Obvod kmeňa lipy striebristej v prsnej výške 1,3 metra je 278 cm a vypočítaný priemer 88,5 centimetrov.







Aquapark

Termálne centrum na Slnečných jazerách - sever, otvorené v lete 2004, je napojené na neďaleký geotermálny vrt. S hĺbkou 1350 m, výdatnosťou 20 l za sekundu a teplotou 48 stupňov postačuje na celoročné ohrievanie vody v bazénoch rekreačno-relaxačného vodného sveta. Aquapark ponúka 13 bazénov rôznych veľkostí a rôznej teploty vody, z ktorých 8 je v celoročnej prevádzke. V bazénoch sú nainštalované vodné atrakcie (vodný dážď, vodné delo, masážne trysky - vodné aj vzduchové, protiprúdové, atď.). Návštevníci majú možnosť navštíviť saunový svet. V letnej sezóne 2007 pribudli nové vodné atrakcie – tobogán dlhý 104 metrov, kamikadze šmýkačky, štvordráha, lievik space hole – jediná a najväčšia atrakcia na Slovensku. Všetky šmýkačky vychádzajú z jedinej tobogánovej veže, jej vrchol je vo výške 12 metrov. Je tu aj ihrisko na plážový volejbal, na svoje si prídu i deti. V areáli sa ďalej nachádzajú tri bufety otvorené počas letnej prevádzky, samoobslužná reštaurácia a reštaurácia s výhľadom na celé relaxačné centrum. Problém - kam s peniazmi počas návštevy, v Aquathermale vyriešili zavedením elektronického čipového systému. Pri vstupe každý návštevník dostane náramok s čipom, do ktorého sa načítava výška konzumného z občerstvenia a pri odchode zákazník všetko uhradí pri pokladni. Areál v sezóne 2007 zdvojnásobil vonkajšiu plochu a maximálnu návštevnosť, v letnej prevádzke má kapacitu asi 3000 návštevníkov. Viac na www.aquathermal.sk


Pastoračné centrum

Priestory pastoračného centra v Senci sú prispôsobené na schádzanie sa čo najväčšieho počtu farníkov seneckej rímsko-katolíckej farnosti, ktorí sem prichádzajú za zábavou, školeniami a príjemne strávenými chvíľami v kruhu kamarátov a známych. Predovšetkým však centrum slúži seneckej mládeži a jej aktivitám.










Elipsion

Za dom pri Slnečných jazerách získal architekt Ivan Matušík prestížnu Cenu Dušana Jurkoviča 2002. Nominovanými, ktorých rodinný dom s názvom Elipsion porazil, boli veľké stavby Národná banka Slovenska, petržalský Aupark, Hotel Carlton a ďalších 20 výrazných projektov. Elipsion pripomína útroby lietadla s oblými tvarmi interiéru. Začiatkom roka 2003 sa dostal na titulku časopisu Exteriér-Interiér.






Cyklochodník

Okolo Slnečných jazier vedie cyklochodník, ktorý využívajú cyklisti a korčuliari. Po predĺžení na južnej strane rekreačného areálu sa napojí na cyklotrasu Senec - Pezinok.


Národné tréningové centrum

SFZ, Rybárska 28, 903 01 Senec
Tel. +421 902 937 023
E-mail: branislav.kriska@futbalsfz.sk

Národné tréningové centrum je významný projekt SFZ, na ktorý Medzinárodná futbalová asociácia prispela sumou jeden milión amerických dolárov v rámci rozvojového programu Goal. Slávnostné otvorenie NTC za prítomnosti prezidenta FIFA Seppa Blatera a člena VV FIFA Michela Platiniho sa uskutočnilo 6. septembra 2003.

V areáli sa nachádzajú tri hracie - tréningové plochy s rozmermi 105x68 m, tak ako to vyžaduje reglement FIFA a UEFA. Hlavná hracia plocha s trávnatým povrchom má automatické zavlažovanie, umelé osvetlenie s kapacitou 1000 luxov, modernú svetelnú tabuľu a ozvučenie. Okolo hlavnej hracej plochy sú tribúny pre divákov. Hlavná krytá tribúna s kapacitou 1452 sedadiel tvorí aj centrálny objekt celého areálu. Spolu s ostatnými tribúnami je kapacita sedadiel pre divákov okolo hlavnej hracej plochy 3264 miest. Na horných plošinách tribún sa nachádzajú aj priestory na státie, čím sa celková kapacita môže zvýšiť až na cca 4.000 divákov. Okrem hlavnej hracej plochy je v areáli ešte jedna trávnatá tréningová plocha s automatickým zavlažovaním. Tretia hracia - tréningová plocha je pokrytá umelým trávnikom tretej generácie zn. Prestige 50 francúzskej výroby. Táto plocha s umelou trávou má tak isto umelé osvetlenie s kapacitou 250 luxov. K dispozícii je aj menšia plocha 50x30 m rovnako s umelotrávnatým povrchom určená na rozcvičenie alebo na tréning menších skupín. Hlavným objektom areálu NTC SFZ je dvojposchodová budova hlavnej tribúny, v ktorej sa okrem šatní, hygienických a sociálnych zariadení pre športovcov nachádzajú aj prevádzkové a skladové priestory, ako aj kompletná vodoliečba a rehabilitačné zariadenia s odpočivárňou. Súčasťou priestorov na prízemí je aj medicínsko-diagnostické centrum.

Zdroj: Senčan, P. Fedor, J. Maglocký, J. Nádašský (in: P. Fedor a kol.: Senec (monografia), 2004), Slovenský futbalový zväz


Historické pamiatky Senca


Vitráž Gustava Waltherra z roku 1908

Jednu zo stien interiéru kostola sv. Mikuláša zdobí pozoruhodná vitráž, pôvodne vyrobená pre staršiu budovu seneckého domu smútku. Mozaikové okno začiatkom 20. storočia objednala senecká rodina Poórovcov. Výjav ukrižovaného Ježiša Krista vytvoril v Budapešti vitrážny majster a zrejme Nemec Gustav Waltherr. Vitráž je jediným a najväčším oknom, ktoré sa z bývalej márnice zachránilo. Reštauroval ho v roku 2004 Juraj Prokop. Na jeho obnovu prispel Úrad vlády SR a občania Senca.












Oltár Božieho hrobu - európsky unikát 908

Klasicistické dielo v rímskokatolíckom kostole sv. Mikuláša je unikátne v rámci Európy. Umelecký artefakt, ktorý je vykladaný tisíckami farebných brúsených sklených perál a korálok, je v Senci od roku 1867. Oltár bol pôvodne vo voľnej tretej klenbe kostola, zakrytý čiernymi rozťahovateľnými tabuľami. Koncom štyridsiatych rokov minulého storočia sa zdal byť priestor na chóre okolo organu primalý a obyvatelia sa rozhodli rozšíriť ho železobetónovou emporou, ktorá oltár zakryla a zobrala aj svetlo, dodávajúce dielu jedinečnú podobu a krásu. Zreštaurovaný oltár premiestnili na optimálnejšie miesto.


Hvezdáreň

Združenie SOLAR spustilo v Senci astronomické pozorovanie pre verejnosť v nepoužívanej a prerobenej kupole Základnej školy A. M. Szencziho. Hvezdáreň pozýva všetkých na pozorovanie Slnka a nočnej oblohy.

Tel.: 0910 482 150, 0918 622 210,
e-mail: observatorium@solarastronomy.sk
www.solarastronomy.sk



Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007