Senec má mestské múzeum
Prvé Mestské múzeum v Senci slávnostne otvorili v historickom Tureckom dome.
Trvalo dva roky, kým sa rukolapná myšlienka z projektu stala skutočnosťou. Do projektu sa investovalo 83-tis. eur (2,5 mil. Sk). Riaditeľom múzea sa stal archivár a historik Mgr. Gábor Strešňák. Podarilo sa úžasné dielo predovšetkým vďaka podpore vedenia mesta a jeho poslancov, keď za projektom od počiatku stála viceprimátorka Helena Nemcová. Podmienky sú vytvorené, odborný tím je zárukou. Zakladateľmi múzea sú doc. Peter Fedor, Gábor Strešňák a dr. Tomáš König. P. Fedor pri tejto príležitosti uviedol: „Múzeum je ako človek. Dnes sa narodilo s pompou a dôstojne. Verím, že s podporou jeho riaditeľa sa dočkáme nielen rozvoja, ale aj dôstojnej dospelosti.“ Primátor Karol Kvál zdôraznil, že „naše mesto má zaujímavú históriu, máme čo ponúknuť nielen Senčanom, ale aj tým, ktorí naše mesto navštívia.“
Stála výstava sa skladá z troch častí – prírodovednej expozície, archeologickej a historickej expozície, ktorá mapuje históriu Senca a ľudstva na tomto území od doby kamennej až po novovek. Medzi prvými písomnými zmienkami je faksimile kópia originálu listiny zo Slovenského národného archívu z dielne autorizovaného reštaurátora Ivana Galamboša. V nej Maximilián II. Habsburský potvrdzuje listinu kráľa Ľudovíta II. z 10. mája 1523, ktorou na základe odporúčania A. Thurzu oslobodil obyvateľov mestečiek Senec, Šintava a Bernolákovo spod povinnosti platenia poplatkov na mýtach v celom Uhorsku.
Vystavené archeologické exponáty pochádzajú zo Senca, boli vykopané v 60. a 70. rokoch. Dr. Tomáš König tu kopal pred tromi a piatimi rokmi. Exponáty sú zatiaľ zapožičané z iných inštitúcií - z Archeologického múzea Slovenského národného múzea, zo Slovenského národného múzea, Vlastivedného múzea v Galante a Katedry archeológie FFUK.
Prírodovedná expozícia zachytáva Senec a okolie – vodný svet, vtáctvo, geologické pomery a pod.
V múzeu otvorili aj krátkodobú expozíciu v spolupráci so Slovenským národným archívom. Senčania majú možnosť vidieť do konca februára originály archívnych dokumentov pochádzajúcich z archívu niekdajšieho panstva Šintava – Čeklís, teda z Esterházyovského archívu.
Historik, spisovateľ a novinár Pavel Dvořák na slávnostnom otvorení povedal, že „dnešný deň je nesmierne významný, veď múzeá sú uzlami na vreckovke. Gratulujem. Príbeh seneckého mamuta (v Senci objavili najzachovalejšiu kostru slovenského mamuta, aký sa kedy na našom území našiel, pozn. red.) darujem ako jednu z expozícií na DVD.“
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo zdôraznil: To, že budeme poznať kraj, v ktorom žijeme, je základným predpokladom na to, aby sme tieto vedomosti mohli odovzdať tým, ktorí prídu po nás. Múzeum takýmto miestom na spoznávanie a zamyslenie sa je a želám si, aby vek dospelosti múzea trval veľmi veľa generácií, aby to, čo sa tu dnes narodilo, bolo odkazom aj pre našich potomkov.“
Návštevné hodiny Mestského múzea v Senci, ktoré môžete navštíviť od utorka 9. februára
Pondelok: zatvorené
Utorok: 9. - 13. hod. (iba ohlásené skupiny)
Streda: 10. - 13. hod. (iba ohlásené skupiny), 14. - 18. hod.
Štvrtok: 10. – 13. hod. (iba ohlásené skupiny), 14. – 18. hod.
Piatok: 9. - 13. hod. (iba ohlásené skupiny), 14. - 18. hod.
Sobota: 13. - 18. hod.
Zdroj: Eva Lauková
Foto: Ján Lauko