Dnes je sobota, 28. januára 2023, meniny má Alfonz
rss rssRSS Vlacik Vlacik
Vitajte na stránkach mesta Senec

Samospráva

Cezhraničná spolupráca

Partnerstvo so zahraničnými mestami

Senec má uzavretú zmluvu o cezhraničnej spolupráci s mestami Mosonmagyaróvár (Maďarsko), Kőszeg (Maďarsko), Parndorf (Rakúsko) a Senj (Chorvátsko). S partnerskými mestami rozvíja spoluprácu v oblastiach športu, kultúry, umenia, folklóru, obchodnej sféry, poľnohospodárstva, vzdelania, rozvoja turistiky a cestovného ruchu, správy mesta, ochrany životného prostredia.

Maďarsko: Mosonmagyaróvár

Maďarský Mosonmagyaróvár sa nachádza 15 km od slovenských hraníc, leží vedľa diaľnice a železnice medzi Budapešťou a Bratislavou, na sútoku Mosonského Dunaja a Lajty. Moson a Magyaróvár sa spojili v roku 1939, v súčasnosti žije v Mosonmagyaróvári 31 tisíc obyvateľov. Mesto je sídlom Univerzity poľnohospodárskych vied. Pýchou mesta je Cselleyho dom, dnes je v ňom viacero obrazov maliarov z 19. a 20. storočia a dobového nábytku. Dominantnou turistickou atrakciou mesta je termálne kúpalisko, jeho liečivú vodu používajú na liečenie chronických zápalových ochorení pohybového ústrojenstva. Pri Mosonmagyaróvári sú termálne jazierka, vhodné na turistiku a rybolov. Viac na www.mosonmagyarovar.hu.
Významná spolupráca medzi mestami sa týka ich kultúrnych inštitúcií a knižníc. Tradične je aj výmena umelcov a umeleckých telies medzi obidvoma mestami či návštevy škôl. Partnerské mestá sa vzájomne obohacujú vzhľadom na pozíciu centier cestovného ruchu. Mesto Senec uzavrelo s Mosonmagyaróvárom zmluvu o spolupráci v roku 1999.

Maďarsko: Kőszeg

Kőszeg je malebné mestečko na západných hraniciach Maďarska s priamym spojením s Rakúskom cez hraničný prechod Kőszeg – Rattersdorf. Mesto má bohatú históriu, najstaršie archeologické nálezy dokazujúce osídlenie jeho územia pochádzajú z doby bronzovej. V 12. storočí, keď stúpol vojenský význam tohto územia, už bolo vybudovaných viacero kamenných opevnení v Kőszegskom pohorí. Napokon v 13. storočí rodina Németújváriovcov založila mesto Kőszeg. Najvýznamnejšiu kapitolu histórie mesta napísala hŕstka obrancov kőszegskéhu hradu, keď v roku 1532, pod vedením Miklósa Jurisicsa odrazili 19 útokov obliehajúceho stotisícového tureckého vojska a ubránili mesto. V súčasnosti má Kőszeg 12 000 obyvateľov. Počas studenej vojny bolo mestečko izolované, pretože sa nachádza v západnej hraničnej zóne. Po spadnutí železnej opony sa rýchlo rozvinula turistika, založená na historických pamiatkach mesta a jeho okolia a na prírodných krásach Kőszegského pohoria. Väčšina obyvateľov mesta ovláda perfektne nemecký jazyk, ale žije tu aj pomerne silná chorvátska komunita. Kőszeg udržuje blízke partnerstvo, podobne ako Senec, aj s chorvátskym mestom Senj, pretože práve tu sa narodil slávny kőszegský hradný kapitán Miklós Jurisics. Kőszeg ponúka návštevníkom mnoho foriem kultúrneho vyžitia. Hrad je od jari do jesene centrálnym dejiskom kultúrnych podujatí ako napríklad Slávnostné hradné hry, Renesančný festival, medzinárodné stretnutie dychových orchestrov a mnoho ďalších akcií. Viac na http://www.koszeg.hu/
Mesto Senec uzavrelo s Kőszegom zmluvu o spolupráci v roku 2010. V rámci partnerstva spolupracujeme predovšetkým v oblasti kultúry a cestovného ruchu.

Rakúsko: Parndorf

Parndorf je mestečko s približne 3- tisíc obyvateľmi a silnou chorvátskou komunitou. Je bohaté na historické pamiatky, no preslávilo sa aj veľkým nákupným centrom.
Na základe podpísanej zmluvy sa každoročne uskutočňuje kultúrno-športová výmena medzi Sencom a Parndorfom. Jednym z kultúrnych podujatí je spoločný vianočný koncert, ktorý sa koná v Parndorfe a v Senci. Na koncerte vystupuje senecká skupina Radosť pod vedením Františka Podolského a rakúska skupina Tamburizza. Ostatné kultúrno-športové výmeny sa realizujú v rámci podujatí Senecké leto, Veľký letný karneval a "dedinskej" slávnosti v Parndorfe, na ktorej pravidelne vystupuje dychová skupina Senčanka. Významným prínosom spolupráce je možnosť štúdia seneckých detí v rakúskom meste. Viac na www.mosonmagyarovar.hu.(e-mail: post@parndorf.bgld.gv.at)
Mesto Senec uzavrelo s Parndorfom zmluvu o spolupráci v roku 2000.

Chorvátsko: Senj

Prímorské letovisko Senj má 6 tisíc obyvateľov a nachádza sa neďaleko chorvátskeho národného parku Plitvické jazerá. Má bohatú históriu siahajúcu až do antických čias.
Nosným programom spolupráce je karneval v obidvoch mestách. Podujatie v chorvátskej Senje má na rozdiel od seneckého stáročnú tradíciu, koná sa v zime i lete. Na augustový karneval prichádzajú skupinové masky i zo susedných miest. Viac na www.senj.hr.
Mesto Senec uzavrelo so Senjou zmluvu o spolupráci v roku 2001.

Fotogaléria

Mapa stránky | FAQ | Podmienky pre použitie | Autorské práva | Kontakty
Mestský úrad Senec • Mierové nám. 8 • 903 01 Senec • IČO: 00305065 • DIČ: 2020662237
tel.: 02/2020 5101 • fax.: 02/2020 5142 • e-mail: webmaster@senec.sk

Kontakt pre médiá tel.: e-mail: martina.ostatnikova@senec.sk Design by INFOTECH  logo infotech  © 2007